Golden child (1986)
Sardo Numspa arbejder som djævlens forlængede arm. Han kidnapper det gyldne barn, en hjemløs dreng, der besidder guddommelig styrke. Den smukke munk Kee Nang følger efter og opsøger socialarbejderen Chandler Jarrell, der ifølge hende er udvalgt til at beskytte barnet og sætte en stopper for de mørke kræfters planer. Det har Chandler lidt svært ved at tro på, men han indvilliger alligevel i at finde den hellige dreng.
Director:
Michael Ritchie
Writer:
Dennis Feldman
Eddie Murphy Chandler Jarrell |
|
Charles Dance Sardo Numspa |
|
Charlotte Lewis Kee Nang |
|
J.L. Reate The Golden Child |
|
Victor Wong The Old Man |
|
Randall "Tex" Cobb Til |
|
James Hong Doctor Hong |
|
Shakti Chen Kala |
|
Tau Logo Yu |
|
Masanori Toguchi Khan |
|
Pons Maar Fu |
|
Peter Kwong Tommy Tong |
|
Wally Taylor Detective Boggs |
|
Eric Douglas Yellow Dragon |
|
Charles Levin TV Host |
|
Frank Welker The Thing (voice) |
|
Gene LeBell Drunken Biker (uncredited) |
Production | Robert D. Wachs | Producer |
Editing | Richard A. Harris | Editor |
Camera | Donald E. Thorin | Director of Photography |
Art | Marvin March | Set Decoration |
Art | J. Michael Riva | Production Design |
Visual Effects | Phil Tippett | Visual Effects |
Crew | Matt McColm | Stunts |
Sound | Jeff Carson | Supervising Music Editor |
Directing | Michael Ritchie | Director |
Costume & Make-Up | Ken Chase | Makeup Designer |
Production | Gordon A. Webb | Unit Production Manager |
Crew | Simone Boisseree | Stunts |
Crew | Phil Chong | Stunts |
Crew | Gene LeBell | Stunts |
Art | Virginia Randolph-Weaver | Set Designer |
Costume & Make-Up | Steve LaPorte | Makeup Artist |
Visual Effects | Ken Ralston | Visual Effects Supervisor |
Editing | Christopher Rouse | Assistant Editor |
Crew | Felix Silla | Stunts |
Sound | Michel Colombier | Music |
Sound | Michel Colombier | Orchestrator |
Production | Edward S. Feldman | Producer |
Production | Patricia Mock | Casting |
Writing | Dennis Feldman | Screenplay |
Sound | Jay Kamen | ADR Editor |
Camera | Rob Hahn | Camera Operator |
Production | Ira S. Rosenstein | Location Manager |
Crew | Al Leong | Stunts |
Production | Charles R. Meeker | Executive Producer |
Production | Richard Tienken | Executive Producer |
Sound | Juno J. Ellis | Supervising ADR Editor |
Crew | Alan Oliney | Stunts |
Sound | Gary Wright | Foley Editor |
Directing | Thomas J. Mack | First Assistant Director |
Art | George Stokes | Construction Coordinator |
Crew | Walter Robles | Stunts |
Crew | Chuck Waters | Stunt Coordinator |
Lighting | James F. Boyle | Chief Lighting Technician |
Crew | Orwin C. Harvey | Stunts |
Directing | Emmitt-Leon O'Neill | Second Assistant Director |
Crew | Spiro Razatos | Stunts |
Crew | Craig Pinkard | Transportation Coordinator |
Art | Linda Bond | Prop Designer |
Art | Lynda Paradise | Art Direction |
Sound | Kimberly Harris | Sound Editor |
Sound | Julia Evershade | Sound Editor |
Crew | Bill Saito | Stunts |
Crew | Larry Duran | Stunts |
Crew | Jeff Imada | Stunts |
Crew | Jeff Cadiente | Stunts |
Crew | Ray Bickel | Stunts |
Crew | Karen Chase | Stunts |
Crew | John C. Meier | Stunts |
Crew | Larry Holt | Stunts |
Crew | Bill McIntosh | Stunts |
Directing | Marshall Schlom | Script Supervisor |
Crew | Joe Finnegan | Stunts |
Crew | Jim Wilkey | Stunts |
Art | Cameron Birnie | Assistant Art Director |
Crew | Gary Morgan | Stunts |
Camera | Michael Gershman | Camera Operator |
Sound | Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Marshall Winn | Sound Editor |
Sound | Cecelia Hall | Supervising Sound Editor |
Camera | Bruce W. Talamon | Still Photographer |
Sound | Robert J. Litt | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Elliot Tyson | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Mickey Gilbert | Stunt Coordinator |
Crew | Vince Deadrick Sr. | Stunts |
Crew | Noon Orsatti | Stunts |
Costume & Make-Up | Susan V. Kalinowski | Hairstylist |
Art | Barry Bedig | Property Master |
Crew | Bernie Pock | Stunts |
Visual Effects | Pamela Easley | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Eddie Marks | Costume Supervisor |
Art | Judy Cammer | Set Designer |
Costume & Make-Up | Wayne A. Finkelman | Costume Design |
Sound | James R. Alexander | Production Sound Mixer |
Crew | John Sherrod | Stunts |
Crew | Karen Price | Stunts |
Crew | Troy Gilbert | Stunts |
Crew | Emil Farkas | Stunts |
Sound | Albert Woodbury | Orchestrator |
Crew | Vernon Rieta | Stunts |
Crew | George Fisher | Stunts |
Sound | Mike Dobie | Sound Editor |
Crew | Cris Thomas-Palomino | Stunts |
Crew | Kimberly L. Ryusaki | Stunts |
Crew | Donna Garrett | Stunts |
Crew | David LeBell | Stunts |
Crew | Pat McGroarty | Stunts |
Sound | Pamela Bentkowski | Foley Supervisor |
Crew | Cha Cha Sandoval-McMahon | Stunts |
Crew | Len Glascow | Stunts |
Crew | Bob K. Cummings | Stunts |
Sound | Ronald Jacobs | Supervising Sound Editor |
Sound | Robbie Buchanan | Orchestrator |
Crew | Lonnie Parkinson | Stunts |
Crew | Gregg Bond | Special Effects |
Crew | Elizabeth Barrington | Stunts |