Scarface (1983)
I 1980 ankommer cubanske Tony Montana og hans ven Manny til Miami, hvor de bluffer og myrder sig til en opholdstilladelse. Tony og Manny får job som opvaskere, men Tony har andre ambitioner. Med brutale midler går han i gang med at opbygge sit eget narkoimperium, og snart er han en af de helt store spillere i byens underverden. Men Tony kan ikke holde næsen fra sine egne varer, og hans ego og paranoia vokser i takt med hans imperium.
Director:
Brian De Palma
Writer:
Oliver Stone
Al Pacino Antonio 'Tony' Montana |
|
Steven Bauer Manolo 'Manny' Ray |
|
Michelle Pfeiffer Elvira |
|
Mary Elizabeth Mastrantonio Gina Montana |
|
Robert Loggia Frank Lopez |
|
Miriam Colon Mama Montana |
|
F. Murray Abraham Omar |
|
Paul Shenar Alejandro Sosa |
|
Harris Yulin Bernstein |
|
Ángel Salazar Chi Chi |
|
Arnaldo Santana Ernie |
|
Pepe Serna Angel |
|
Michael P. Moran Nick The Pig |
|
Al Israel Hector The Toad |
|
Dennis Holahan Banker |
|
Mark Margolis Shadow |
|
Michael Alldredge Sheffield |
|
Ted Beniades Seidelbaum |
|
Richard Belzer M.C. at Babylon Club |
|
Paul Espel Luis |
|
John Brandon Immigration Officer #3 |
|
Tony Perez Immigration Officer #2 |
|
Garnett Smith Immigration Officer #1 |
|
Loren Almaguer Dr. Munoz |
|
Gil Barreto Cuban Refugee |
|
Heather Benna Gutierrez Child |
|
Sue Bowser Miriam |
|
Tina Leigh Cameron Saleslady |
|
Victor Campos Ronnie Echevierra |
|
Robert Hammer Cannerday Marielito |
|
Rene Carrasco Shooter |
|
Albert Carrier Pedro Quinn |
|
John Carter Vic Phillips |
|
Richard Caselnova Driver |
|
Gary Carlos Cervantes Shooter #1 |
|
Carlos Augusto Cestero Matos |
|
Johnny Contardo Miguel Echevierra |
|
Roberto Contreras Emilio Rebenga |
|
Gregory Cruz Shooter #2 |
|
Dante D'Andre General Strasser |
|
Ben Frommer Male Patron |
|
Ronald G. Joseph Car Salesman |
|
Mario Machado Interviewer |
|
John McCann Bank Spokesman |
|
Victor Millan Ariel Bleyer |
|
Santos Morales Waldo |
|
Mike Moroff Gaspar's Bodyguard |
|
Manuel Padilla Jr. Kid #2 |
|
Michael Rougas Monsignor |
|
Geno Silva The Skull |
|
Charles A. Tamburro Helicopter Pilot |
|
Angela Aames Woman at Babylon Club |
|
Lee Benton Woman at Babylon Club |
|
Lana Clarkson Woman at Babylon Club |
|
Ava Lazar Woman at Babylon Club |
|
Shelley Taylor Morgan Woman at Babylon Club |
|
Emilia Crow Woman at Babylon Club |
|
Jeanette Linne Woman at Babylon Club |
|
Margaret Michaels Woman at Babylon Club |
|
Katt Shea Woman at Babylon Club |
|
Barclay DeVeau Ambassador's Daughter (uncredited) |
|
Charles Durning Immigration Officer (voice) (uncredited) |
|
Dennis Franz Immigration Officer (voice) (uncredited) |
|
Linda Gillen Voice (uncredited) |
|
Gregg Henry Charles Goodson (uncredited) |
|
Kevyn Major Howard Extra (uncredited) |
|
Henry Kingi Colombian Hitman (uncredited) |
|
Brett Ratner Boy Lying on Raft in Pool (uncredited) |
|
Marcus Shirock Boy at Pool (uncredited) |
|
Maxine Wasa Dancer - LaLa (uncredited) |
|
Ilka Tanya Payán Mrs. Gutierrez |
|
Richard Delmonte Fernando |
|
Terri Taylor Woman at Babylon Club |
|
Caesar Cordova Taco stand cook |
|
Tammy Lynn Leppert Distraction at Lookout Car |
|
Fidel Castro Self (archive footage) (uncredited) |
Editing | Gerald B. Greenberg | Editor |
Directing | Jerry Ziesmer | Assistant Director |
Directing | Brian De Palma | Director |
