Gérard Depardieu Georges Faure |
|
Andie MacDowell Brontë Mitchell Faure |
|
Bebe Neuwirth Lauren Adler |
|
Gregg Edelman Phil |
|
Robert Prosky Brontë's Lawyer |
|
Jessie Keosian Mrs. Bird |
|
Ethan Phillips Mr. Gorsky |
|
Mary Louise Wilson Mrs. Sheehan |
|
Lois Smith Brontë's Mother |
|
Conrad McLaren Brontë's Father |
|
Ronald Guttman Anton |
|
Stephen Pearlman Mr. Adler |
|
Victoria Boothby Mrs. Adler |
|
Ann Wedgeworth Party Guest |
|
Stefan Schnabel Party Guest |
|
Anne Shropshire Party Guest |
|
Simon Jones Party Guest |
|
Malachy McCourt Party Guest |
|
Emily Cho Party Guest |
|
John Spencer Harry |
|
Ann Dowd Peggy |
|
Novella Nelson Marriage Celebrant |
|
John Scanlan House Committee |
|
Vasek Simek Maitre D' |
|
Christian Mulot Waiter |
|
Francis Dumaurier Waiter |
|
Ernesto Gasco Butler |
|
Jeb Handwerger Oscar's Child |
|
Michael David Tanney Oscar's Child |
|
Conrad Roberts Taxi Driver |
|
Ed Feldman Taxi Driver |
|
Chris Odo Immigration Supervisor |
|
Michele Nevirs Immigration Clerk |
|
Rick Aviles Vincent |
|
Abdoulaye NGom Street Beggar |
|
Clint Chin Flower Seller |
|
Larry Wright Drummer |
|
Arthur Anderson House Commitee |
|
Danny Dennis Oscar, the Doorman |
Sound | Hans Zimmer | Original Music Composer |
Production | Dianne Crittenden | Casting |
Directing | Peter Weir | Director |
Production | Peter Weir | Producer |
Writing | Peter Weir | Writer |
Editing | William M. Anderson | Editor |
Art | Wendy Stites | Production Design |
Production | Duncan Henderson | Co-Producer |
Art | Christopher Nowak | Art Direction |
Art | John H. Anderson | Set Decoration |
Art | Ted Glass | Set Decoration |
Sound | Pierre Gamet | Production Sound Mixer |
Sound | Bernard Chaumeil | Boom Operator |
Production | Edward S. Feldman | Executive Producer |
Camera | Geoffrey Simpson | Director of Photography |
Directing | Alan B. Curtiss | First Assistant Director |
Lighting | Morris Flam | Gaffer |
Sound | Phil Judd | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jeanine Chiavlo | Dialogue Editor |
Art | Scott Rosenstock | Leadman |
Crew | Edward O'Donnell | Transportation Coordinator |
Camera | Robert K. Feldmann | Key Grip |
Sound | Wayne Pashley | Sound Effects Editor |
Directing | John Rusk | Second Second Assistant Director |
Camera | François Duhamel | Still Photographer |
Art | Tommy Allen | Property Master |
Art | Fran Burke | Title Designer |
Camera | Bob Marshak | Still Photographer |
Directing | Eva Z. Cabrera | Script Supervisor |
Production | Ira Halberstadt | Unit Production Manager |
Production | Ira Halberstadt | Associate Producer |
Production | Jean Gontier | Co-Producer |
Art | Anthony Dunne | Construction Coordinator |
Sound | Livia Ruzic | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Marilyn Matthews | Costume Design |
Costume & Make-Up | Bette Iverson | Hairstylist |
Camera | Eric Swanek | First Assistant Camera |
Crew | Lauren Beth Strogoff | Unit Publicist |
Camera | David S. Tuttman | Second Assistant Camera |
Camera | Ken Ferris | Camera Operator |
Sound | Peter Townend | Sound Effects Editor |
Sound | Karin Whittington | Dialogue Editor |
Camera | Andy Harris | Second Assistant Camera |
Directing | Liz Ryan | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Marie-France Vassel | Makeup Artist |
Camera | Jonathan Graham | Best Boy Grip |
Crew | Kevin Keefe | Transportation Captain |
Camera | Arthur Blum | Dolly Grip |
Editing | Arthur Cambridge | Color Timer |
Art | Joan Brockschmidt | Greensman |