Nabokrigen (1989)
Ray Peterson, der bor i en ikke helt almindelig forstad. Hans drøm om en fredelig ferie bliver spoleret af nogle nye, uhyggelige naboer. Rays kone Carol er skuffet over, at han beslutter sig til at tilbringe en afslappende uge derhjemme, og at han med det samme kommer op at toppes med naboerne - en geskæftig snushane, en udflippet forhenværende militærmand og en syret teenager - som nysgerrigt følger med i, hvad der foregår hos den mærkelige Klopek-familie. Da nabolagets gamle gnavpot pludselig forsvinder, bliver naboerne overbevist om, at familien Klopeks faldefærdige hus gemmer på en frygtelig hemmelighed. De bevæbner sig med skydevåben, en kraftig kikkert og en skovl og begiver sig hen for ved selvsyn at se, hvad der foregår i familien Klopeks hus.
Director: Joe Dante
Tom Hanks Ray Peterson |
|
Bruce Dern Lt. Mark Rumsfield |
|
Carrie Fisher Carol Peterson |
|
Rick Ducommun Art Weingartner |
|
Wendy Schaal Bonnie Rumsfield |
|
Corey Feldman Ricky Butler |
|
Courtney Gains Hans Klopek |
|
Henry Gibson Dr. Werner Klopek |
|
Gale Gordon Walter Seznick |
|
Dick Miller Vic, Garbageman #1 |
|
Robert Picardo Joe, Garbageman #2 |
|
Theodore Gottlieb Uncle Reuben Klopek |
|
Franklyn Ajaye Detective #1 |
|
Cory Danziger Dave Peterson |
|
Rance Howard Detective #2 |
|
Heather Haase Ricky's Girlfriend |
|
Nicky Katt Steve Kuntz |
|
Bill Stevenson Ricky's Friend |
|
Gary Hays Ricky's Friend |
|
Kevin Gage Cop |
|
Dana Olsen Cop |
|
Brenda Benner Walter's Daughter |
|
Patrika Darbo Suzanne Weingartner |
|
Sonny Carl Davis Voiceover Actor |
|
Moosie Drier Voiceover Actor |
|
Leigh French Voiceover Actor |
|
Archie Hahn Voiceover Actor |
|
Billy Jayne Voiceover Actor |
|
Phyllis Katz Voiceover Actor |
|
Jeffrey Kramer Voiceover Actor |
|
Lynne Marie Stewart Voiceover Actor |
|
Arnold F. Turner Voiceover Actor |
|
Gigi Vorgan Voiceover Actor |
|
Carey Scott Ricky’s friend (uncredited) |
|
Tony Westbrook Kid on Bike (Uncredited) |
|
Kevin McCarthy Ray’s Boss (uncredited) |
Sound | Mark A. Mangini | Sound Effects |
Production | Mike Fenton | Casting |
Production | Judy Taylor | Casting |
Costume & Make-Up | Rosanna Norton | Costume Design |
Sound | Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Directing | Joe Dante | Director |
Production | Ron Howard | Executive Producer |
Sound | Ken King | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Christine Lee | Hairstylist |
Art | James H. Spencer | Production Design |
Art | James E. Tocci | Set Designer |
Production | Larry Brezner | Producer |
Production | Michael Finnell | Producer |
Camera | John Hora | Additional Photography |
Sound | Kenneth Hall | Music Editor |
Art | John H. Anderson | Set Decoration |
Sound | Ron Bartlett | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Daniel C. Striepeke | Makeup Artist |
Writing | Dana Olsen | Writer |
Production | Dana Olsen | Co-Producer |
Visual Effects | Ken Pepiot | Special Effects Supervisor |
Editing | Marshall Harvey | Editor |
Camera | Michael D. O'Shea | Camera Operator |
Camera | Robert M. Stevens | Director of Photography |
Crew | George P. Wilbur | Stunts |
Production | Pat Kehoe | Unit Production Manager |
Production | Pat Kehoe | Associate Producer |
Camera | Kirk Bales | Dolly Grip |
Camera | Charles Saldaña | Key Grip |
Crew | John-Clay Scott | Stunts |
Sound | George Simpson | Supervising Sound Editor |
Crew | Eddie Hice | Stunts |
Crew | Gary Epper | Stunts |
Crew | Wally Rose | Stunts |
Crew | Brian J. Williams | Stunt Double |
Crew | Jeff Ramsey | Stunts |
Crew | John Hateley | Stunts |
Crew | Ray Saniger | Stunts |
Art | Charles L. Hughes | Art Direction |
Sound | Stephen Purvis | ADR Editor |
Crew | Gary Morgan | Stunts |
Crew | Frank Orsatti | Stunts |
Directing | David D'Ovidio | Second Assistant Director |
Sound | Warren Hamilton Jr. | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Cheryl Beasley Blackwell | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Michael Germain | Makeup Artist |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Crew | Randy White | Transportation Coordinator |
Sound | Randall L. Johnson | Boom Operator |
Sound | Kevin Bartnof | Foley Artist |
Visual Effects | Michael Owens | Visual Effects Supervisor |
Camera | Ralph Nelson Jr. | Still Photographer |
Directing | Roz Harris | Script Supervisor |
Art | Nigel A. Boucher | Leadman |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Aaron Glascock | Foley Editor |
Sound | Michael J. Benavente | Sound Editor |
Lighting | Leslie J. Kovacs | Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Eric H. Sandberg | Costume Supervisor |
Art | Dave Newhouse | Greensman |
Art | Michael Muscarella | Construction Coordinator |
Crew | Roydon Clark | Stunts |
Crew | Sandra Lee Gimpel | Stunts |
Art | Judy Cammer | Set Designer |
Editing | Uri Katoni | Assistant Editor |
Lighting | Brent Poe | Lighting Technician |
Camera | T. Daniel Scaringi | Grip |
Production | Karen Shaw | Production Coordinator |
Lighting | Ken W. Ballantine | Lighting Technician |
Crew | Michael Arbogast | Special Effects |
Crew | Adria Later | Studio Teacher |
Crew | Jeff Smolek | Stunts |
Crew | Jeff Smolek | Stunt Coordinator |
Art | Ciro Vuoso | Construction Foreman |
Production | Julianna Arenson | Production Accountant |
Lighting | Benny McNulty | Assistant Chief Lighting Technician |
Art | Erin M. Cummins | Set Designer |
Art | Gregg H. Bilson | Property Master |
Lighting | E. Christopher Reed | Lighting Technician |
Crew | Rick Sawaya | Stunts |
Crew | Reid Rosefelt | Unit Publicist |
Crew | Jeff Pepiot | Special Effects |
Camera | Danny Falkengren | Grip |
Camera | Hal Nelson | Best Boy Grip |
Camera | Paul E. Sutton | Grip |
Crew | Thomas R. Ward | Special Effects |
Crew | Bill George | Visual Effects Art Director |
Crew | Danny Costa | Stunts |
Directing | Carla McCloskey | First Assistant Director |