Production | Martin Bregman | Producer |
Writing | Oliver Stone | Screenplay |
Camera | John A. Alonzo | Director of Photography |
Sound | Giorgio Moroder | Original Music Composer |
Art | Ferdinando Scarfiotti | Production Design |
Production | Alixe Gordin | Casting |
Editing | David Ray | Editor |
Writing | Ben Hecht | Original Film Writer |
Crew | David R. Ellis | Stunts |
Crew | M. James Arnett | Stunts |
Costume & Make-Up | Patricia Norris | Costume Design |
Crew | Alan Gibbs | Stunts |
Crew | Buddy Joe Hooker | Stunts |
Costume & Make-Up | Toni-Ann Walker | Hairstylist |
Crew | Jophery C. Brown | Stunt Coordinator |
Production | Bob Morones | Casting |
Crew | Clay Boss | Stunts |
Writing | Armitage Trail | Original Story |
Crew | Al Jones | Stunts |
Crew | Eddie Smith | Stunts |
Crew | Charles A. Tamburro | Stunts |
Crew | Ron Stein | Stunts |
Crew | Freddie Hice | Stunts |
Costume & Make-Up | Stephen Abrums | Makeup Artist |
Crew | Bobby Bass | Stunts |
Art | Edward Richardson | Art Direction |
Crew | Henry Kingi | Stunts |
Crew | Ken Pepiot | Special Effects |
Crew | Tom Steele | Stunts |
Production | Louis A. Stroller | Executive Producer |
Crew | Thomas Rosales Jr. | Stunts |
Crew | Glenn R. Wilder | Stunts |
Crew | Gary Hymes | Stunts |
Crew | Alan Oliney | Stunts |
Crew | Ron Oliney | Stunts |
Costume & Make-Up | G. Tony Scarano | Set Costumer |
Crew | Peter Stader | Stunts |
Crew | Gary McLarty | Stunts |
Crew | Donna Keegan | Stunts |
Crew | Danny Weselis | Stunts |
Crew | Gary Epper | Stunts |
Crew | Dick Ziker | Stunts |
Crew | Mario Roberts | Stunts |
Crew | Spike Silver | Stunts |
Crew | Jack Verbois | Stunts |
Crew | Jeff Cadiente | Stunts |
Crew | Leonard P. Geer | Stunts |
Crew | Justin De Rosa | Stunts |
Crew | John C. Meier | Stunts |
Crew | Sharon Schaffer | Stunts |
Editing | Ray Hubley | Assistant Editor |
Art | Bruce Weintraub | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Janice D. Brandow | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Randi Mavestrand | Set Costumer |
Crew | Tom Elliott | Stunt Double |
Crew | Bill Hansard | Projection |
Crew | Hugh Hooker | Stunts |
Production | Raymond Hartwick | Unit Production Manager |
Crew | Tommy J. Huff | Stunts |
Crew | Steve M. Davison | Stunts |
Crew | James M. Halty | Stunts |
Crew | Tim A. Davison | Stunts |
Crew | Stan Parks | Special Effects |
Camera | Sidney Ray Baldwin | Still Photographer |
Sound | Maurice Schell | Sound Editor |
Crew | Nick Navarro | Thanks |
Crew | Chuck Picerni Jr. | Stunts |
Directing | Chris Soldo | Assistant Director |
Crew | Eddy Donno | Stunts |
Crew | Michael Runyard | Stunts |
Crew | Scott Wilder | Stunts |
Crew | Tom Bahr | Utility Stunts |
Costume & Make-Up | Gregory B. Peña | Set Costumer |
Sound | Edward Beyer | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Linda Henrikson | Set Costumer |
Crew | Eurlyne Epper | Stunts |
Crew | David Cadiente | Stunts |
Crew | Don Pulford | Stunts |
Crew | Jerry Brutsche | Stunts |
Crew | David Burton | Stunts |
Crew | Brad Orrison | Stunts |
Crew | J.N. Roberts | Stunts |
Crew | Janet Brady | Stunts |
Lighting | Stuart A. Spohn | Gaffer |
Crew | Keith Tellez | Stunts |
Crew | Billy Hank Hooker | Stunts |
Crew | Chere Rae | Stunts |
Crew | Sandy Robertson | Stunts |
Crew | Mike De Luna | Stunts |
Crew | Ed Lang | Stunts |