Jeff Daniels Bernard Berkman |
|
Laura Linney Joan Berkman |
|
Jesse Eisenberg Walt Berkman |
|
Owen Kline Frank Berkman |
|
William Baldwin Ivan |
|
David Benger Carl |
|
Anna Paquin Lili |
|
Halley Feiffer Sophie Greenberg |
|
Molly Barton Graduate Student |
|
Bo Berkman Graduate Student |
|
Matthew Kaplan Graduate Student |
|
Simon Kaplan Graduate Student |
|
Matthew Kirsch Graduate Student |
|
Daniella Markowicz Graduate Student |
|
Elizabeth Meriwether Graduate Student |
|
Ben Schrank Graduate Student |
|
Amy Srebnick Graduate Student |
|
Josh Srebnick Graduate Student |
|
Emma Straub Graduate Student |
|
Alan Wilkis Graduate Student |
|
James Hamilton Man with Joan |
|
Adam Rose Otto |
|
Henry Glovinsky Lance |
|
Eli Gelb Jeffrey |
|
Wayne Lawson Talent Show Judge |
|
Michael Santiago Talent Show Judge |
|
Juan Torriente Talent Show Judge |
|
Patricia Towers Talent Show Judge |
|
Peggy Gormley Mrs. Greenberg |
|
Peter Newman Mr. Greenberg |
|
Greta Kline Greta Greenberg |
|
Melissa Meyer Professor |
|
Benjamin Smolen Student with Puppets |
|
Michael Countryman Mr. Simic |
|
Alexandra Daddario Pretty Girl |
|
Nico Baumbach Jeb Gelber |
|
Maryann Plunkett Ms. Lemon |
|
Hector Otero Hector |
|
Ken Leung School Therapist |
|
Jo Yang Nurse |
|
Andrew Kaempfer Valet (uncredited) |
|
Bobby Shue Student (uncredited) |
|
Jonathan Baumbach Man Outside Ms. Lemon's Office (uncredited) |
|
Britta Phillips Talent Show Audience Member (uncredited) |
|
Dean Wareham Talent Show Audience Member (uncredited) |
Art | Anne Ross | Production Design |
Art | Jennifer Dehghan | Art Direction |
Production | Wes Anderson | Producer |
Writing | Noah Baumbach | Screenplay |
Directing | Noah Baumbach | Director |
Camera | Robert D. Yeoman | Director of Photography |
Production | Douglas Aibel | Casting |
Sound | Randall Poster | Music Supervisor |
Production | Peter Newman | Producer |
Production | Charles Corwin | Producer |
Production | Clara Markowicz | Producer |
Sound | Britta Phillips | Original Music Composer |
Sound | Dean Wareham | Original Music Composer |
Editing | Tim Streeto | Editor |
Production | Reverge Anselmo | Executive Producer |
Production | Miranda Bailey | Executive Producer |
Production | Andrew Lauren | Executive Producer |
Production | Jennifer Roth | Co-Producer |
Sound | Lewis Goldstein | Supervising Sound Editor |
Sound | Lewis Goldstein | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jay Peck | Foley |
Production | Stephanie Holbrook | Casting Associate |
Art | Robert Covelman | Set Decoration |
Sound | Shaun Brennan | Foley |
Lighting | Douglas W. Shannon | Gaffer |
Costume & Make-Up | Amy Westcott | Costume Design |
Production | Steve Kornacki | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Maya Hardinge | Makeup Artist |
Production | Greg Johnson | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Karen Malecki | Assistant Costume Designer |
Camera | James Hamilton | Still Photographer |
Art | Jeff Butcher | Property Master |
Directing | Massoumeh Emami | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Mei Lai Hippisley Coxe | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Lori Guidroz | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Lisa Marzolf | Costume Supervisor |
Editing | Perri B. Frank | Assistant Editor |
Camera | Nils Benson | Camera Operator |
Sound | Mark Filip | Sound Effects Editor |
Sound | Julia Shirar | Dialogue Editor |
Camera | Storn Peterson | First Assistant Camera |
Directing | David 'Wex' Wechsler | First Assistant Director |