The Informant! (2009)
Mark Whitacre er divisionsdirektør og kronprins i den landbrugs-biokemiske industrivirksomhed ADM. Whitacre gider ikke sidde med hænderne i skødet og vente på at blive direktør, så han henvender sig til FBI for at afsløre ADM's karteldannelse, for så må han vel blive forfremmet. Men først skal der beviser på bordet, og FBI begynder snart at fortryde, at de har indgået samarbejdet med Whitacre, for han ter sig som en James Bond på speed.
Director:
Steven Soderbergh
Writer:
Scott Z. Burns
Matt Damon Mark Whitacre |
|
Lucas McHugh Carroll Alexander Whitacre |
|
Eddie Jemison Kirk Schmidt |
|
Rusty Schwimmer Liz Taylor |
|
Craig Ricci Shaynak Discouraged Foreman |
|
Tom Papa Mick Andreas |
|
Rick Overton Terry Wilson |
|
Melanie Lynskey Ginger Whitacre |
|
Thomas F. Wilson Mark Cheviron |
|
Scott Bakula Brian Shepard |
|
Scott Adsit Sid Hulse |
|
Ann Dowd Kate Medford |
|
Allan Havey FBI Supervisor Dean Paisley |
|
Howie Johnson Rusty Williams |
|
Joel McHale Robert Herndon |
|
Nick Craig Kid at Pool #1 |
|
Cody Puckett Kid at Pool #2 |
|
Andy Daly Marty Allison |
|
David Campbell Budweiser Client Representative |
|
Carolyn R. Feltner Budweiser Receptionist |
|
J.P. Gillain Zurich Bank Security Officer |
|
Elena Eustache Zurich Bank Receptionist |
|
John Hans Tester Peter Dreyer |
|
Ludger Pistor Reinhard Richter |
|
Rome Kanda Hirokazu Ikeda |
|
Yoshio Be Kazutoshi Yamada |
|
Raymond Ma Kanji Mimoto |
|
Hervé Deschamps Philippe Rollier |
|
Pascal Ifri Alain Crouy |
|
Ann Cusack Robin Mann |
|
Dann Seki Joon Mo Suh |
|
Jayden Lund James Mutchnik |
|
Chic Daniel FBI Agent at Raid |
|
Joe Chrest Visiting Client |
|
J.D. Mathein Phone Agent |
|
William Marsh FBI Special Agent Ken Temples |
|
Tom Smothers Dwayne Andreas |
|
Clancy Brown Aubrey Daniel |
|
Bob Zany John Dowd |
|
Tony Hale James Epstein |
|
Richard Steven Horvitz Bob Zaiderman |
|
Tara Barrett Reporter #1 |
|
Tim Cain Reporter #2 |
|
Ken Frye Reporter #3 |
|
Huey Freeman Reporter #4 |
|
Brian Gallivan Ron Henkoff |
|
Daniel Hagen Scott Roberts |
|
Patton Oswalt Ed Herbst |
|
Samantha Albert Mary Spearing |
|
Jimmy Brogan Dr. Derek Miller |
|
Paul F. Tompkins FBI Special Agent Anthony D'Angelo |
|
Adam Paul FBI Special Agent Michael Bassett |
|
Wayne Pére Sheldon Zenner |
|
Scott England Local News Anchor |
|
Joshua Funk FBI Special Agent Robert Grant |
|
Candy Clark Mark Whitacre's Mother |
|
Frank Welker Mark Whitacre's Father |
|
Larry Clarke Whitacre's Second Attorney |
|
Dick Smothers Judge Harold Baker |
|
Steve Seagren Correctional Officer |
|
Arden Myrin Sarah Scott (uncredited) |
Art | Doug J. Meerdink | Production Design |
Production | George Clooney | Executive Producer |
Directing | Steven Soderbergh | Director |
Camera | Steven Soderbergh | Director of Photography |
Editing | Stephen Mirrione | Editor |
Production | Jennifer Fox | Producer |
Editing | Matt Absher | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Christine Beveridge | Makeup Artist |
Production | Michael Polaire | Co-Producer |
Sound | Marvin Hamlisch | Original Music Composer |
Production | Michael London | Executive Producer |
Writing | Scott Z. Burns | Screenplay |
Production | Jeff Skoll | Executive Producer |
Art | Daniel B. Clancy | Set Decoration |
Production | Michael Jaffe | Producer |
Production | Carmen Cuba | Casting |
Sound | Dawn Fintor | Foley Artist |
Sound | Alicia Stevenson | Foley Artist |
Crew | David Kirchner | Post Production Supervisor |
Production | Kurt Eichenwald | Producer |
Writing | Kurt Eichenwald | Book |
Crew | Tabby Hanson | Stunts |
Sound | François Musy | Sound |
Crew | Bob Shelley | Special Effects Technician |
Crew | Tom Lowell | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Kay Georgiou | Hairstylist |
Production | Gregory Jacobs | Producer |
