Ringenes herre - Eventyret om ringen (2001)
I en stille del af Midgaard lever hobbitterne, der er glade for mad og fester. I mens opruster mørkets fyrste Lord Sauron, og horder af orker hærger landet mod øst. Sauron mangler kun én ting for at lægge verden for sine fødder: en magisk ring med enorme kræfter. Skæbnen vil at hobbitten Frodo får til opgave at skaffe den af vejen, før Sauron får fingre i den
Director:
Peter Jackson
Writers:
Peter Jackson, Fran Walsh, Philippa Boyens.
Elijah Wood Frodo Baggins |
|
Ian McKellen Gandalf |
|
Viggo Mortensen Aragorn |
|
Sean Astin Samwise Gamgee |
|
Sean Bean Boromir |
|
Billy Boyd Peregrin 'Pippin' Took |
|
Dominic Monaghan Meriadoc 'Merry' Brandybuck |
|
Ian Holm Bilbo Baggins |
|
Christopher Lee Saruman |
|
Liv Tyler Arwen |
|
John Rhys-Davies Gimli |
|
Orlando Bloom Legolas |
|
Hugo Weaving Elrond |
|
Cate Blanchett Galadriel |
|
Brent McIntyre Witch-King |
|
Sala Baker Sauron |
|
Andy Serkis Gollum |
|
Lawrence Makoare Lurtz |
|
Craig Parker Haldir |
|
Marton Csokas Celeborn |
|
Peter McKenzie Elendil |
|
Mark Ferguson Gil-Galad |
|
Harry Sinclair Isildur |
|
Noel Appleby Everard Proudfoot |
|
Megan Edwards Mrs. Proudfoot |
|
Sarah McLeod Rosie Cotton |
|
David Weatherley Barliman Butterbur |
|
Ian Mune Bounder |
|
Michael Elsworth Gondorian Archivist |
|
Cameron Rhodes Farmer Maggot |
|
Martyn Sanderson Gate Keeper |
|
Billy Jackson Cute Hobbit Child |
|
Katie Jackson Cute Hobbit Child |
|
Alan Howard The Ring (voice) |
|
Victoria Beynon-Cole Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Paul Bryson Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Lance Fabian Kemp Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Phil Grieve Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Lee Hartley Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Jonathan Jordan Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Semi Kuresa Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Sam La Hood Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Jono Manks Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Ben Price Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Chris Streeter Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Clinton Ulyatt Hero Orc / Goblin / Uruk-hai / Ringwraith |
|
Peter Jackson Albert Dreary / Painting of Bungo Baggins (uncredited) |
|
Chris Ryan Breelander (uncredited) |
|
Bret McKenzie Figwit (uncredited) |
|
Betty Adams Hobbit (uncredited) |
|
Timothy Bartlett Hobbit (uncredited) |
|
Bob Blackwell Hobbit (uncredited) |
|
David Houma Hobbit (uncredited) |
|
Jo Surgison Hobbit (uncredited) |
|
Liz Merton Hobbit Band Member (uncredited) |
|
Zo Hartley Kissing Hobbit (uncredited) |
|
Norman Cates Party Hobbit (uncredited) |
|
Jeff Kingsford-Brown Party Hobbit (uncredited) |
|
Marta Martí Village Female Hobbit (uncredited) |
|
Riley Brophy Cute Hobbit Child (uncredited) |
|
Phoebe Gittins Cute Hobbit Child (uncredited) |
|
Taea Hartwell Cute Hobbit Child (uncredited) |
|
Shane Rangi Witch-King (uncredited) |
|
Jed Brophy Ringwraith (uncredited) |
|
Paul Shapcott Burning Ringwraith (uncredited) |
|
Alan Lee Ring King of Men (uncredited) |
|
Larry Rew Ring King of Men (uncredited) |
|
Gino Acevedo Ring Dwarf-Lord (uncredited) |
|
Xander Forterie Ring Dwarf-Lord (uncredited) |
|
Richard Maybery Ring Dwarf-Lord (uncredited) |
|
Sabine Crossen Rivendell Elf (uncredited) |
|
Gareth Jensen Rivendell Elf (uncredited) |
|
Ben Britton Last Alliance Elf / Rivendell Elf (uncredited) |
|
Kester Fordham Last Alliance Elf / Rivendell Elf (uncredited) |
|
Jarl Benzon Last Alliance Elf (uncredited) |
|
Sam Kelly Last Alliance Elf / Council Elf (uncredited) |
|
Matt Appleton Council Elf (uncredited) |
|
Blair Morton Council Elf (uncredited) |
|
Ray Henwood Council Man (uncredited) |
|
Ralph Johnson Council Man / Orc (uncredited) |
|
Jonathan Harding Council Elf / Lothlorien Elf (uncredited) |
|
Jørn Benzon Lothlorien Elf (uncredited) |
|
