The Ruins (2008)
Da en lille, sammenspist gruppe studerende besøger en urørt mayaruin, går de i en ældgammel fælde. En ubeskrivelig ondskab venter blot på at trække sine ofre ned i et endeløst mareridt. Frygt og forfølgelsesvanvid truer med at gøre de unge sindssyge, og deres eneste chance for at undslippe er at gøre det utænkelige.
Director:
Carter Smith
Writer:
Scott B. Smith
Jonathan Tucker Jeff McIntire |
|
Jena Malone Amy |
|
Shawn Ashmore Eric |
|
Laura Ramsey Stacy |
|
Joe Anderson Mathias |
|
Sergio Calderón Lead Mayan |
|
Luis Antonio Ramos Mayan Rifleman |
|
Dimitri Baveas Dimitri |
|
Bar Paly Archeologist |
|
Patricio Almeida Rodriguez Taxi Driver |
|
Jordan Patrick Smith Heinrich |
|
Jesse Ramirez Mayan Bowman |
|
Karen Strassman Additional Vine Vocal (voice) |
|
Robert Munns Groundskeeper (uncredited) |
Production | Denise Chamian | Casting |
Production | Chris Bender | Producer |
Art | Grant Major | Production Design |
Camera | Darius Khondji | Director of Photography |
Sound | Graeme Revell | Original Music Composer |
Visual Effects | Patrick Tatopoulos | Creature Design |
Production | Ben Stiller | Executive Producer |
Art | Michelle McGahey | Art Direction |
Sound | Scott G.G. Haller | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Debbie Zoller | Makeup Department Head |
Camera | Jörg Widmer | Steadicam Operator |
Sound | Dorian Cheah | Sound Designer |
Sound | Dorian Cheah | Supervising Sound Effects Editor |
Editing | Curtis Lindersmith | Digital Intermediate Editor |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Costume & Make-Up | Lizzy Gardiner | Costume Design |
Sound | Sean McCormack | Supervising Sound Editor |
Sound | Kami Asgar | Sound Effects Editor |
Editing | Jeff Betancourt | Editor |
Production | Stuart Cornfeld | Producer |
Sound | David Weisberg | ADR Mixer |
Production | Nikki Barrett | Casting |
Crew | Wally Dalton | Stunts |
Sound | David E. Russo | Music Programmer |
Sound | David Betancourt | Foley Mixer |
Sound | Dawn Fintor | Foley Artist |
Sound | Alicia Stevenson | Foley Artist |
Visual Effects | Randal Shore | Visual Effects Producer |
Crew | Ben Hernandez Bray | Stunt Coordinator |
Art | Brian Edmonds | Supervising Art Director |
Writing | Scott B. Smith | Screenplay |
Directing | Carter Smith | Director |
Visual Effects | David Fletcher | Special Effects Supervisor |
Sound | Joshua Winget | Music Editor |
Crew | Thomas DeWier | Utility Stunts |
Production | Jennifer Venditti | Casting |
Sound | Beau Borders | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Cameron Ambridge | Utility Stunts |
Production | Angela Demo | Casting Associate |
Art | John Wingrove | Art Direction |
Crew | Jessica Dowdeswell | Stand In |
Crew | Alicia Vela-Bailey | Utility Stunts |
Production | Ben Parkinson | Casting |
Lighting | John McGonegle | Lighting Technician |
Crew | Remi Broadway | Stand In |
Visual Effects | Matthew Gratzner | Visual Effects Supervisor |
Sound | Eric Nagy | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Kerry Thompson | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | René Dashiell Kerby | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jennifer Lamphee | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jennifer Lamphee | Key Hair Stylist |
Sound | Christopher Sposa | Boom Operator |
Sound | John Marquis | Supervising Sound Editor |
Sound | Tim Tuchrello | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Don Lee | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Kim Lee | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Gregory L. McMurry | Visual Effects Supervisor |
Camera | Simon Christidis | Underwater Camera |
Sound | Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Tricia McInally | Art Department Coordinator |
Art | Klaus Kastberg | Set Designer |
Art | Paula Whiteway | Set Designer |
Lighting | Reg Garside | Chief Lighting Technician |
Visual Effects | David Sanger | Visual Effects Producer |
Camera | Vince Valitutti | Still Photographer |
Sound | Erin Oakley | ADR Supervisor |
Crew | Katie Goodwin | Visual Effects Editor |
Crew | Mitch Deans | Stunt Coordinator |