Directing | Gregory Jacobs | First Assistant Director |
Art | Arnaud Mathey-Dreyfus | Location Scout |
Sound | Sean Byrne | Sound Recordist |
Crew | John Robotham | Stunt Coordinator |
Production | Howard Braunstein | Producer |
Camera | Claudette Barius | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Danielle Baker | Costumer |
Costume & Make-Up | Shoshana Rubin | Costume Design |
Editing | Tim Stipan | Digital Colorist |
Editing | Barbara Jean Kearney | Digital Intermediate Producer |
Crew | Liz Radley | CG Supervisor |
Production | Gilles Castera | Production Manager |
Costume & Make-Up | Connie Kallos | Hairstylist |
Production | Helen Geier | Casting Associate |
Crew | Sean Graham | Stunts |
Crew | Stephen W. Schriver | Stunts |
Costume & Make-Up | Rebecca Wachtel | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Cat Dawson | Wardrobe Assistant |
Art | Jim Tudor | Set Dresser |
Crew | Rick LeFevour | Stunts |
Crew | Rick LeFevour | Stunt Coordinator |
Crew | Daniel Maldonado | Stunt Driver |
Art | Julie Smith | Assistant Set Decoration |
Art | William O. Hunter | Art Direction |
Sound | Larry Blake | Supervising Sound Editor |
Sound | Larry Blake | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Lee Wimer | Color Timer |
Art | Chris Larsen | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Sandy Kenyon | Costume Supervisor |
Production | Arnaud Kaiser | Location Manager |
Art | Stephen Gibson | Assistant Property Master |
Sound | Javier M. Hernández | Boom Operator |
Art | Dawn Brown | Set Designer |
Visual Effects | Thomas J. Smith | Visual Effects Supervisor |
Editing | Matt Blackshear | Colorist |
Directing | Adrienne Hamalian-Mangine | Script Supervisor |
Art | Robert J. Carlyle | Construction Coordinator |
Camera | Patrick B. O'Brien | Camera Operator |
Art | Alex Sessing | Greensman |
Sound | Missy Cohen | Music Editor |
Costume & Make-Up | Jules Holdren | Hairstylist |
Production | Renee Confair | Production Supervisor |
Sound | Tim Starnes | Music Editor |
Editing | Jimmy Fusil | Digital Intermediate Producer |
Costume & Make-Up | Barbara Cantu | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Gloria Pasqua Casny | Hair Department Head |
Production | Robin Le Chanu | Production Manager |
Editing | Nat Jencks | Digital Intermediate Editor |
Visual Effects | Lisa Maher | Visual Effects Producer |
Art | Jane Wuu | Set Designer |
Art | Christopher Morente | Greensman |
Lighting | Glenn E. Moran | Rigging Gaffer |
Sound | Matt Coby | Sound Editor |
Crew | Ron Bolanowski | Special Effects Coordinator |
Art | Scott Troha | Leadman |
Art | Shane Reed | Leadman |
Art | Quentin Matthys | Construction Foreman |
Production | Ken Lavet | Location Manager |
Crew | Chris Ryan | CG Supervisor |
Art | Clark Woodman | Set Dresser |
Production | Mike Ketcher | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Marsha Shearrill | Key Makeup Artist |
Editing | Corey Bayes | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Vicki Vacca | Makeup Artist |
Art | Alvin S. Cabrinha Jr. | Property Master |
Lighting | Gregory Doi | Electrician |
Production | Shelby Cherniet | Casting Associate |
Camera | Steven Meizler | First Assistant Camera |
Production | Claire Simon | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Jessica Albertson | Set Costumer |
Art | Thomas J. Glynn | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Elisa Marsh | Makeup Department Head |
Crew | James R. Lord | Propmaker |
Art | Michael Okuda | Graphic Designer |
Crew | Francis J. Roix | Carpenter |
Sound | Marcus Ricaud | Utility Sound |
Directing | Gil Kenny | First Assistant Director |
Camera | Cyril Kuhnholtz | Key Grip |
Visual Effects | Heather Elisa Hill | Visual Effects Production Manager |
Sound | Dennis Towns | Production Sound Mixer |
Crew | Steve Irwin | Playback Coordinator |
