xXx 2: The Next Level (2005)
ActionEventyrKriminalitetMysteriumThriller
Den modige agent, Augustus Gibbons, der er leder af National Security Agency, bliver sammen med sin makker, teknikeksperten Toby Lee Shavers, udsat for et dødbringende attentat i det tophemmelige operationscenter, og de når med nød og næppe at undslippe. Gibbons har stærk mistanke om, at de ukendte gerningsmænd er blevet hyret af en radikal gruppe indenfor regeringen. En gruppe, som er stærkt utilfredse med den amerikanske præsident, og som ønsker at ovetage magten med alle midler. Gibbons hyrer da den lettere anløbne agent Stone til at hjælpe med at forhindre magtovertagelsen. Den lille gruppe får for alvor travlt, da præsidenten bliver kidnappet efter en voldsom ildkamp, så Stone og hans venner står nu ansigt til ansigt med en fjende, der har alle moderne våben og mandskab til rådighed…
Director:
Lee Tamahori
Writer:
Simon Kinberg
Ice Cube Darius Stone / xXx |
|
Samuel L. Jackson Agent Augustus Gibbons |
|
Willem Dafoe Gen. George Octavius Deckert |
|
Scott Speedman Agent Kyle Steele |
|
Peter Strauss President James Sandford |
|
Xzibit Zeke |
|
Michael Roof Toby Lee Shavers |
|
Sunny Mabrey Charlie Mayweather |
|
Nona Gaye Lola Jackson |
|
John Gleeson Connolly Lt. Alabama "Bama" Cobb |
|
Ramón De Ocampo Agent Meadows |
|
Barry Sigismondi Bull |
|
J. Anthony Brown Webster |
|
Bruce Bruce Maurice |
|
David Rountree Agent |
|
Ned Schmidtke Col. Jack Pettibone |
|
Lisa Joyner Field Reporter at Fire |
|
Gina St. John Field Reporter |
|
Michael Don Evans Conductor |
|
Brian Larsen Bridge Actor (uncredited) |
|
Jeanne Sakata Field Reporter |
|
Jeffrey Moon Soldier |
|
Todd Louiso Dickie Ambrose (uncredited) |
|
Matt Gerald Liebo |
|
Eddy Shalita SWAT (uncredited) |
|
J.J. Perry Military Police (uncredited) |
Editing | Mark Goldblatt | Editor |
Sound | Christopher Boyes | Sound Designer |
Sound | Bill Abbott | Music Editor |
Editing | Steven Rosenblum | Editor |
Costume & Make-Up | Sanja Milković Hays | Costume Design |
Sound | Marco Beltrami | Original Music Composer |
Visual Effects | John Frazier | Special Effects Supervisor |
Production | Margery Simkin | Casting |
Camera | David Tattersall | Director of Photography |
Directing | Lee Tamahori | Director |
Art | Hilton Rosemarin | Set Decoration |
Art | Stella Vaccaro | Art Direction |
Production | Arne Schmidt | Producer |
Production | Debra James | Unit Production Manager |
Crew | Matt McColm | Stunts |
Crew | Chad Stahelski | Stunts |
Crew | David Leitch | Stunts |
Writing | Simon Kinberg | Screenplay |
Production | Derek Dauchy | Executive Producer |
Production | Todd Garner | Executive Producer |
Production | Neal H. Moritz | Producer |
Sound | Robert Deschaine | ADR Recordist |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Crew | R.A. Rondell | Stunt Coordinator |
Production | Rob Cohen | Executive Producer |
Crew | Mic Rodgers | Stunts |
Art | Gavin Bocquet | Production Design |
Crew | Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Crew | Henry Kingi | Stunts |
Directing | Geoff Murphy | Second Unit Director |
Crew | Chris Palermo | Stunts |
Writing | Rich Wilkes | Characters |
Crew | Clay Cullen | Stunts |
Editing | Todd E. Miller | Editor |
Crew | Keith Woulard | Stunt Double |
Crew | Casey O'Neill | Stunts |
Art | Luke Freeborn | Assistant Art Director |
Crew | Eric Chambers | Stunts |
Sound | Darren Higman | Music Supervisor |
Sound | Laura Ziffren | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Allan A. Apone | Makeup Artist |
Crew | Laura Albert | Stunts |
Crew | Troy Brown | Stunts |
Crew | J.J. Perry | Stunts |
