The Amityville Horror

Hvad skete der i løbet af de næste 28 dage er aldrig blevet forklaret.

The Amityville Horror (2005)

Gyser

Året er 1975. George og Kathy Lutz og Kathys tre børn flytter ind i et elegant hus på Long Island. Hvad de ikke ved er, at kun et år tidligere blev fem bestialske mord begået i selv samme hus, da Ronald DeFeo Jr. dræbte sine forældre og søskende med en riffel. Det varer da heller ikke længe, før familien Lutz kommer ud for skrækindjagende oplevelser i deres nye hjem.

Director: Andrew Douglas

Release Date: 2005-04-14
Status: Released
Run time: 90 min / 1:30
Budget: $19,000,000
Revenue: $108,047,131
Production Companies : Platinum Dunes, Dimension Films, Metro-Goldwyn-Mayer, Radar Pictures
Production Country: United States of America

IMDB


Casts

Ryan Reynolds
George Lutz
Melissa George
Kathy Lutz
Jesse James
Billy Lutz
Jimmy Bennett
Michael Lutz
Chloë Grace Moretz
Chelsea Lutz
Rachel Nichols
Lisa
Philip Baker Hall
Father Callaway
Isabel Conner
Jodie Defeo
Brendan Donaldson
Ronald Defeo
Annabel Armour
Realtor
Rich Komenich
Chief of Police
David Gee
ER Doctor
Danny McCarthy
Officer Greguski
Nancy Lollar
Librarian
José Taitano
Stitch
Lenore Thomas
Nurse Fuller
Marie Joelyn
Store Patron
Dorian Kingi
Scary Leashed Indian
Alan Koeppen
Paramedic
Ryan Kross
Restaurant patron
Sam Raysby
New York State Trooper
Jimmy Star
Store Patron
Jenny Strubin
Grocery Cashier

