Heart and Souls (1993)
Director:
Ron Underwood
Writers:
Brent Maddock, S.S. Wilson, Erik Hansen, Gregory Hansen.
Robert Downey Jr. Thomas Reilly |
|
Charles Grodin Harrison Winslow |
|
Alfre Woodard Penny Washington |
|
Kyra Sedgwick Julia |
|
Tom Sizemore Milo Peck |
|
David Paymer Hal the Bus Driver |
|
Elisabeth Shue Anne |
|
Bill Calvert Frank Reilly |
|
Lisa Lucas Eva Reilly |
|
Eric Lloyd Thomas Reilly - Age 7 |
|
Shannon Orrock Woman at Audition |
|
Michael Zebulon Singer at Audition |
|
Chasiti Hampton Shirley Washington - Age 7 |
|
Wanya Green Diane Washington - Age 8 |
|
Janet MacLachlan Agnes Miller |
|
Javar David Levingston Billy Washington - Age 4 |
|
Robert William Newhart Bob Newhart |
|
Sean O'Bryan John McBride |
|
Steven Clawson Bartender |
|
John Stuart Morris Wanda |
|
George Maguire Music Director |
|
Marc Shaiman Piano Accompanist |
|
Richard Portnow Max Marco |
|
Jacob Kenner Duane Dortmueller - Age 10 |
|
Janette Caldwell Woman in Cadillac |
|
Janet Rotblatt Mrs. Brodsky |
|
Bill Capizzi Race Track Ticket Clerk |
|
Will Nye Frank's Football Buddy |
|
Eric Poppick Mr. Polito |
|
Susan Kellermann Noelle |
|
Robert Parnell Mitchell |
|
Ed Hooks Jim |
|
Michael Halton Motorcycle Cop |
|
Wren T. Brown Sgt. Wm. Barclay |
|
Richard Roat Anne's Dad |
|
Lorinne Vozoff Anne's Mom |
|
Bob Amaral Duane Dortmueller |
|
Luana Anders Records Bureaucrat |
|
John Goodwin Security Guard |
|
John Durbin Stage Manager |
|
B.B. King Himself |
|
Walter Riley King B.B. King's Band |
|
Melvin Jackson B.B. King's Band |
|
Leon Warren B.B. King's Band |
|
James Toney B.B. King's Band |
|
Michael Doster B.B. King's Band |
|
Calep Emphrey Jr. B.B. King's Band |
|
Tony Coleman B.B. King's Band |
|
Kymberly Newberry Angela Barclay |
|
Jamilah Adams Mapp Samantha Barclay - Age 3 |
|
Tony Genaro Man at Farmhouse |
|
Melissa Biggs Beatnik (uncredited) |
|
Paul Moncrief Concert Spectator (uncredited) |
|
Kurtwood Smith Patterson (uncredited) |
|
Keaton Tyndall Baby Thomas Reilly (uncredited) |
|
Kylie Tyndall Baby Thomas Reilly (uncredited) |
|
Chloe Webb Patient in Psychiatric Ward (uncredited) |
Art | Anne H. Ahrens | Set Decoration |
Production | Sean Daniel | Producer |
Production | James Jacks | Executive Producer |
Sound | Marc Shaiman | Original Music Composer |
Art | John Muto | Production Design |
Art | Dan Webster | Art Direction |
Art | Geoffrey Lake | Other |
Costume & Make-Up | Karen Bradley | Makeup Artist |
Art | Mike Helbig | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Ken Chase | Key Makeup Artist |
Editing | O. Nicholas Brown | Editor |
Directing | Ron Underwood | Director |
Production | Pam Dixon | Casting |
Crew | Mic Rodgers | Stunt Coordinator |
Directing | Mic Rodgers | Second Unit Director |
Crew | Adam Shankman | Choreographer |
Writing | Brent Maddock | Screenplay |
Writing | Brent Maddock | Screenstory |
Writing | S.S. Wilson | Screenplay |
Writing | S.S. Wilson | Screenstory |
Production | Dixie J. Capp | Associate Producer |
Directing | Daniel Silverberg | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Jean-Pierre Dorléac | Costume Design |
Camera | Michael W. Watkins | Director of Photography |
Production | Nancy Roberts | Producer |
Costume & Make-Up | Dione Taylor | Key Hair Stylist |
Crew | John C. Meier | Stunts |
Art | Gary Gagliardo | Construction Foreman |
Art | John Berger | Set Designer |
Costume & Make-Up | JoAnn Stafford-Chaney | Hairstylist |
Art | Hugo Herrera | Greensman |
Art | Robert L. King | Other |
Art | Horst Grandt | Property Master |
Crew | Michael Runyard | Stunts |
Art | Steven Lane Ewing | Other |
Crew | John Bullard | Propmaker |
Costume & Make-Up | James R. Scribner | Makeup Artist |
Visual Effects | Tom Martinek | I/O Supervisor |
Art | Amy Feldman | Other |
Crew | Allan Johnson | Other |
Writing | Erik Hansen | Screenplay |
Production | Erik Hansen | Co-Producer |
Art | Lori Harrison | Set Dresser |
Production | Dirk Petersmann | Unit Production Manager |
Production | Dirk Petersmann | Line Producer |
Directing | Yudi Bennett | First Assistant Director |
Art | John Hammer Maxwell | Set Dresser |
Art | Douglas E. Maxwell | Leadman |
Directing | Pamela S. Kuri | Second Second Assistant Director |
Art | Dean B. Katz | Set Dresser |
Writing | Gregory Hansen | Screenplay |
Writing | Gregory Hansen | Screenstory |
Production | Gregory Hansen | Co-Producer |
Writing | Erik Hansen | Screenstory |
Production | Cari-Esta Albert | Executive Producer |
Directing | Shawn Hanley | Other |
Directing | Polly Ann Mattson | Second Second Assistant Director |
Directing | Shannon Wilson | Second Assistant Director |
Art | John Alvin | Other |
Art | Kristin Argue | Other |
Crew | David Castro, Jr. | Other |
Art | Brad Curry | Other |
Art | Ross Harpold | Set Dresser |
Art | Gary Heider | Other |
Art | Danny Hinzo | Painter |
Art | James Holden | Set Dresser |
Art | John M. Holliday | Construction Foreman |
Art | Bill Jackson | Art Department Coordinator |
Art | Chris H. Kelly | Construction Foreman |
Art | John Moore | Other |
Crew | Leopold Mouneau, Jr. | Other |
Crew | Sonja Davis | Stunts |