Commando (1985)
Muskelsvulmende Oberst Matrix er gået tidligt på pension for at hygge sig med sin 10-årige datter. Underligt nok vælger en latinamerikaner med diktatordrømme at kidnappe datteren for på den måde at tvinge Matrix til at myrde landets præsident. Matrix reagerer ved at maje alt og alle ned på sin vej mod sin elskede datter.
Director:
Mark L. Lester
Writer:
Steven E. de Souza
Arnold Schwarzenegger John Matrix |
|
Rae Dawn Chong Cindy |
|
Dan Hedaya Arius |
|
Vernon Wells Bennett |
|
James Olson Major General Franklin Kirby |
|
David Patrick Kelly Sully |
|
Alyssa Milano Jenny Matrix |
|
Bill Duke Cooke |
|
Drew Snyder Lawson |
|
Sharon Wyatt Leslie |
|
Michael Delano Forrestal |
|
Bob Minor Jackson |
|
Michael Adams Harris |
|
Gary Carlos Cervantes Diaz |
|
Lenny Juliano Soldier |
|
Charles Meshack Henriques |
|
Chelsea Field Vicky the Western Flight Attendant |
|
Julie Hayek Susan the Western Flight Attendant |
|
Hank Calia Latin Man |
|
Walter Scott Cates |
|
Greg Wayne Elam Biggs |
|
George Fisher Mall Security Guard |
|
Phil Adams Officer in Galleria |
|
Ava Cadell Girl in Bed at Motel |
|
Mikul Robins Boy in Bed at Motel |
|
Branscombe Richmond Vega |
|
Matt Landers Fred |
|
Peter DuPont Daryl |
|
Tom Simmons Kirby's Driver |
|
Bill Paxton Intercept Officer |
|
Richard D. Reich Intercept Officer |
|
John Reyes Val Verde Heavy |
|
Billy Cardenas Val Verde Heavy |
|
Eddie Reyes Val Verde Heavy |
|
Vivian Daily Woman Officer |
|
Thomas Rosales Jr. Young Guerrilla |
|
Ronald C. McCarty Guerrilla |
|
Jim Painter Police Officer |
|
Nick Dimitri Guerrilla Guarding Plane (uncredited) |
|
Dick Warlock Officer in Mall (uncredited) |
|
Tony Brubaker Man Arius (uncredited) |
|
Larry Holt 2nd Mall Security Guard (uncredited) |
|
Danny Nero Police Officer (uncredited) |
|
Rick Sawaya Island Guerrilla (uncredited) |
|
Adrian Tafoya Commuter in Airport (uncredited) |
|
Fernando Verdugo Airport Commuter (uncredited) |
|
Tom Willett Airport Commuter (uncredited) |
Production | Robert Kosberg | Associate Producer |
Editing | Mark Goldblatt | Editor |
Production | Joel Silver | Producer |
Art | John Vallone | Production Design |
Production | Jackie Burch | Casting |
Editing | John F. Link | Editor |
Writing | Steven E. de Souza | Screenplay |
Writing | Steven E. de Souza | Story |
Sound | James Horner | Original Music Composer |
Sound | James Horner | Conductor |
Sound | James Horner | Music Producer |
Camera | Matthew F. Leonetti | Director of Photography |
Art | Robert Gould | Set Decoration |
Directing | Beau Marks | First Assistant Director |
Crew | Richard E. Butler | Stunts |
Crew | Bruce Paul Barbour | Stunts |
Crew | Jophery C. Brown | Stunts |
Crew | Jophery C. Brown | Stunt Double |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Camera | John R. Leonetti | First Assistant Camera |
Crew | Joel Kramer | Stunts |
Crew | Joel Kramer | Stunt Double |
Crew | Tony Brubaker | Stunts |
Crew | Dick Warlock | Stunts |
Crew | Fred J. Brown | Special Sound Effects |
Crew | Charles A. Tamburro | Pilot |
Crew | Jay King | Special Effects |
Crew | Diamond Farnsworth | Stunts |
Crew | Simone Boisseree | Stunts |
Crew | Peter Kent | Stunt Double |
Editing | Glenn Farr | Editor |
Production | Billy DaMota | Casting Assistant |
Crew | Bob Yerkes | Stunts |
Editing | Howard Kunin | Supervising Editor |
Camera | Michael St. Hilaire | Camera Operator |
