Helten (1989)
Stedet er USA i det 21. århundrede. Samfundet er ved at gå til grunde i anarki og barbari som følge af en dødbringende pest. Den eneste, der er i stand til at udvikle en vaccine, er den smukke Pearl Prophet (Dayle Haddon), som er halvt menneske, halvt robot. Men under sin desperate kamp for at helbrede verden tages Pearl til fange af de menneskeædende Flesh Pirates, som har i sinde at beholde serummet selv... og bemægtige sig verdensherredømmet! Nu er det kun den toptrænede sværdkæmper Gibson Rickenbacker (Van Damme), der kan redde hende - og komme menneskeheden til undsætning.
Director:
Albert Pyun
Writer:
Albert Pyun
Jean-Claude Van Damme Gibson Rickenbacker |
|
Deborah Richter Nady Simmons |
|
Vincent Klyn Fender Tremolo |
|
Alex Daniels Marshall Strat |
|
Ralf Moeller Brick Bardo |
|
Dayle Haddon Pearl Prophet |
|
Blaise Loong Furman Vux / Pirate / Bandit |
|
Haley Peterson Haley |
|
Terrie Batson Mary |
|
Jackson 'Rock' Pinckney Tytus / Pirate / Bandit |
|
Janice Graser Vorg |
|
Robert Pentz Base / Pirate / Bandit |
|
Sharon K. Tew Prather / Pirate / Bandit |
|
Chuck Allen Vondo / Pirate / Bandit |
|
Stefanos Miltsakakis Xylo / Pirate / Bandit |
|
Kristina Sebastian Young Haley |
|
Jophery C. Brown Saloon Owner / Pirate / Bandit |
|
Matt McColm Pirate / Bandit |
|
Patrick Barley Boy Bouncing Ball |
|
Nena Barley Mother of Boy Bouncing Ball |
|
Tommy Evans Pirate / Bandit |
|
Bill Morrison Pirate / Bandit |
|
Tim Gilbert Pirate / Bandit |
|
Bruce Frye Pirate / Bandit |
|
O.D. Wilson Pirate / Bandit |
|
Michael Halford Pirate / Bandit |
|
Johnny Grady Jr. Pirate / Bandit |
|
James Irwin Pirate / Bandit |
|
Karen Spell Pirate / Bandit |
|
Jim Creech Roland Pick |
|
Dale Frye Sather / Pirate / Bandit |
|
Thomas Barley Willy |
Crew | Tim Gilbert | Stunts |
Production | Tom Karnowski | Line Producer |
Editing | Scott Stevenson | Editor |
Production | Marc S. Fischer | Executive In Charge Of Production |
Crew | Matt McColm | Stunts |
Crew | Jophery C. Brown | Stunts |
Editing | Sheldon Lettich | Editor |
Crew | Joe Digaetano | Special Effects |
Production | Menahem Golan | Producer |
Production | Yoram Globus | Producer |
Editing | Jean-Claude Van Damme | Editor |
Directing | Michael Katleman | First Assistant Director |
Crew | Greg Cannom | Makeup Effects |
Sound | Kevin Bassinson | Original Music Composer |
Writing | Albert Pyun | Screenplay |
Directing | Albert Pyun | Director |
Camera | Philip Alan Waters | Director of Photography |
Editing | Rosanne Zingale | Editor |
Costume & Make-Up | John Vulich | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Jim O'Rear | Stunts |
Crew | R.J. Hohman | Special Effects |
Costume & Make-Up | Michelle Johnson | Hairstylist |
Art | Douglas H. Leonard | Production Design |
Crew | Tom Elliott | Stunt Coordinator |
Directing | Tom Elliott | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Heidi Kaczenski | Costume Design |
Costume & Make-Up | Cindy Rosenthal | Special Effects Makeup Artist |
Directing | Jon Paré | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Loren Gitthens | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Larry Odien | Special Effects Makeup Artist |
Visual Effects | Justin Kohn | Animation |
Costume & Make-Up | Nancy J. Hvasta Leonardi | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Matt Falls | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Mitch Devane | Special Effects Makeup Artist |
Production | Nancy Lara-Hansch | Casting |
Production | Beth Ann Bowen | Casting |
Art | Yvonne Hegney | Set Decoration |
Directing | Barbara D'Alessandro | Second Assistant Director |
Sound | Antony Gray | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Keith Edmier | Special Effects Makeup Artist |