Directing | Antoinette O'Neill | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Laura Kennard | Makeup & Hair |
Editing | Beth Dewey | Digital Intermediate Producer |
Lighting | Mark Jefferies | Assistant Chief Lighting Technician |
Art | Bob Booker | Property Master |
Sound | Paul 'Salty' Brincat | Sound Mixer |
Crew | Fiona Searson | Unit Publicist |
Visual Effects | Michael Shand | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Karin Eunson-Ross | Visual Effects Production Manager |
Directing | Rebecca Boyle | Script Supervisor |
Camera | Andrew Conder | Camera Operator |
Crew | David C. Bryant | CGI Supervisor |
Editing | Robert E. Phillips | Digital Intermediate |
Visual Effects | Richard Thwaites | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Samantha Walker | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Samantha Walker | Costumer |
Visual Effects | Ken McGaugh | Visual Effects Supervisor |
Crew | Jake Rice | Post Production Supervisor |
Art | Timothy Burgard | Storyboard Artist |
Lighting | Gulliver Page | Lighting Technician |
Art | Dilys Tan | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Mitchell Ferm | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Daniel Kmet | Animation |
Crew | Helen Howard | Dialect Coach |
Production | Shelly Strong | Production Executive |
Crew | Bruce Bright | Special Effects Coordinator |
Camera | Matt Windon | First Assistant "B" Camera |
Production | Rachael Lin Gallaghan | Production Coordinator |
Editing | Yvan Lucas | Colorist |
Sound | Lisa Pinero | Production Sound Mixer |
Sound | Herwig Maurer | Sound Effects Editor |
Art | Kristin Reuter | Props |
Sound | Tracy Bolt | Sound Mix Technician |
Crew | Malcolm Humphreys | CG Supervisor |
Visual Effects | Tim Kings-Lynne | Animation |
Camera | David Williamson | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Shane Thomas | Hair Supervisor |
Visual Effects | Suzanne Evans-Booth | Visual Effects Coordinator |
Art | Graeme Callander | Storyboard Artist |
Camera | David Elmes | First Assistant "A" Camera |
Sound | Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Art | John Rann | Construction Manager |
Crew | Jeff Gribble | Armorer |
Sound | Rod Conder | Boom Operator |
Art | Phil Shearer | Conceptual Illustrator |
Production | Lisa Fiorito | Researcher |
Sound | Philip Rogers | ADR Recordist |
Production | Angelique Badenoch | Assistant Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Annette Mackie | Prosthetic Designer |
Production | Jenny Lynn Burnett | Post Production Accountant |
Visual Effects | Brian Ward | Animation |
Sound | Michael Dressel | Foley Editor |
Art | Trevor Goring | Storyboard Artist |
Crew | Allan Mowbray | Armorer |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Sound | Jonathan Klein | Foley |
Camera | Luke Stone | Dolly Grip |
Crew | William Gammon | Compositor |
Sound | Jacob Riehle | First Assistant Sound Editor |
Production | Judy Hallin | Production Coordinator |
Art | Tom Brkich | Standby Painter |
Camera | Billy Harmer | Grip |
Lighting | Jesse Moyes | Electrician |
Production | Blake Archer | Location Manager |
Sound | Eryne Prine | Assistant Sound Editor |
Lighting | Mark Bills | Electrician |
Crew | Julian Summers | Special Effects Technician |
Visual Effects | Robert Schajer | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Charmaine Connelly | Prosthetics |
Costume & Make-Up | Rick Connelly | Prosthetics |
Visual Effects | Les Turner | Animation |
Camera | Simon Cooke | Dolly Grip |
Crew | Katie Brock | Animal Wrangler |
Costume & Make-Up | Desiree Vogelsang | Makeup Artist |
Art | Ross Clarke | Construction Coordinator |
Visual Effects | Jon Turburfield | Senior Animator |
Visual Effects | Melinda Jones | Visual Effects Producer |
Sound | Rhys Maitland-Jones | Sound Mix Technician |
Art | Gillian Butler | Set Dresser |
Editing | Mandy Jacobs | First Assistant Editor |
Editing | J.P. "Brendan" Bernardo | Associate Editor |
Crew | Tom Stewart | Stand In |
Crew | Brendan McHale | Special Effects Technician |
Visual Effects | Leo Baker | Animation |
Visual Effects | Leo Baker | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Paige Badenoch | Makeup & Hair |
Lighting | Colin Wyatt | Electrician |
Costume & Make-Up | Kerryn Flewell-Smith | Additional Hairstylist |
Crew | John Giuliano | Prop Maker |
Art | George Kabot | Graphic Designer |
Camera | Luke Barlow | Additional Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Adam Dalli | Costumer |
Costume & Make-Up | Amy Mitchell | Costumer |
Camera | Jayden York | Libra Head Technician |
Visual Effects | Jonathan Reynolds | 3D Generalist |
Art | Darren Unsgaard | Props |
Crew | Dean Franklin | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Christine Spiller | Makeup Artist |
Art | Daniel Cairns | Assistant Property Master |
Crew | Darrin Smith | Carpenter |
Art | Leigh Mackie | Conceptual Illustrator |
Art | Ronald Wallekers | Head Greensman |
Art | John Lambert | Leadman |
Art | Pat Carr | Props |
Art | Ashley Alan Geary | Props |
Art | Tony Voevodin | Props |
Art | Toby Barron | Sculptor |
Art | Laura Elkington | Set Dresser |
Production | Natalie Ballesteros | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Tina Symonds | Costumer |
Costume & Make-Up | Wendy Asher | Costumer |
Camera | Cameron Morley | Additional First Assistant Camera |
Camera | Tristan Davies | Additional Second Assistant Camera |
Lighting | Bruce Olinder | Chief Lighting Technician |
Lighting | James Crane | Electrician |
Lighting | Gordon Tier | Electrician |
Lighting | Robbie Boyd | Electrician |
Camera | David Nichols | First Company Grip |
Camera | Bradley Boterhoek | Grip |
Camera | David 'Rusty' Leckonby | Grip |
Lighting | Dominic Connor | Lighting Technician |
Lighting | Graeme Dew | Rigging Supervisor |
Camera | Cameron Murchison | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Ian Barton | Second Company Grip |
Crew | Jeff Snyder | Video Assist Operator |
Crew | Stacey Parish | Cableman |
Sound | John Wakeham | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Hailey White | Animation |
Visual Effects | Dylan Yeo | Animation |
Visual Effects | Alex Weight | Animation |
Crew | Benjamin Rayner | Compositor |
Visual Effects | Beverly Abbott | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Tara Schellenberg | Visual Effects Coordinator |
Crew | Greg Oliver | Special Effects Technician |
Crew | Rebecca Thiele | Special Effects Technician |
Crew | Matt Keogh | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Steven Parker | Prosthetics |
Costume & Make-Up | Gab Facchinei | Prosthetics |
Crew | Zelie Bullen | Animal Wrangler |
Production | Michael Wolstenholme | Assistant Accountant |
Production | Jeanine Wilson | First Assistant Accountant |
Production | Rachel Duxbury | Payroll Accountant |
Production | Karen Garlich | Payroll Accountant |
Production | Suzie Bruce | Production Accountant |
Production | Eric Bailey | Production Assistant |
Production | Felicity Handley | Production Assistant |
Production | Shane Heldon | Production Assistant |
Production | Nicole La Praik | Production Assistant |
Production | Marie Mercuri | Production Assistant |
Production | Jeremy Piggott | Production Assistant |
Production | Ryan Verbruggen | Production Assistant |
Production | Kelly Weiler | Production Assistant |
Production | Mallory Yund | Production Assistant |
Production | Kristy Brooks | Production Assistant |
Production | Narelle Dyer | Production Secretary |
Production | Billy Coyne | Publicist |
Crew | Celeste Cavanagh | Stand In |
Crew | Natalia de Palma | Stand In |
Crew | Lachlan Gartshore | Stand In |
Crew | Quaid Hutchinson | Stand In |
Crew | Michael Knott | Stand In |
Crew | Angela Nancarrow | Stand In |
Crew | Brett Robinson | Stand In |
Crew | Chris Turner | Stand In |
Crew | Jacob Turner | Stand In |
Crew | Sarah Young | Stand In |
Crew | Debbie Santic | Stand In |
Editing | Todd Fulkerson | First Assistant Editor |
Production | Leilani Gushiken | Post Production Coordinator |
Crew | Renee Bowen | Stunts |
Crew | Raelene Chapman | Stunt Double |
Crew | Haydn Dalton | Utility Stunts |
Crew | Sam Elia | Stunts |
Crew | Lee Adamson | Stunts |
Production | Lisa Thomas | Assistant Production Coordinator |