Crew

Sound Harry Cohen Sound Effects Editor
Production Michael Bay Producer
Costume & Make-Up David C. Robinson Costume Design
Editing Christian Wagner Editor
Production Ted Field Executive Producer
Editing Roger Barton Editor
Art Jennifer Williams Production Design
Sound Paul Flinchbaugh Assistant Sound Editor
Sound Robert Deschaine ADR Mixer
Sound Tami Treadwell ADR Recordist
Production David Crockett Executive Producer
Production David Crockett Unit Production Manager
Production George Furla Co-Executive Producer
Production Randall Emmett Co-Executive Producer
Costume & Make-Up Ellen Ryba Assistant Costume Designer
Sound Steve Jablonsky Original Music Composer
Camera Peter Lyons Collister Director of Photography
Art Daniel B. Clancy Set Decoration
Writing Scott Kosar Author
Writing Sandor Stern Author
Production Paul Mason Co-Executive Producer
Directing Mark Palansky Second Unit Director
Production Andrew Form Producer
Production Bradley Fuller Producer
Crew Jim Dooley Additional Music
Writing George Lutz Author
Writing Kathy Lutz Author
Writing Jay Anson Author
Directing Andrew Douglas Director
Production Matthew Cohan Associate Producer
Production Stefan Sonnenfeld Associate Producer
Editing Stefan Sonnenfeld Colorist
Art Marco Rubeo Art Direction
Production Steve Whitney Co-Executive Producer
Production Lisa Fields Casting
Art Timothy W. Tiedje Property Master
Costume & Make-Up Dominic Mango Key Hair Stylist
Production Danny Roth Additional Casting
Crew Kurt Bryant Stunt Coordinator
Editing Chris Regan Color Timer
Sound Bruce Fowler Conductor
Visual Effects Kimberly Adams Visual Effects Producer
Camera Peter Iovino Still Photographer
Editing Leigh Folsom Boyd First Assistant Editor
Costume & Make-Up Suzi Ostos Key Makeup Artist
Visual Effects Nathan McGuinness Senior Visual Effects Supervisor
Production Meagan Lewis Casting Assistant
Art Kevin Cross Set Designer
Sound Blair Scheller Boom Operator
Sound Diane Marshall Foley Artist
Sound Tom Trafalski Music Editor
Sound Michael J. Broomberg Foley Mixer
Art Steve Koch Production Illustrator
Camera Peter Mercurio Camera Operator
Crew Tim Pedegana Post Production Supervisor
Visual Effects Kathleen Lynch Visual Effects Coordinator
Art Mitch Devane Painter
Sound Chris Hogan ADR Supervisor
Sound Hector C. Gika Dialogue Editor
Sound Trevor Ward Dolby Consultant
Crew Kosta Saric Visual Effects Editor
Art Tyler Osman Construction Coordinator
Crew David Schmalz Video Assist Operator
Visual Effects Sean Andrew Faden Visual Effects Supervisor
Crew Laura Torrance Studio Teacher
Lighting Chris Mulsoff Best Boy Electric
Art Michael D. Gianneschi Assistant Property Master
Crew John J. Slove Jr. Propmaker
Art Scott Troha Leadman
Camera Faires A. Sekiya Steadicam Operator
Directing Dru Anne Carlson Script Supervisor
Art Jeff Dieter Greensman
Sound Kelly Oxford Supervising Sound Editor
Costume & Make-Up Patrick Caulfield Set Costumer
Costume & Make-Up Miriam Hoffman-Durand Seamstress
Sound Jim Stuebe Production Sound Mixer
Crew Kamar Bitar Makeup Effects
Crew John D. Milinac Special Effects Coordinator
Crew P.J. Haines Chef
Crew Andy Barrios Compositor
Production Patrick Cunningham Key Set Production Assistant
Art Carrie Goodman Location Scout
Crew James Hogan Transportation Coordinator
Crew Joseph Paoletti Transportation Captain
Camera Cortland Boyd Key Grip
Camera Robert C. Carlson First Assistant Camera
Costume & Make-Up Gina Panno Costume Supervisor
Lighting Shane D. Kelly Chief Lighting Technician
Crew John M. Pisani Unit Publicist
Production Jen Hutchinson Controller
Production Scott Litsinger Finance
Crew Maurice Brunson Security
Production Jeff Valeri Production Coordinator
Production Desiree Varni Accountant
Editing Mo Henry Negative Cutter
Crew Armand Paoletti Transportation Co-Captain
Production Brady Breen Location Manager
Lighting Dawn Copeland Electrician
Editing Fulvio Valsangiacomo Assistant Editor
Camera Jaime Dawkins Additional Grip
Costume & Make-Up Jon Nicholson Set Dressing Artist
Production Matt Miller Casting Associate
Lighting Steve Alessi Key Rigging Grip
Production Matt McKinney Art Department Production Assistant
Directing Craig A. Pinckes First Assistant Director
Visual Effects Patrick Tubach Compositing Supervisor
Camera Steven Matthys Best Boy Grip
Art Joeseph H. Gilmartin Construction Foreman
Camera Mark E. Matthys Second Company Grip
Camera Joe Carpita Camera Intern
Art Frank D. Dambra Lead Painter
Editing David Feldman Digital Intermediate Producer
Costume & Make-Up Helen Marchfield Makeup Artist
Art Ashley Eden Kessler Art Department Coordinator
Crew Nathan Mack Carpenter
Art Freddie Mikels Standby Painter
Lighting Mark Castelaz Gaffer
Camera Christopher M. Collar Jr. Grip
Editing Gerald Ragland Digital Intermediate Assistant
Crew Bob Myers Cableman
Crew Barbara Doherty Craft Service
Crew Dan Urbain Loader
Crew Senica Billingsley Set Production Assistant
Crew Robert Amico Stand In
Writing Jonathan Gesinski Storyboard
Visual Effects Timothy Clark Matte Painter
Production Olivier Agostini Production Assistant
Camera Gregg Gannett Second Assistant Camera
Editing Mark Todd Osborne Additional Colorist
Art Shannon Fortune Art Department Assistant
Directing Thomas Coe Second Assistant Director
Directing Jeremy Oswald Second Second Assistant Director
Art Pam Gauss Graphic Designer
Sound Robert Bruce Myers Utility Sound
Crew Jay Appleberry Special Effects Technician
Camera Ken Little Jr. Assistant Camera
Camera Fernando M. Briones Dolly Grip
Costume & Make-Up Jonathan Kinnas Wardrobe Assistant
Production Rosa Yang Kato Assistant Location Manager
Production Clayton Hauck Additional Production Assistant
Production Sandy Sfeir Assistant Accountant
Production Jeremy Beiermann Assistant Production Coordinator
Production Elise Dagley Extras Casting Assistant
Production Jacquelyn Conard Extras Casting Coordinator
Crew Dennis J. Leahy Generator Operator
Production Helen Stergiou Payroll Accountant

Similar Movies