Mænd af ære (2000)
Carl Brashear er fast besluttet på at blive den første sorte dykker i den amerikanske flåde, men både instruktører og lejerkommandanten gør deres bedste for at forhindre ham i at fuldføre træningen. Det bliver en kamp mellem viljer af stål.
Director:
George Tillman Jr.
Writer:
Scott Marshall Smith
Robert De Niro Master Chief Leslie W. Sunday ('Billy') |
|
Cuba Gooding Jr. Senior Chief Carl Brashear |
|
Charlize Theron Gwen Sunday |
|
Aunjanue Ellis-Taylor Jo |
|
Hal Holbrook 'Mr. Pappy' |
|
Michael Rapaport GM1 Snowhill |
|
Powers Boothe Captain Pullman |
|
David Keith Captain Hartigan |
|
Dulé Hill Red Tail |
|
Holt McCallany MM1 Dylan Rourke |
|
David Conrad Lt. / Cmdr. / Capt. Hanks |
|
Joshua Leonard PO2 Timothy Douglas Isert |
|
Carl Lumbly Mac Brashear |
|
Lonette McKee Ella Brashear |
|
Glynn Turman Chief Floyd |
|
Theo Nicholas Pagones FC Mellegrano |
|
Richard Sanders Donny Moor Bartender |
|
Henry Harris Rescued Pilot |
|
Tyler Posey Boy (uncredited) |
|
Dennis Troutman Boots |
Art | Lawrence A. Hubbs | Art Direction |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Sound | Mark Isham | Music |
Art | Leslie Dilley | Production Design |
Production | Anne McCarthy | Casting |
Crew | David Leitch | Stunts |
Camera | Anthony B. Richmond | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Ilona Herman | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Ilona Herman | Hairstylist |
Camera | Phillip V. Caruso | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Susan Sittko Schaefer | Hairstylist |
Production | Bill Badalato | Producer |
Art | Kate J. Sullivan | Set Decoration |
Production | Bill Cosby | Executive Producer |
Crew | Tierre Turner | Stunts |
Production | Robert Teitel | Producer |
Directing | George Tillman Jr. | Director |
Writing | Scott Marshall Smith | Screenplay |
Production | Stan Robertson | Executive Producer |
Editing | Dirk Westervelt | Editor |
Costume & Make-Up | Thomas R. Burman | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Salvador Pérez Jr. | Costume Design |
Crew | Ernie F. Orsatti | Stunt Coordinator |
Directing | Ernie F. Orsatti | Second Unit Director |
Visual Effects | Rich Thorne | Visual Effects Supervisor |
Camera | George Richmond | Camera Operator |
Costume & Make-Up | RaMona Fleetwood | Makeup Artist |
Crew | David Hugghins | Stunts |
Directing | Barry K. Thomas | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Deborah K. Larsen | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Denise Fischer | Key Makeup Artist |
Crew | Nancy Young | Stunt Double |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Larry Mann | Supervising Sound Editor |
Lighting | Russell Engels | Gaffer |
Camera | Pete Romano | Additional Photography |
Sound | Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Cosmas Paul Bolger Jr. | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Bari Dreiband-Burman | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Bruno Van Zeebroeck | Special Effects Coordinator |
Crew | Ron Otis | Stunts |
Directing | Douglas A. Raine | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Stacye P. Branche | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | KG Ramsey | Hair Department Head |
Sound | Paul Stewart | Music Supervisor |
Crew | Justin Sundquist | Stunts |
Crew | Bret Kiene | Stunt Double |
Editing | John Carter | Editor |
Production | Thomas A. Imperato | Executive In Charge Of Production |
Crew | Art Hickman | Stunts |
Crew | Dain Turner | Stunts |
Crew | Adam S. Katz | Stunts |
Crew | Jeff Bramstedt | Stunts |
Crew | Jim Pearson | Stunts |