Editing | Michael Eaves | Digital Color Timer |
Crew | Gary J. Wayton | Stunts |
Crew | Tim Trella | Stunts |
Crew | Diana R. Lupo | Utility Stunts |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Sound | James Moriana | Foley Artist |
Crew | Billy D. Lucas | Stunts |
Sound | Tom Bellfort | Supervising Sound Editor |
Art | Charlie Campbell | Art Department Coordinator |
Crew | Mickey Giacomazzi | Utility Stunts |
Visual Effects | Aaron Haye | 3D Artist |
Crew | Steve Ansell | Visual Effects Editor |
Crew | Tim Rigby | Stunts |
Directing | Luca Kouimelis | Script Supervisor |
Production | Matthew I. Goldberg | Additional Production Assistant |
Costume & Make-Up | Hallie D'Amore | Makeup Department Head |
Art | Lindsay Good | Art Department Assistant |
Visual Effects | Stephanie Hornish | Visual Effects Producer |
Crew | Jeff Pruitt | Stunts |
Lighting | Andy Ryan | Chief Lighting Technician |
Sound | Marvin E. Lewis | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Toby Bronson | Key Set Costumer |
Production | James Lin | Location Manager |
Production | Lisa Fozzati | Assistant Location Manager |
Visual Effects | Greg Maloney | Compositing Supervisor |
Crew | Oakley Lehman | Stunts |
Sound | Daniel S. Irwin | Dialogue Editor |
Art | Sebastian Milito | Construction Coordinator |
Art | C.J. Maguire | Property Master |
Camera | Patrick B. O'Brien | Camera Operator |
Camera | Zade Rosenthal | Still Photographer |
Editing | Amy Pawlowski | Digital Intermediate Editor |
Crew | David Linck | Unit Publicist |
Camera | Phil Pastuhov | Aerial Director of Photography |
Sound | Alex Gibson | Supervising Music Editor |
Visual Effects | David Dozoretz | Visual Effects Supervisor |
Lighting | H. Mark Vuille | Gaffer |
Sound | Greg Steele | ADR Mixer |
Sound | Chris Jargo | ADR Editor |
Editing | Cynthia E. Thornton | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Victoria Wood | Wigmaker |
Lighting | Austin Cross | Lighting Technician |
Sound | Andre Fenley | Assistant Sound Editor |
Sound | J.R. Grubbs | Sound Effects Editor |
Lighting | Frank Dorowsky | Rigging Gaffer |
Crew | Billy 'Jilly Bones' Jones | Scenic Artist |
Editing | Lorene Simpson | Digital Intermediate Producer |
Crew | Didier Levy | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Lorenzo Hearns Jr. | Key Costumer |
Art | Bennett Andrews | Greensman |
Art | Kristen Davis | Set Designer |
Crew | Jim Schwalm | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Jeri Baker | Hairstylist |
Crew | Eddie Bydalek | Mix Technician |
Costume & Make-Up | Catherine Childers | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Beth Miller | Hair Department Head |
Art | Jeff Frost | Sculptor |
Art | Jim Martin | Production Illustrator |
Production | Susan Paley Abramson | Casting Assistant |
Crew | Henry Kingi Jr. | Stunts |
Crew | Erik Rondell | Stunts |
Crew | Steve Burnes | Propmaker |
Crew | Michael Runyard | Stunts |
Production | Robert Mazaraki | Production Coordinator |
Production | Jenny Sandell | Assistant Production Coordinator |
Crew | Kevin L. Jackson | Stunt Driver |
Sound | Willie D. Burton | Production Sound Mixer |
Art | Ted Lubonovich II | Construction Foreman |
Visual Effects | Erin D. O'Connor | Visual Effects Production Assistant |
Sound | Pete Anthony | Orchestrator |
Sound | Pete Anthony | Conductor |
Lighting | Gregory Collis | Rigging Grip |
Lighting | Shane Buttle | Electrician |
Crew | Robin Lynn Bonaccorsi | Stunt Double |
Crew | Dina L. Margolin | Stunts |
Sound | Art Ford | Music Consultant |
Art | James Diggs | Standby Painter |
Crew | Vincent Joseph Flaherty | Armorer |