Sound | Billy Theriot | Assistant Sound Editor |
Production | Mark Scoon | Executive In Charge Of Production |
Camera | Greg Fausak | Best Boy Grip |
Costume & Make-Up | Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Lighting | Michael J. Schwartz | Electrician |
Visual Effects | Chris B. Schnitzer | Visual Effects Director |
Crew | Gary Stel | Propmaker |
Lighting | Henry Cantor | Electrician |
Art | Jeffrey Paul Johnson | Property Master |
Visual Effects | Gary Abrahamian | Lead Animator |
Costume & Make-Up | Valerie T. O'Brien | Costumer |
Costume & Make-Up | Barnaby Smith | Costumer |
Art | Gregory Byrne | Set Dresser |
Camera | Paul Toomey | Second Assistant Camera |
Production | Rich King | Extras Casting |
Sound | Barry Donnelly | ADR Recordist |
Art | Adolfo Castanon | Greensman |
Editing | Benjamin Sutor | Digital Intermediate Editor |
Production | Ron Durham | Assistant Location Manager |
Lighting | Nicholas Kaat | Assistant Chief Lighting Technician |
Art | Stefan Nikolov | Location Scout |
Crew | Kama Moiha | Compositor |
Camera | John Joseph Minardi | Key Grip |
Sound | Steve La Fayette | Utility Sound |
Sound | John Moses | Musician |
Art | Scott Schutzki | Set Dresser |
Art | Craig K. Lewis | Set Dresser |
Lighting | Peter Walts | Chief Lighting Technician |
Production | Jonathan Kinnas | Extras Casting |
Art | Leia Pratapas | Art Department Coordinator |
Sound | David Puntener | Boom Operator |
Sound | Mark Shehab | ADR Recordist |
Art | Jason Perrine | Art Department Assistant |
Crew | Daniel Yates | Special Effects Technician |
Crew | Darrell Burgess | Special Effects Technician |
Directing | Lynne Martin | Second Second Assistant Director |
Camera | John-Anthony Gargiulo | Dolly Grip |
Directing | Jody Spilkoman | Second Assistant Director |
Art | Joanna Bush | Art Designer |
Crew | Scott Philyaw | Stunt Driver |
Production | Erin Stewart Tiedje | Extras Casting Assistant |
Camera | April Kelley | Second Assistant Camera |
Sound | Larry Hochman | Orchestrator |
Costume & Make-Up | LaTrice L. Edwards | Makeup Artist |
Art | Roderick Nunnally | Paint Coordinator |
Production | Bernadette Wilson | Location Assistant |
Art | Walsh Carvalho | Set Dresser |
Editing | Michael P. Whipple | Digital Intermediate Data Wrangler |
Camera | Jeroen Hendriks | Camera Technician |
Sound | Brian Seagrave | Audio Post Coordinator |
Costume & Make-Up | Brad Holtzman | Key Costumer |
Art | Richard Ewan | Painter |
Crew | Gunter Anderson | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Rebecca M. Graves | Costume Assistant |
Art | Genelle Ciccarelli | Set Decorating Coordinator |
Production | Becca McCracken | Casting Associate |
Crew | Colin Alexander | Propmaker |
Art | David Scott | Art Direction |
Production | Mike Barry | Assistant Location Manager |
Sound | Peter Erskine | Musician |
Crew | Jamie Litwak | Propmaker |
Art | Nelly Nahon | Graphic Designer |
Art | Martin Grimes | Set Dresser |
Directing | Lauren Pasternack | Assistant Director Trainee |
Crew | Robert Bolanowski | Special Effects Technician |
Crew | Norman Alatorre | Propmaker |
Art | Andrew Alward | Art Department Assistant |
Art | Tim Alward | Art Department Assistant |
Crew | Scott Ellsworth | Propmaker |
Crew | Jimmy Flores | Propmaker |
Art | Andrew Calma Jr | Painter |
Art | Paul Knubley | Set Dresser |
Crew | Timothy Mullennix | Propmaker |
Costume & Make-Up | Matthew J. Norskog | On Set Dresser |
Crew | Jared Baker | Special Effects Technician |
Crew | Bob Everett | Special Effects Technician |
Production | Teresa Thoma | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Melissa Stinson | Set Costumer |
Production | Liz Goldsmith | Assistant Location Manager |
Production | Al Huynh | Location Assistant |
Production | Guy Morrison | Assistant Location Manager |
Sound | Laura Sherman | Musician |