Ben Fransham Lothlorien Elf / Goblin / Uruk-hai (uncredited) |
|
Tim Kano Gondorian Citizen (uncredited) |
|
Sacha Lee Arms of Gollum (uncredited) |
|
Thomas Robins Hand of Gollum (uncredited) |
|
Randall William Cook Cave Troll (uncredited) |
|
Rachel Clentworth Goblin (uncredited) |
|
Lani Jackson Goblin (uncredited) |
|
Sharon Maxwell Goblin (uncredited) |
|
David J. Muzzerall Goblin (uncredited) |
|
Winham Hammond Goblin / Orc / Uruk-hai (uncredited) |
|
Mana Hira Davis Goblin / Orc / Uruk-hai (uncredited) |
|
Warren Green Isengard Orc Blacksmith (uncredited) |
|
Stu Johnson Isengard Orc Blacksmith (uncredited) |
|
Peter Lyon Isengard Orc Blacksmith (uncredited) |
|
Peter Daube Khai (uncredited) |
|
Samuel E. Shore Refugee / Orc (uncredited) |
|
Rodney Bane Orc (uncredited) |
|
Daniel Andrews Orc / Uruk-hai (uncredited) |
|
Siaosi Fonua Orc / Uruk-hai (uncredited) |
|
Ken Stratton Isengard Orc / Last Alliance Soldier / Morgul Orc / Uruk-hai (uncredited) |
|
Lynden Berrymen Uruk-hai at Amon Hen (uncredited) |
|
Ryan Carey Uruk-hai (uncredited) |
|
Tack Daniel Uruk-hai (uncredited) |
|
Shane Dawson Uruk-hai (uncredited) |
|
Branko Dordevich Uruk-hai (uncredited) |
|
Greg Lane Uruk-Hai (uncredited) |
|
Tim McLachlan Uruk-hai (uncredited) |
|
Dean Morganty Uruk-hai (uncredited) |
|
Greg Morrison Uruk-hai (uncredited) |
|
Andrew Munro Uruk-hai (uncredited) |
|
Grant Roa Uruk-hai (uncredited) |
|
Vincent Roxburgh Uruk-hai (uncredited) |
|
Mike Stearne Uruk-hai (uncredited) |
|
Andrew Stehlin Uruk-hai (uncredited) |
|
Tim Wong Uruk-hai (uncredited) |
Production | Barrie M. Osborne | Producer |
Sound | Howard Shore | Original Music Composer |
Sound | Christopher Boyes | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Peter Jackson | Screenplay |
Directing | Peter Jackson | Director |
Production | Peter Jackson | Producer |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Production | Mark Ordesky | Executive Producer |
Production | Michael Lynne | Executive Producer |
Writing | J.R.R. Tolkien | Novel |
Writing | Fran Walsh | Screenplay |
Production | Fran Walsh | Producer |
Writing | Philippa Boyens | Screenplay |
Camera | Andrew Lesnie | Director of Photography |
Art | Grant Major | Production Design |
Editing | John Gilbert | Editor |
Art | Joe Bleakley | Art Direction |
Art | Philip Ivey | Art Direction |
Art | Rob Outterside | Art Direction |
Art | Mark Robins | Art Direction |
Art | Alan Lee | Set Decoration |
Art | Alan Lee | Conceptual Design |
Art | John Howe | Conceptual Design |
Costume & Make-Up | Ngila Dickson | Costume Design |
Costume & Make-Up | Richard Taylor | Costume Design |
Costume & Make-Up | Richard Taylor | Makeup Supervisor |
Production | Victoria Burrows | Casting |
Production | John Hubbard | Casting |
Production | Liz Mullane | Casting |
Crew | Sala Baker | Stunts |
Art | Dan Hennah | Supervising Art Director |
Editing | Jamie Selkirk | Supervising Editor |
Sound | Brent Burge | Sound Effects Editor |
Sound | David Farmer | Sound Designer |
Directing | Carolynne Cunningham | First Assistant Director |
Production | Robert Shaye | Executive Producer |
Art | Jules Cook | Assistant Art Director |
Crew | Greg Powell | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Jeremy Woodhead | Makeup Artist |
Visual Effects | Mark Owen Forker | Visual Effects Supervisor |
Production | Tim Sanders | Producer |
Directing | Geoff Murphy | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Peter Swords King | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Peter Swords King | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Rick Findlater | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Rick Findlater | Hairstylist |
Production | Ann Robinson | Casting |
Crew | Casey O'Neill | Stunts |
Sound | Gethin Creagh | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Margaret Aston | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Margaret Aston | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Noreen Wilkie | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Janine Schneider | Makeup Artist |