Crew | Heidi Moneymaker | Stunts |
Art | Darrin Denlinger | Storyboard Artist |
Crew | Chick Bernhard | Stunts |
Crew | Tom Martinek | Sequence Supervisor |
Art | Liz Matthews | Location Scout |
Costume & Make-Up | Javier Arrieta | Costumer |
Camera | Steven Cueva | Second Assistant Camera |
Camera | Phil Bowen | Assistant Camera |
Visual Effects | Corinne Bogdanowicz | Digital Compositors |
Lighting | Gary Kangrga | Key Rigging Grip |
Crew | Jason Inman | Set Medic |
Production | Alison Harstedt | Production Accountant |
Crew | John Armstrong | Transportation Coordinator |
Visual Effects | Jamie Baxter | Matte Painter |
Crew | Isabel Henderson | Post Production Supervisor |
Art | Peter Roderick | Construction Buyer |
Crew | Steve Mann | Picture Car Coordinator |
Directing | J. Michael Haynie | First Assistant Director |
Art | Peter Oktavec | Painter |
Crew | Bryan Badman | Carpenter |
Production | Justine Hempe | Casting Associate |
Sound | Darian Pollard | Music Arranger |
Costume & Make-Up | Bart Barbuscia | Set Dressing Artist |
Crew | Alison Cannon | Production Controller |
Camera | Richard Mall | Key Grip |
Production | Chris Bustard | Additional Casting |
Editing | Mark Sachen | Colorist |
Art | Bruce Schluter | Title Designer |
Production | Debbie Schwab | Production Supervisor |
Crew | Bradford Ralston | Video Assist Operator |
Art | Daril Alder | Leadman |
Art | Emily Crupper | Set Decoration Buyer |
Camera | Tony Olivieri | First Assistant Camera |
Camera | Matthew J. Barden | Grip |
Costume & Make-Up | Charmaine Nash Simmons | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Yaa Boaa Aning | Set Costumer |
Crew | Thomas Garris | Driver |
Crew | R. Ben Adams | Post Production Assistant |
Crew | Kevin Berlandi | Set Production Assistant |
Crew | Nathan Bailey | Stand In |
Crew | Duane Kelly | Transportation Co-Captain |
Sound | Dave Lopez | Sound Engineer |
Visual Effects | George Stevens | Visual Effects |
Visual Effects | Christopher Cram | Visual Effects Coordinator |
Crew | Danny Wynands | Stunts |
Crew | David M. Kennedy | Technical Advisor |
Production | Jonathan Deiner | Production Secretary |
Camera | Ralph Del Castillo | Dolly Grip |
Production | Maryellen Aviano | Extras Casting Coordinator |
Crew | Annie Ellis | Stunts |
Production | Brad Kenny | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Carol S. Federman | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Rosi Gabl | Costume Illustrator |
Editing | Chris Jensen | Digital Colorist |
Art | Martin Charles | Graphic Designer |
Production | Mimi N. McGreal | Travel Coordinator |
Camera | John Bonnin | Libra Head Technician |
Crew | Ryan Amborn | Special Effects Technician |
Directing | Steve Battaglia | Second Assistant Director |
Directing | Kristina M. Peterson | Second Second Assistant Director |
Production | Sandra Constantine | Assistant Accountant |
Camera | Thomas Crawford | Second Company Grip |
Sound | Justin Reeve | Music Coordinator |
Sound | Brian Magerkurth | Sound Recordist |
Directing | Eugene Davis | Additional Second Assistant Director |
Art | Tom Miller | Assistant Property Master |
Production | Yovel Schwartz | Location Assistant |
Production | Matthew Dillon Noonan | Location Production Assistant |
Production | Kari Mills | Extras Casting Assistant |
Production | Anne Scott | First Assistant Accountant |
Production | Ahmed Kirdar | Key Set Production Assistant |
Production | Lora Umphress | Payroll Accountant |
Production | Clyde Broom Jr. | Production Assistant |
Production | Jennifer Lobban | Second Assistant Accountant |
Production | Nancy Leiviska | Executive Assistant |