Ed Herlihy Narrator |
|
Josef Sommer Ambassador Magee |
|
Robert Stanton Mr. Burns |
|
Edward Herrmann Mr. Kilroy |
|
Rosemary Murphy Miss Pritchard |
|
Michael J. Fox Axel Magee |
|
Woody Allen Walter Hollander |
|
Julie Kavner Marion Hollander |
|
Mayim Bialik Susan Hollander |
|
Ed Van Nuys Embassy Staff |
|
Skip Rose Embassy Staff |
|
Leonid Citer Policeman |
|
Stas Kmiec Policeman |
|
Vít Hořejš Krojack |
|
Sándor Técsy Krojack's Colleague |
|
Austin Pendleton Chef Oscar |
|
Dom DeLuise Father Drobney |
|
John Doumanian Emir |
|
Erick Avari Emir's Aide |
|
Brian McConnachie Washington Reporter |
|
Victor Steinbach Herbert Gruber |
|
Frederick Rolf Yannis Kasnar |
|
Elizabeth De Charay Countess Bordoni |
|
Taina Elg Anna Gruber |
|
Maggie Wagner Emir's Wife (uncredited) |
|
Michael Cline Marine Guard (uncredited) |
|
Michael Cline Ambassador Bogart (uncredited) |
|
John Patrick Patti Commie Cop (uncredited) |
Production | Todd M. Thaler | Extras Casting |
Production | Juliet Taylor | Casting |
Writing | Woody Allen | Screenplay |
Directing | Woody Allen | Director |
Writing | Woody Allen | Theatre Play |
Production | Letty Aronson | Co-Executive Producer |
Production | Robert Greenhut | Producer |
Production | Helen Robin | Production Manager |
Production | Patricia Kerrigan DiCerto | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Suzy Benzinger | Costume Design |
Editing | Susan E. Morse | Editor |
Costume & Make-Up | Romaine Greene | Hairstylist |
Camera | Carlo Di Palma | Director of Photography |
Lighting | Ray Quinlan | Gaffer |
Art | Susan Bode Tyson | Set Decoration |
Sound | Dan Sable | Sound Editor |
Art | Santo Loquasto | Production Design |
Production | Jean Doumanian | Executive Producer |
Production | J.E. Beaucaire | Executive Producer |
Art | Edward T. Kerwick | Construction Grip |
Art | Tom McDermott | Property Master |
Crew | James Sorice | Key Scenic Artist |
Directing | Thomas A. Reilly | First Assistant Director |
Camera | Brian Hamill | Still Photographer |
Sound | Anthony Ortiz | Utility Sound |
Sound | Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Bitty O'Sullivan-Smith | Sound Editor |
Camera | Michael Green | First Assistant Camera |
Camera | Dick Mingalone | Camera Operator |
Directing | Lynn Lewis Lovett | Script Supervisor |
Art | Frank Didio | Construction Coordinator |
Sound | Louis Sabat | Boom Operator |
Camera | Ronald Burke | Best Boy Grip |
Camera | Robert Ward | Key Grip |
Camera | Michael Caracciolo | Second Assistant Camera |
Editing | Scott Brock | Assistant Editor |
Production | Scott Kordish | Production Coordinator |
Camera | David E. Baron | Assistant Camera |
Lighting | Michael Proscia Jr. | Best Boy Electric |
Art | Glenn Lloyd | Art Department Coordinator |
Directing | Richard Patrick | Second Assistant Director |
Sound | Les Lazarowitz | Sound Mixer |
Production | Drew Dillard | Location Manager |
Costume & Make-Up | Rosemary Zurlo | Makeup Artist |
Crew | Harold 'Whitey' McEvoy | Transportation Captain |
Production | Erika Aronson | Location Assistant |
Costume & Make-Up | Virginia D. Patton | Wardrobe Supervisor |
Production | Judie Fixler | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Patrick Chevillot | Assistant Costume Designer |
Art | Dennis Freeborn | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Paul Drost | Wardrobe Supervisor |
Art | Peter Eastman | Art Direction |