Politiskolen i Moskva (1994)
Den forvirrede politichef Lassard, Plapre hovedet Jones, våbenfanatikeren Tackleberry, den veldrejede Callahan og hidsigproppen Harris skal arbejde sammen med Moskvas politichef og den iskolde tolk. De er oppe mod den russiske mafias Godfather, hvis computerprogram ligner et harmløst videospil, men rent faktisk er i stand til at stjæle penge og varer overalt i verden uden at efterlade spor.
Director: Alan Metter
George Gaynes Commandant Lassard |
|
Michael Winslow Sgt. Jones |
|
David Graf Sgt. Tackleberry |
|
Leslie Easterbrook Capt. Callahan |
|
Claire Forlani Katrina |
|
Ron Perlman Konstantine Konali |
|
Christopher Lee Commandant Rakov |
|
Charlie Schlatter Cadet Kyle Connors |
|
G.W. Bailey Capt. Harris |
|
Richard Israel Adam Sharp |
|
Gregg Berger Lt. Talinsky |
|
Vladimir Dolinskiy Bellboy |
|
Pamela Guest Anchor Person |
|
Stuart Nisbet Anchor Person |
|
David St. James News Director |
|
Valeriy Yaremenko Mikhail |
|
Vadim Dolgachov Leonid |
|
Robert Iannaccone Training Sergeant |
|
Carolyn Kelson Mary |
|
Nikolai Pastukhov Patriarch |
|
Olga Anokhina Russian Mother |
|
Sergei Danilevitch Lecturer |
|
Alexander Skorokhod Yeltsin |
|
Sasha Maslansky Cadet |
|
Oleg Groonevitch Russian Police Cadet |
|
Igor Semenkov Russian Police Cadet |
|
Andrei Vishnyakov Russian Police Cadet |
|
Konstantin Denakhin Motorcycle Cop |
|
Sergey Reusenko Serge |
|
Aleksandr Tyutin Boris |
|
Aleksandr Peskov Hitman |
|
Mariya Vinogradova Old Lady in Gorky Park |
|
Andrey Annenskiy Little Russian Boy with Bike |
|
Zaven Martirosyan Ringmaster |
|
Julius LeFlore Piano Player |
|
Pavel Sanikov Conductor |
|
Dmitriy Chernigovskiy Dapper Man |
|
Villie Golovko Mafia Thug |
|
Amanda LeFlore Buxom Assistant |
|
Michael Bolotin Rakov's Guard |
|
Vladimir Salnikov Rakov's Guard |
|
Andrei Bolotin Rakov's Guard |
|
Vladimir Goryushin Russian Father |
|
Platon Gorushin Russian Son |
|
Nastia Gorushina Russian Daughter |
|
Pavel Ostroukhov Priest in Cemetery |
|
Natalya Pozdnyakova Katrina's Replacement Translator |
|
Yakov Dyrda Mafia Hood |
|
Min Dabashinskas Mafia Hood |
|
Willie Golovko Mafia Hood |
|
Sasha Volkov Bodyguard |
|
Yury Sysoev Bodyguard |
|
Zemskovi Circus Acrobat |
|
Elena Vorobieva Circus Rope-Climber |
|
Alexander Diamandi Circus Clown |
|
Yuri Yermachenkov Circus Clown |
|
Michel Clerte BMX Championship Bike Team |
|
Michel Lavandet BMX Championship Bike Team |
|
Olivier Prosper BMX Championship Bike Team |
|
Olivier Renard BMX Championship Bike Team |
|
Svetlana Prima Ballerina |
Sound | Sam Gemette | Sound Editor |
Sound | Clancy T. Troutman | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Katalin Elek | Makeup Artist |
Crew | Gene Grigg | Special Effects Coordinator |
Editing | Dennis M. Hill | Editor |
Production | Melissa Skoff | Casting |
Production | Paul Maslansky | Producer |
Writing | Pat Proft | Characters |
Sound | Robert Folk | Original Music Composer |
Writing | Neal Israel | Characters |
Camera | Martin Szecsanov | First Assistant Camera |
Editing | Suzanne Hines | Editor |
Directing | Alan Metter | Director |
Camera | Ian Jones | Director of Photography |
Directing | Alexander Yurchikov | Second Assistant Director |
Production | Leonid Vereshchagin | Producer |
Art | Frederic C. Weiler | Production Design |
Editing | David Orr | Color Timer |
Camera | Buda Gulyás | Camera Operator |
Crew | Julius LeFlore | Stunt Coordinator |
Directing | Alexander Zelenkov | First Assistant Director |
Production | Donald L. West | Production Manager |
Production | Donald L. West | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Erzsébet Rácz | Hairstylist |
Editing | John Finklea | Assistant Editor |
Lighting | Richard Rees-Jones | Gaffer |
Camera | Péter Sidló | Dolly Grip |
Editing | Mark Eggenweiler | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Maria Yuresko | Wardrobe Supervisor |
Sound | Tally Paulos | ADR Editor |
Crew | Michael Clifford | Special Effects Coordinator |
Production | Suzanne Lore | Associate Producer |
Sound | James G. Williams | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Zsolt Fehér | Second Assistant Camera |
Sound | Joseph D. Citarella | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Randall K. Tomlin | Sound Editor |
Lighting | Alexander Egorov | Gaffer |
Crew | Howard Brandy | Unit Publicist |
Sound | James Bailey | Foley Artist |
Crew | Yury Sysoev | Stunts |
Sound | Steve Nelson | Sound Mixer |
Sound | Beau Biggart | ADR Mixer |
Directing | Alex Hapsas | First Assistant Director |
Sound | Artie Torgersen | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Irina Stepanova | Stunts |
Costume & Make-Up | Eta Csabavölgyi | Assistant Makeup Artist |
Writing | Randolph Davis | Writer |
Costume & Make-Up | Hedvig Wieder | Assistant Hairstylist |
Sound | Bill Fox | Sound Effects Editor |
Directing | Sheila Wilson | Script Supervisor |
Crew | Chuck Rowley | Transportation Coordinator |
Sound | Casey J. Crabtree | Foley Artist |
Production | Alexander Nakhimson | Production Manager |
Sound | Al Gomez | Foley Mixer |
Editing | Kimberly L. Sewell | Assistant Editor |
Crew | Min Dabashinskas | Stunts |
Crew | Ben Kojta | Stunts |
Crew | Yuri Prilepo | Stunts |
Crew | Valery Barkhtin | Stunts |
Crew | Yevgeny Petrov | Stunts |
Crew | Igor Yakovuev | Stunts |
Crew | Nadya Kaluzina | Stunts |
Production | George Kuntner | Production Manager |
Art | Ilia Amoorsky | Art Direction |
Art | Sergey Shiriaev | Set Decoration |
Camera | Joseph Takacs | First Assistant Camera |
Camera | Thomas Olah | Second Assistant Camera |
Editing | Bill Strouse | Assistant Editor |
Sound | Doug Lacky | Music Editor |
Sound | Daniel Thomas | Sound Editor |
Sound | Michael Virnig | Sound Editor |
Sound | Kerry Malony | Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Natalia Dzubenko | Costume Designer |
Costume & Make-Up | Marina Kudriavtseva | Assistant Costume Designer |
Sound | Thomas Hartig | Boom Operator |
Crew | Sergey Vorobyev | Stunt Coordinator |
Production | Tammy Rosen | Casting Assistant |
Production | Olga Yazykova | Casting Assistant |
Crew | Boris Baranovsky | Choreographer |
Writing | Michele S. Chodos | Writer |