Crew | Roger Callard | Stunts |
Production | George Parra | Assistant Location Manager |
Crew | Henry Millar | Special Effects Coordinator |
Crew | Thomas Rosales Jr. | Stunts |
Production | John Panzarella | Location Manager |
Sound | Jay Gruska | Music Producer |
Directing | Mark L. Lester | Director |
Sound | Michael Boddicker | Musician |
Writing | Jeph Loeb | Story |
Production | Jeph Loeb | Associate Producer |
Writing | Matthew Weisman | Story |
Production | Matthew Weisman | Associate Producer |
Sound | Dan Wallin | Scoring Mixer |
Visual Effects | Alan G. Markowitz | Visual Effects Supervisor |
Crew | Carl Ciarfalio | Stunts |
Crew | Nick Dimitri | Stunts |
Crew | Ross Reynolds | Pilot |
Crew | Steve Kelso | Stunts |
Sound | Ronald Sinclair | ADR Editor |
Crew | Jeff Jensen | Stunts |
Crew | Spiro Razatos | Stunts |
Crew | Gary McLarty | Stunts |
Crew | Bob Minor | Stunts |
Crew | Ronnie Rondell Jr. | Stunts |
Crew | Greg Walker | Stunts |
Crew | Mario Roberts | Stunts |
Crew | Bob Harris | Stunts |
Crew | Justin De Rosa | Stunts |
Crew | Larry Holt | Stunts |
Costume & Make-Up | William Turner | Makeup Artist |
Sound | Gail Ganley | Foley Artist |
Art | Jaymes Hinkle | Painter |
Crew | Richard L. Duran | Stunts |
Sound | Danny Goldberg | Music Consultant |
Camera | Bruce McBroom | Still Photographer |
Sound | Margie O'Malley | Foley Artist |
Crew | Bennie E. Dobbins | Stunts |
Crew | Bennie E. Dobbins | Stunt Coordinator |
Directing | Bennie E. Dobbins | Second Unit Director |
Crew | Jeff Ramsey | Stunts |
Crew | Jeff Ramsey | Stunt Double |
Crew | Michael Adams | Stunts |
Crew | Rock A. Walker | Stunts |
Crew | Jeff O'Haco | Stunts |
Visual Effects | Jim Danforth | Matte Painter |
Sound | Greig McRitchie | Orchestrator |
Crew | Tony Snegoff | Stunts |
Crew | Jerry Wills | Stunts |
Crew | Michael M. Vendrell | Stunts |
Crew | Michael M. Vendrell | Martial Arts Choreographer |
Crew | Michael M. Vendrell | Fight Choreographer |
Directing | K.C. Colwell | Second Assistant Director |
Sound | Pieter Hubbard | Sound Editor |
Directing | Karen Gaviola | Assistant Director Trainee |
Crew | Tom Morga | Stunts |
Production | Jim Green | Extras Casting |
Sound | Ralph Grierson | Musician |
Sound | Jim Fitzpatrick | Dolby Consultant |
Art | Nikita Knatz | Production Illustrator |
Crew | Bruce DiValerio | Propmaker |
Costume & Make-Up | Joe McKinney | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Joy Zapata | Hairstylist |
Art | Cal DiValerio | Construction Coordinator |
Art | Mark Lapotsky | Greensman |
Art | Douglas E. Madison | Property Master |
Art | Daniel Maltese | Set Designer |
Sound | Don J. Bassman | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Evelyn Dutton | Foley Artist |
Sound | Richard Overton | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jules Strasser | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Robert B. Harris | Costume Supervisor |
Sound | Ken Runyon | Music Editor |
Crew | Wayne Morris | Transportation Captain |
Crew | Whitey Ellison | Transportation Coordinator |
Directing | Marion Tumen | Script Supervisor |
Sound | Kevin E. Carpenter | ADR Mixer |
Sound | William Hartman | Sound Editor |
Camera | Joseph F. Valentine | Steadicam Operator |
Camera | Joseph F. Valentine | "B" Camera Operator |
Sound | Kevin F. Cleary | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Vince Deadrick Sr. | Stunts |
Sound | Craig Heath | Sound Recordist |
