Universal Soldier: Day of Reckoning (2012)
John vågner efter at have ligget i koma, og finder ud af, at hans kone og datter er blevet myrdet under et voldsomt indbrud. Minderne fra indbruddet hjemsøger ham, og han sværger at dræbe den mand der lå bag det - Luc Deveraux. Men jo nærmere John kommer Deveraux og hans gruppe af Universal Soldiers, inklusiv Andrew Scott, desto mere opdager han, at at alt ikke er, hvad det lader til.
Director:
John Hyams
Writers:
John Hyams, Doug Magnuson, Jon Greenhalgh.
Jean-Claude Van Damme Luc Deveraux |
|
Scott Adkins John |
|
Dolph Lundgren Andrew Scott |
|
Andrei Arlovski Magnus |
|
Mariah Bonner Sarah |
|
Audrey P. Scott Emma |
|
Rus Blackwell Agent Gorman |
|
James DuMont Dr. Timothy Brady |
|
Dane Rhodes Ron Castellano |
|
David Jensen Dr. Su |
|
Kris Van Damme Miles |
|
Sigal Diamant Claudia |
|
Juli Erickson Woman |
|
Andrew Sikking Larry |
|
Tony Jarreau Bouncer |
|
Craig Walker Earl |
|
Roy Jones Jr. Mess Hall Unisol |
|
Susan Mansur Madame |
|
James Rawlings Unisol (uncredited) |
|
Arnold Chon Unisol |
|
Dennis Keiffer Unisol |
|
Woon Young Park Unisol |
|
Mike Wilson Unisol |
Production | Mark Damon | Executive Producer |
Writing | Dean Devlin | Characters |
Production | Craig Baumgarten | Producer |
Production | Yoram Barzilai | Line Producer |
Production | Moshe Diamant | Producer |
Writing | Moshe Diamant | Story |
Writing | Richard Rothstein | Characters |
Writing | Christopher Leitch | Characters |
Production | Allen Shapiro | Producer |
Production | Courtney Solomon | Executive Producer |
Writing | John Hyams | Screenplay |
Directing | John Hyams | Director |
Editing | John Hyams | Editor |
Writing | John Hyams | Story |
Camera | Nicholas Davidoff | Steadicam Operator |
Production | James Portolese | Associate Producer |
Crew | Charlie Picerni | Stunt Coordinator |
Crew | Sean Paul Braud | Animal Wrangler |
Sound | Abigail Savage | Sound Effects Editor |
Production | James Gibb | Executive Producer |
Writing | Doug Magnuson | Screenplay |
Production | Keith Collea | Associate Producer |
Crew | Jeff Galpin | Animal Wrangler |
Crew | Danny Epper | Stunts |
Camera | Yaron Levy | Director of Photography |
Art | Nate Jones | Production Design |
Costume & Make-Up | Kim Martínez | Costume Design |
Editing | Andrew Drazek | Editor |
Production | Bobby Ranghelov | Executive Producer |
Production | Katerina Slantcheva | Associate Producer |
Production | Gregory M. Walker | Executive Producer |
Sound | Paul Bercovitch | Dialogue Editor |
Sound | Shaun Brennan | Foley |
Sound | Wil Hendricks | Original Music Composer |
Sound | Michael Krassner | Original Music Composer |
Production | Brent Caballero | Casting |
Production | Steven A. Frankel | Executive Producer |
Writing | Jon Greenhalgh | Screenplay |
Art | Jeremy Woolsey | Art Direction |
Sound | Robin Vining | Original Music Composer |
Crew | Chelsea Bruland | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Hannah Gates | Costume Supervisor |
Art | Andrew W. Bofinger | Set Decoration |
Costume & Make-Up | David Atherton | Makeup Department Head |
Crew | Nancy Young | Stunts |
Sound | Tom Efinger | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Michael Baird | Boom Operator |
Sound | Michael Baird | ADR Editor |
Visual Effects | Tarn Fox | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Kizzie Autumn Martin | Set Costumer |
Visual Effects | Everett Byrom III | Special Effects Supervisor |
Crew | David Lee Valle | Armorer |
Visual Effects | Roman Bazyuchenko | Visual Effects Producer |
Production | Stacy Frankel | Associate Producer |
Visual Effects | D.J. Shea | Visual Effects Supervisor |
Camera | Cook Allender | Still Photographer |
Camera | Michael Nelson | Ultimate Arm Operator |
Camera | Ari Robbins | Steadicam Operator |
Directing | Mary Tallman | Script Supervisor |
Lighting | Michael Chateauneuf | Gaffer |
Art | Erin Foster | Art Department Coordinator |
Sound | Jeremy Pleasant | Music Supervisor |
Visual Effects | Ilya Lindberg | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Oleksandr Kucherov | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Andrea Young | Hair Department Head |
Crew | Chuck Picerni Jr. | Stunt Coordinator |
Directing | Chuck Picerni Jr. | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Mark Landon | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Kat Percy | Key Hair Stylist |
Crew | Scott Wilder | Stunts |
Camera | Sean P. Fickert | Dolly Grip |
Crew | Jessica Williams | Stunts |
Crew | Mike Wilson | Stunts |
Production | Lori Burchfield | Associate Producer |
Camera | Andy Steinman | Second Unit Director of Photography |
Camera | Mark Shane Davis | Key Grip |
Costume & Make-Up | Melissa Naccari Floyd | Set Costumer |
Art | Steve J. Jones | Construction Coordinator |
Art | Jonathan Shaffer | Property Master |
Crew | Andres Sepulveda | Armorer |
Visual Effects | Ievgen Kulieshov | 3D Artist |
Visual Effects | Ilia Goncharov | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Megan Daly | Key Set Costumer |
Sound | Neil Fazzari | Sound Designer |
Crew | Christine Craft Regusa | Stunt Driver |
Visual Effects | Oleh Verenko | Digital Compositor |