Sound | Suzana Peric | Music Editor |
Crew | Paul Lasaine | Visual Effects Art Director |
Visual Effects | Mark Stetson | Visual Effects |
Production | Amy Hubbard | Casting |
Directing | Marc Ashton | Second Assistant Director |
Sound | John McKay | Sound Effects Editor |
Sound | Martin Kwok | Assistant Dialogue Editor |
Visual Effects | Charlie McClellan | Visual Effects Producer |
Sound | Nancy Allen | Music Editor |
Directing | Oksana Sokol | Script Supervisor |
Visual Effects | Geoff Dixon | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Dean Lyon | Visual Effects Supervisor |
Sound | Ethan van der Ryn | Supervising Sound Editor |
Sound | Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Chris Todd | Dialogue Editor |
Sound | Tim Nielsen | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Kelly L'Estrange | Visual Effects Producer |
Art | Brigitte Yorke | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Guy Williams | 3D Supervisor |
Art | Judy Alley | Set Dresser |
Sound | Mike Hopkins | Supervising Sound Editor |
Sound | Michael Hedges | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Peter Owen | Makeup Designer |
Visual Effects | Christian Rivers | Visual Effects Designer |
Sound | Chris Ward | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Jim Rygiel | Visual Effects Supervisor |
Directing | John Mahaffie | Second Unit Director |
Editing | Peter Skarratt | First Assistant Editor |
Visual Effects | Eileen Moran | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Randall William Cook | Animation Supervisor |
Costume & Make-Up | Nancy Hennah | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Catherine Maguire | Makeup Artist |
Sound | Jason Canovas | Dialogue Editor |
Sound | Katy Wood | Assistant Sound Editor |
Directing | Dianne Moffatt | Script Supervisor |
Production | Rick Porras | Co-Producer |
Visual Effects | Steen Bech | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | José Luis Pérez | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | José Luis Pérez | Key Makeup Artist |
Art | Chris Hennah | Art Department Manager |
Camera | Pierre Vinet | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Davina Lamont | Makeup Artist |
Sound | Ken Saville | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Linda Wall | Makeup Artist |
Production | Danielle Osborne | Art Department Production Assistant |
Sound | Craig Tomlinson | Sound Effects Editor |
Art | Jacqui Allen | Assistant Art Director |
Sound | Hammond Peek | Production Sound Mixer |
Sound | Hammond Peek | Sound Recordist |
Visual Effects | Sarah McLauchlan | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Vivienne MacGillicuddy | Makeup Artist |
Sound | Malcolm Cromie | Sound Recordist |
Crew | Aaron Barclay | Compositor |
Directing | Pat Robins | Script Supervisor |
Art | Ross McGarva | Assistant Art Director |
Crew | Tim Abbot | Prop Maker |
Production | Ruben Allen | Art Department Production Assistant |
Crew | Ben Beemsterboer | Prop Maker |
Crew | Kevin Bradshaw | Prop Maker |
Art | Daniel Falconer | Sculptor |
Art | Roxane Gajadhar | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Mary Connolly | Visual Effects Production Assistant |
Visual Effects | Aaron Cowan | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Kerryn Flewell-Smith | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Mark Kinaston-Smith | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Emma Moncrieff | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Allie Rutherford | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Lenore Stewart | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tanya Travis | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tera Treanor | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Bronwyn Knott | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Laurelle Ziento | Makeup Artist |
Art | Jamie Beswarick | Sculptor |