Art | William D. Derham | Leadman |
Art | Douglas Forsmith | Set Dresser |
Sound | Hank Salerno | Supervising ADR Editor |
Sound | David M. Ice | Sound Editor |
Sound | Richard Corwin | Sound Editor |
Camera | Tony Rivetti | First Assistant "B" Camera |
Sound | Gary Bolger | Foley Recordist |
Crew | Leon Delaney | Stunts |
Crew | Tim Sisson | Driver |
Crew | Sandra Lee Gimpel | Stunts |
Production | David Gonzales | Casting Associate |
Crew | Lane Leavitt | Stunts |
Production | Larry Kostroff | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Enid Harris | Costumer |
Crew | Rick Thompson | Special Effects |
Crew | Gary L. King | Special Effects |
Sound | Donald F. Johnson | Production Sound Mixer |
Crew | Doug Hubbard | Special Effects |
Crew | John Sherrod | Stunts |
Crew | Ben Scott | Stunts |
Crew | Peter McKernan | Pilot |
Crew | George Fisher | Stunts |
Crew | George Fisher | Stunt Double |
Crew | May Boss | Stunts |
Production | Robert C. Decker | Location Manager |
Art | Craig Baron | Set Dresser |
Sound | Tim Webb | Sound Recordist |
Crew | Jerry Brutsche | Stunts |
Crew | Harold Jones | Stunts |
Art | Tom Shaw Jr. | Assistant Property Master |
Sound | Michelle Pleis | Assistant Sound Editor |
Crew | David LeBell | Stunts |
Crew | Stephanie Epper | Stunts |
Crew | Michael Tamburro | Pilot |
Art | John M. Schenk | Assistant Property Master |
Crew | Mike Johnson | Stunts |
Sound | Michael O'Corrigan | Sound Editor |
Crew | Ceci Vendrell | Stunts |
Editing | Jack Hooper | Negative Cutter |
Camera | Dave Wachtman | Dolly Grip |
Crew | Ken Bellanca | Driver |
Editing | Joseph Guresky | Assistant Editor |
Crew | Peter McKernan Sr. | Pilot |
Crew | Cary Kelley | Driver |
Crew | Rick Sawaya | Stunts |
Sound | Ian Underwood | Musician |
Art | William Boyd | Construction Foreman |
Art | David Q. Quick | Assistant Property Master |
Camera | John Donnelly | Second Company Grip |
Camera | Douglas E. Beal | Second Assistant Camera |
Camera | Ryne Niner | Camera Technician |
Crew | Roger Lifsey | Special Effects |
Camera | John J. Linder | Key Grip |
Crew | Robert W. King | Special Effects Manager |
Sound | Vic Zaslav | ADR Recordist |
Crew | Johnny Hock | Stunts |
Crew | Larry Randles | Stunts |
Production | Larry Hand | Production Accountant |
Crew | Doc Elliot | Stunts |
Crew | John Peyser | Special Effects |
Crew | Frank James Sparks | Stunts |
Editing | Paul Anderson | Assistant Editor |
Production | Carl Joy | Extras Casting |
Production | Richard Liebegott | Production Coordinator |
Lighting | Bob Ellis | Best Boy Electric |
Lighting | Edward R. Thompson Jr. | Best Boy Electric |
Camera | Mark Averill | Dolly Grip |
Sound | Glad Pickering | ADR Editor |
Crew | Brent Johnson | Cableman |
Costume & Make-Up | Kathie Gale | Costumer |
Costume & Make-Up | Louis Infante | Costumer |
Editing | Jim Schurmann | Color Timer |
Crew | Herb Johnson | Pilot |
Production | Anthony Blake Brand | Production Assistant |
Production | Steve McNichols | Production Assistant |
Production | Lisa Meechan | Production Secretary |
Crew | Bill Mattox | Special Effects |
Crew | Mike Millar | Special Effects |
Crew | William T. Lane | Stunts |
Directing | Brad Yacobian | Additional Second Assistant Director |
Crew | Buddy Gilyard | Stunts |
Production | Stephanie Brody | Associate Producer |
Crew | Kimberly King | Stunts |
Editing | Carrie Ellison | Assistant Editor |