Tømmermænd tur-retur (2013)
Den i forvejen svært excentriske Alan er efter sin fars død blevet så underlig, at han nærmer sig en indlæggelse. The Wolfpack må derfor komme Alan til undsætning, så de fire kammerater pakker kufferten og tager på et godt gammeldags road trip - destination: Las Vegas. Denne gang er der hverken et bryllup eller en polterabend i sigte, så hvor galt kan det gå? Ufatteligt galt, selvfølgelig. Inden længe er Doug blevet kidnappet af en farlig gangsterboss, der sender Phil, Stu og Alan ud for at finde en gammel bekendt, den maniske storforbryder Mr. Chow.
Director: Todd Phillips
Bradley Cooper Phil Wenneck |
|
Ed Helms Stu Price |
|
Zach Galifianakis Alan Garner |
|
Justin Bartha Doug Billings |
|
Ken Jeong Mr. Chow |
|
John Goodman Marshall |
|
Melissa McCarthy Cassie |
|
Jeffrey Tambor Sid Garner |
|
Heather Graham Jade |
|
Mike Epps Black Doug |
|
Sasha Barrese Tracy Garner |
|
Jamie Chung Lauren |
|
Sondra Currie Linda |
|
Gillian Vigman Stephanie |
|
Oliver Cooper Pharmacy Assistant |
|
Mike Vallely Nico |
|
Grant Holmquist Tyler |
|
Oscar Torre Officer Vasquez |
|
Jonny Coyne Hector |
|
Silvia Curiel House Keeper |
|
Betty Murphy Cassie's Mom |
|
Jim Lau Chief Prison Guard |
|
Lela Loren Female Officer |
|
Harrison Forsyth Timothy |
|
Scott Anthony Leet Henchman #1 |
|
Tim Sitarz Henchman #2 |
|
Roger Schueller Priest at Funeral |
|
Jenny Ladner Party Girl |
|
Max Aronoff-Sher Freeway Boy |
|
Emma Wetzel Freeway Girl |
|
Todd Phillips Mr. Creepy (uncredited) |
|
Danny Le Boyer Henchman #5 (uncredited) |
|
Damion Poitier Henchman #6 (uncredited) |
|
Lewis Tan Prison Guard (uncredited) |
|
Tiffany Tynes Casino Hottie (uncredited) |
|
Sasha milan |
Costume & Make-Up | Christopher Allen Nelson | Special Effects Makeup Artist |
Camera | Lawrence Sher | Director of Photography |
Production | Mindy Marin | Casting |
Art | Gene Serdena | Set Decoration |
Crew | Jack Gill | Stunt Coordinator |
Directing | Jack Gill | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Louise Mingenbach | Costume Design |
Art | Maher Ahmad | Production Design |
Editing | Debra Neil-Fisher | Editor |
Production | David Siegel | Production Manager |
Art | Austin Gorg | Art Direction |
Production | J.C. Spink | Executive Producer |
Sound | Christophe Beck | Original Music Composer |
Sound | Randall Poster | Music Supervisor |
Writing | Craig Mazin | Writer |
Writing | Jon Lucas | Characters |
Writing | Scott Moore | Characters |
Production | Thomas Tull | Executive Producer |
Directing | Todd Phillips | Director |
Production | Todd Phillips | Producer |
Writing | Todd Phillips | Writer |
Production | Daniel Goldberg | Producer |
Production | Scott Budnick | Executive Producer |
Art | Thomas T. Taylor | Set Designer |
Sound | Kevin Kliesch | Orchestrator |
Art | Bryan Belair | Construction Coordinator |
Production | Chris Lowenstein | Line Producer |
Camera | Geoffrey Haley | Steadicam Operator |
Crew | Danielle Burgio | Stunts |
Production | Gregory Alpert | Location Manager |
Visual Effects | Robert Stadd | Visual Effects Supervisor |
Production | Jeffrey Wetzel | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Keith Sayer | Makeup Department Head |
Camera | Richard Anderson | Grip |
Editing | Jeff Groth | Editor |
Costume & Make-Up | Mark Garbarino | Makeup Artist |
Production | Joseph Garner | Associate Producer |
Camera | Alan Caudillo | Camera Operator |
Sound | George Drakoulias | Music Supervisor |
Crew | Koji Ohmura | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Rebecca DeHerrera | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Angel Radefeld | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Janeen Schreyer | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Mitchell Ray Kenney | Costume Supervisor |
Camera | Melinda Sue Gordon | Still Photographer |
Crew | Ray Maxwell | Propmaker |
Directing | Anna Rane | Script Supervisor |
Sound | David V. Butler | Supervising Dialogue Editor |
Crew | Scott R. Fisher | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Corey Bronson | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Laurel Frushour | Set Costumer |
Sound | Luis Galdames | Sound Effects Editor |
Sound | Lee Gilmore | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | John M. 'Jack' Wright | Key Costumer |
Crew | Chad Eshbaugh | Techno Crane Operator |
Costume & Make-Up | Tiffany Busche | Key Costumer |
Sound | Fernand Bos | Music Editor |
Camera | Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
Art | Trish Gallaher Glenn | Property Master |
Crew | Jody Rogers | Visual Effects Editor |
Sound | Bruce Tanis | Sound Effects Editor |
Crew | Mark Edward Wright | Visual Effects Editor |
Sound | Jason W. Jennings | Sound Designer |
Sound | Thomas Whiting | Supervising ADR Editor |
Costume & Make-Up | Yeşim "Shimmy" Osman | Hairstylist |
Sound | Russell Farmarco | Dialogue Editor |
Camera | Daniel C. Gold | Camera Operator |
Sound | Cameron Frankley | Sound Designer |
Sound | Jason Ruder | Supervising Music Editor |
Sound | Jordan Corngold | Music Editor |
Camera | Sean Patrick Crowell | Key Grip |
Crew | Eddie Braun | Stunts |
Art | Todd Harris | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Patricia Androff | Key Makeup Artist |
Art | Andrea Carter | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Roopesh Gujar | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Carla Farmer | Hairstylist |
Lighting | Luke Kalteux | Lighting Technician |
Camera | Richie Moore | Camera Operator |
Art | Steve Borgese | Greensman |
Art | Michelle Millay | Sculptor |
Art | Michael Mikita Jr. | Painter |
Production | Sasha Paracels | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Viola Rock | Makeup Artist |
Visual Effects | Kelly Rae Kenan Green | Visual Effects Coordinator |
Crew | Frédéric North | Aerial Coordinator |
Crew | Frédéric North | Pilot |
Production | Jules Carideo | Production Coordinator |
Sound | C. Douglas Cameron | Boom Operator |
Art | Raj Uppal | Production Design |
Art | Allen Coulter | Set Designer |
Art | Chad Simpson | Painter |
Crew | Dale Snyder | Propmaker |
Visual Effects | Katrissa 'Kat' Peterson | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Daniela Kurrie | Tailor |
Production | Steve Woroniecki | Location Manager |
Crew | Peggy Pere | Aerial Coordinator |
Production | Weston Middleton | Production Assistant |