Rock Star (2001)
Om dagen reparerer Chris Cole kopimaskiner. Om aftenen indtager han scenen som frontfigur i et band, der kopierer Steel Dragon, som er verdens største heavy-metal band. Pludselig får han så sit livs chance. Chris bliver hentet ind som Steel Dragons nye forsanger, og uden videre skifter han status fra at være helt ukendt til at være megastjerne. Og uden videre kastes han og hans kæreste/manager Emily ud i en verden, som er mere sindssyg, end de havde forestillet sig.
Director:
Stephen Herek
Writer:
John Stockwell
Mark Wahlberg Chris 'Izzy' Cole |
|
Jennifer Aniston Emily Poule |
|
Dominic West Kirk Cuddy |
|
Jason Bonham A.C. |
|
Jeff Pilson Jorgen |
|
Zakk Wylde Ghode |
|
Timothy Spall Mats, Steel Dragon Road Manager |
|
Blas Elias Donny Johnson |
|
Nick Catanese Xander Cummins |
|
Brian Vander Ark Ricki Bell |
|
Timothy Olyphant Rob Malcolm |
|
Dagmara Domińczyk Tania Asher, Steel Dragon PR |
|
Matthew Glave Joe Cole |
|
Michael Shamus Wiles Mr. Cole |
|
Beth Grant Mrs. Cole |
|
Jason Flemyng Bobby Beers |
|
Carey Lessard Nina |
|
Kristin Richardson Samantha |
|
Jamie Williams Mason Bell |
|
Keith Loneker Roadie #1 |
|
Sami Reed Amber |
|
Kara Zediker Marci |
|
Stephan Jenkins Bradley |
|
Vitamin C Guitarist in Crowd Outside Mansion |
|
Kevin Ryder Cream Reporter |
|
Gene Baxter Melody-Maker Reporter |
|
Gregory Hinton Bouncer |
|
Sonya Stephens Nurse |
|
Neil Zlozower Photographer |
|
Kirk Enochs Fan #1 |
|
Myles Kennedy Thor |
|
Rachel Hunter A.C.'s Wife |
|
Heidi Mark Kirk's Wife |
|
Carrie Stevens Ghode's Wife |
|
Amy Miller Jorgen's Wife |
|
William Martin Brennan Office Worker |
|
Lorna Scott Mrs. Andrews |
|
Ralph Saenz Auditioning Singer |
|
Jennifer Rovero Topless Cutie #1 |
|
Natalie Raynes Topless Cutie #2 |
|
Jamal Weathers Scalper |
|
Hailie Brennand Two-Year Old Girl |
|
Eric Weinstein Roadie #2 |
|
Jamie White MTV Veejay |
|
Jeffrey Wetzel Metal Head |
|
Frederick E. Kowalo Guitar Tech |
|
Jennifer Uilani Warren Girl with P-Pass |
|
Chad Azadan Roxy Dancer |
|
Linda Cevallos Roxy Dancer |
|
Jennifer Edmond Roxy Dancer |
|
Brian Friedman Roxy Dancer |
|
Cynthia Fuhrer Roxy Dancer |
|
Cati Jean Roxy Dancer |
|
Edward Jenkins Roxy Dancer |
|
Kelly Knox Roxy Dancer |
|
Tabbatha Mays Roxy Dancer |
|
Udee McGeoy Roxy Dancer |
|
Ted Napolitano Roxy Dancer |
|
Tomasina Parrott Roxy Dancer |
|
Gabriel Ramírez Roxy Dancer |
|
Ursula Whittaker Roxy Dancer |
|
Zachary Woodlee Roxy Dancer |
|
Andrew Wayne Concert Rocker |
|
Gia Franzia Bar Patron (uncredited) |
Art | Mayne Berke | Production Design |
Production | Steven Reuther | Executive Producer |
Sound | Trevor Rabin | Original Music Composer |
Production | George Clooney | Executive Producer |
Directing | David R. Ellis | Second Unit Director |
Camera | Ueli Steiger | Director of Photography |
Production | Sharon Bialy | Casting |
Crew | Eric Weinstein | Actor's Assistant |
Production | Michael Fottrell | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Aggie Guerard Rodgers | Costume Design |
Writing | John Stockwell | