Kris Kristofferson James Averill |
|
Christopher Walken Nathan D. Champion |
|
John Hurt Billy Irvine |
|
Sam Waterston Frank Canton |
|
Brad Dourif Mr. Eggleston |
|
Isabelle Huppert Ella Watson |
|
Joseph Cotten The Reverend Doctor |
|
Jeff Bridges John L. Bridges |
|
Ronnie Hawkins Major Wolcott |
|
Paul Koslo Mayor Charlie Lezak |
|
Geoffrey Lewis Trapper Fred |
|
Richard Masur Cully |
|
Rosie Vela Beautiful girl |
|
Mary Catherine Wright Nell |
|
Nicholas Woodeson Small man |
|
Stefan Shcherby Big man |
|
Waldemar Kalinowski Photographer |
|
Terry O'Quinn Captain Minardi |
|
Jack Conley Morrison |
|
Margaret Benczk Mrs. Eggleston |
|
Jim Knobeloch George Kopestonsky |
|
Erika Petersen Mrs. Kopestonsky |
|
Robin Bartlett Mrs. Lezak |
|
Tom Noonan Jake |
|
Marat Yusim Russian Merchant |
|
Aivars Smits Michael Kovach |
|
Gordana Rashovich Mrs. Kovach |
|
Jarlath Conroy Mercenary in new suit |
|
Allen Keller Dudley |
|
Caroline Kava Stefka |
|
Mady Kaplan Kathia |
|
Anna Thomson Little Dot |
|
Mickey Rourke Nick Ray |
|
T Bone Burnett Heaven's Gate Band |
|
Patricia Hodges Jessie |
|
Kevin McClarnon Arapaho Brown |
|
Kai Wulff German Merchant |
|
Steven Majstorovic Czech Merchant |
|
Gabriel Walsh Zindel's Clerk |
|
Norton Buffalo Private |
|
Jack Blessing Emigrant Boy |
|
Jerry Sullivan Governor of Wyoming |
|
Jerry McGee Heaven's Gate Band |
|
Cleve Dupin Heaven's Gate Band |
|
Stephen Bruton Heaven's Gate Band |
|
Sean Hopper Heaven's Gate Band |
|
David Mansfield John DeCory - Skating Violinist |
|
David S. Cass Sr. Moustached Mercenary |
|
Paul D'Amato Bearded Mercenary |
|
Peter Osusky Peter |
|
Ivan Kormanik Ivan |
|
Michael Christensen Robert Steingart - Juggler |
|
Anatoli Davydov Fighting Bulgarian Emigrant |
|
Nina Gaidarova Bulgarian Emigrant's Wife |
|
Wally McCleskey Chicken Fighter |
|
Gary Vezane Canton's Bodyguard |
|
H.P. Evetts Wolcott's Bodyguard |
|
Bruce Morgan Miner - Mercenary |
|
Bobby Faber Class Marshal - Harvard |
|
Judi Trott Irvine's Girlfriend |
|
Willem Dafoe Willy (uncredited) |
|
Loyd Catlett Morrison's Sentry (uncredited) |
|
Juli Erickson Refugee (uncredited) |
Editing | Lisa Fruchtman | Editor |
Editing | Gerald B. Greenberg | Editor |
Sound | Winston Ryder | Sound Editor |
Editing | Tom Rolf | Editor |
Crew | Loyd Catlett | Stunts |
Editing | William Reynolds | Editor |
Production | William Reynolds | Executive In Charge Of Post Production |
Production | Cis Corman | Casting Director |
Directing | Brian W. Cook | Assistant Director |
Production | Charles Okun | Executive Producer |
Crew | Alan Gibbs | Stunts |
Sound | David Mansfield | Original Music Composer |
Art | Josie MacAvin | Set Decoration |
Art | James L. Berkey | Set Decoration |
Production | Denis O'Dell | Executive Producer |
Directing | Terry Needham | Second Assistant Director |
Writing | Michael Cimino | Screenplay |
Directing | Michael Cimino | Director |
Camera | Vilmos Zsigmond | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Ken Chase | Makeup Artist |
Crew | Walter Scott | Stunts |
Costume & Make-Up | Ben Nye | Makeup Artist |
Crew | Ken Pepiot | Special Effects |
Directing | Michael Grillo | Assistant Director |
Camera | Jan Kiesser | Camera Operator |
Crew | Buddy Van Horn | Stunt Coordinator |
Production | Joann Carelli | Producer |
Sound | Joann Carelli | Music Supervisor |
Art | Tambi Larsen | Production Design |
Crew | Chuck Waters | Stunts |
Sound | C. Darin Knight | Sound Mixer |
Crew | David S. Cass Sr. | Stunts |
Costume & Make-Up | Thomas R. Burman | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Mary Keats | Hairstylist |
Crew | Bill Hart | Stunts |
Crew | William H. Burton Sr. | Stunts |
Crew | George Orrison | Stunts |
Production | Jane Hallaren | Casting Director |
Art | Maurice Fowler | Art Direction |
Crew | Joe Finnegan | Stunts |
Crew | Tom Elliott | Stunts |
Camera | Michael Gershman | Assistant Camera |
Crew | Eleanor Fazan | Choreographer |
Crew | Debbie Evans | Stunts |
Sound | James J. Klinger | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Tom Hoerber | Makeup Artist |
Crew | Stan Parks | Special Effects |
Sound | Curt Schulkey | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Verne Caruso | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Christine Allsopp | Makeup Artist |
Camera | Eric Engler | Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Connie Reeve | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | J. Allen Highfill | Costume Design |
Camera | Ken Nishino | Assistant Camera |
Crew | Hank Calia | Stunts |
Directing | Michael Stevenson | Second Assistant Director |
Crew | James Camomile | Special Effects |
Sound | Tom C. McCarthy | Sound Editor |
Directing | Richard Graves | Second Assistant Director |
Crew | H.P. Evetts | Stunts |
Sound | Richard Adams | Sound Editor |
Crew | Kevin Quibell | Special Effects |
Crew | Samuel E. Price | Special Effects |
Sound | Malcolm Davies | Sound |
Crew | Billy Hank Hooker | Stunts |
Costume & Make-Up | Jerry O'Dell | Makeup Artist |
Art | Spencer Deverell | Art Direction |
Crew | Larry Randles | Stunts |
Directing | Dennis Capps | Second Assistant Director |
Production | Tony Gaznick | Casting Director |
Crew | Paul Stewart | Special Effects |
Crew | Leroy Johnson | Stunts |