Tilbage til fremtiden (1985)
Marty McFly er en typisk amerikansk teenager fra 1980'erne, der ved et uheld bliver sendt tilbage til 1955 i en plutoniumdreven DeLorean tidsmaskine, opfundet af den gale videnskabsmand Christopher Lloyd. I løbet af sin utrolige og forbløffende rejse tilbage i tiden skal Marty sikre sig, at hans kommende teenage-forældre, Crispin Glover og Lea Thompson, mødes og bliver forelskede, så han kan rejse tilbage til fremtiden.
Director: Robert Zemeckis
Michael J. Fox Marty McFly |
|
Christopher Lloyd Emmett Brown |
|
Crispin Glover George McFly |
|
Lea Thompson Lorraine Baines |
|
Claudia Wells Jennifer Parker |
|
Thomas F. Wilson Biff Tannen |
|
Marc McClure Dave McFly |
|
Wendie Jo Sperber Linda McFly |
|
George DiCenzo Sam Baines |
|
Frances Lee McCain Stella Baines |
|
Billy Zane Match |
|
J.J. Cohen Skinhead |
|
Casey Siemaszko 3-D |
|
James Tolkan Mr. Strickland |
|
Harry Waters, Jr. Marvin Berry |
|
Donald Fullilove Goldie Wilson |
|
Lisa Freeman Babs |
|
Cristen Kauffman Betty |
|
Elsa Raven Clocktower Lady |
|
Will Hare Pa Peabody |
|
Ivy Bethune Ma Peabody |
|
Jason Marin Sherman Peabody |
|
Katherine Britton Peabody Daughter |
|
Jason Hervey Milton Baines |
|
Maia Brewton Sally Baines |
|
Courtney Gains Dixon |
|
Richard L. Duran Terrorist |
|
Jeff O'Haco Terrorist Van Driver |
|
Johnny Green Scooter Kid #1 |
|
Jamie Abbott Scooter Kid #2 |
|
Norman Alden Lou |
|
Read Morgan Cop |
|
Sachi Parker Bystander #1 |
|
Robert Krantz Bystander #2 |
|
Gary Riley Guy #1 |
|
Karen Petrasek Girl #1 |
|
George Buck Flower Red the Bum |
|
Tommy Thomas Starlighter |
|
Granville 'Danny' Young Starlighter |
|
David Harold Brown Starlighter |
|
Lloyd L. Tolbert Starlighter |
|
Paul Hanson Pinhead |
|
Lee Brownfield Pinhead |
|
Robert DeLapp Pinhead |
|
Tony Pope 1985 Radio Announcer (voice) (uncredited) |
|
Charles L. Campbell 1955 Radio Announcer (voice) (uncredited) |
|
Huey Lewis High School Band Audition Judge (uncredited) |
|
Kiki Ebsen Band Member (uncredited) |
|
Randy Feelgood Zoot Boogallo (uncredited) |
|
Hal Gausman Mayor Red Thomas (uncredited) |
|
Deborah Harmon TV Newscaster (uncredited) |
|
Arthur Tovey Wilbur (uncredited) |
|
Ethel Sway Wilbur's Wife (uncredited) |
|
Janine King Student (uncredited) |
|
Richard Patrick Teenager (uncredited) |
|
Tom Tangen Student (uncredited) |
|
Tom Willett Pedestrian in Town Square (uncredited) |
Sound | Alan Silvestri | Original Music Composer |
Sound | Alan Silvestri | Conductor |
Directing | Robert Zemeckis | Director |
Writing | Robert Zemeckis | Writer |
Editing | Arthur Schmidt | Editor |
Production | Steven Spielberg | Executive Producer |
Crew | Steven Spielberg | Presenter |
Production | Kathleen Kennedy | Executive Producer |
Art | Lawrence G. Paull | Production Design |
Production | Jane Feinberg | Casting |
Production | Mike Fenton | Casting |
Production | Frank Marshall | Executive Producer |
Directing | Frank Marshall | Second Unit Director |
Crew | Arthur F. Repola | Post Production Supervisor |
Production | Judy Taylor | Casting |
Production | Bob Gale | Producer |
Writing | Bob Gale | Writer |
Production | Neil Canton | Producer |
Camera | Dean Cundey | Director of Photography |
Editing | Harry Keramidas | Editor |
Art | Hal Gausman | Set Decoration |
Directing | David McGiffert | First Assistant Director |
Art | Todd Hallowell | Art Direction |
Crew | Eric Stoltz | Stunt Driver |
Crew | Ted Moehnke | Pyrotechnician |
Costume & Make-Up | Deborah Lynn Scott | Costume Design |
Sound | Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
Crew | Richard E. Butler | Stunts |
Crew | Charles Croughwell | Stunt Double |
Production | Dennis E. Jones | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Ken Chase | Makeup Artist |
Crew | Walter Scott | Stunt Coordinator |
Crew | Bob Yerkes | Stunts |
Production | Leanne Moore | Production Accountant |
Sound | James B. Campbell | Orchestrator |
Sound | William B. Kaplan | Production Sound Mixer |
Sound | Earl Sampson | Boom Operator |
Crew | Bonne Radford | Production Controller |
Camera | Raymond Stella | Camera Operator |
Production | Jack Grossberg | Unit Production Manager |
Crew | John-Clay Scott | Stunts |
Camera | Clyde E. Bryan | First Assistant Camera |
Crew | Spiro Razatos | Stunts |
Crew | Max Kleven | Stunts |
Sound | Huey Lewis | Songs |
Crew | Per Welinder | Stunts |
Visual Effects | Kevin Pike | Special Effects Supervisor |
Crew | Loren Janes | Stunts |
Sound | Gary A. Hecker | Foley Artist |
Sound | Takeo Ogawa | Sound Designer |
Sound | John Roesch | Foley |
Costume & Make-Up | Dorothy Byrne | Hairstylist |
Art | Cameron Birnie | Set Designer |
Art | Drew Struzan | Other |
Costume & Make-Up | Elizabeth Rabe | Hairstylist |
Camera | Ray Gilberti | Assistant Camera |
Editing | Terry Hager | Color Timer |
Art | John Zemansky | Property Master |
Camera | Ralph Nelson Jr. | Still Photographer |
Sound | Kenneth Karman | Music Editor |
Sound | Greg Orloff | Foley Mixer |
Sound | John A. Larsen | Sound Editor |
Production | Paul Pav | Location Manager |
Visual Effects | Wes Takahashi | Animation Supervisor |
Costume & Make-Up | Robert Iannaccone | Costume Supervisor |
Crew | John Feinblatt | Transportation Coordinator |
Lighting | Mark Walthour | Chief Lighting Technician |
Sound | Larry Singer | Supervising ADR Editor |
Sound | Bones Howe | Music Supervisor |
Crew | Bernie Pock | Stunts |
Costume & Make-Up | Brian Callahan | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Julie Starr Dresner | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Julie Starr Dresner | Key Costumer |
Sound | Robert R. Rutledge | Supervising Sound Editor |
Editing | Barbara Palmer Dixon | Assistant Editor |
Art | Tim Stadler | Painter |
Lighting | Albert Hood | Electrician |
Crew | Marsha Robertson | Unit Publicist |
Visual Effects | Charlie Mullen | Animation Supervisor |
Crew | Phillip Norwood | Visual Effects Art Director |
Sound | Alan L. Nineberg | ADR Editor |
Editing | Donah Bassett | Negative Cutter |
Art | Nina Saxon | Title Designer |
Camera | Ronald Woodward | Key Grip |
Sound | Sonny Pettijohn | Apprentice Sound Editor |
Camera | Dan Cooper | Best Boy Grip |
Costume & Make-Up | Haleen K. Holt | Costume Illustrator |
Crew | Gregory Dultz | Driver |
Editing | Michael Moore | Assistant Editor |
Crew | Brad Jeffries | Choreographer |
Crew | Ramon Pahoyo | Craft Service |
Production | Warren Franklin | General Manager |
Art | Ernest Depew | Construction Coordinator |
Art | Dick Lasley | Production Illustrator |
Camera | Dic Alexander | Grip |
Crew | Al Gaynor | Scenic Artist |
Production | Laurie Vermont | Production Coordinator |
Sound | Lawrence Jordan | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Ellen Lichtwardt Goodchild | Visual Effects |
Sound | Darcy Vebber | Utility Sound |
Camera | Steve Tate | Second Assistant Camera |
Lighting | Thomas Marshall | Assistant Chief Lighting Technician |
Art | Joe Pfaltzgraf | Assistant Property Master |
Camera | Richard Babin | Dolly Grip |
Production | Robert R. Draney | Assistant Accountant |
Production | Rob Stevens | Assistant Production Coordinator |
Visual Effects | Donna K. Baker | Rotoscoping Artist |
Crew | Alexander Xavier Ponce-Bonano | Scientific Consultant |
Crew | Robert Schmelzer | Stunts |
Crew | Jimmy Corona Rooney | Stunts |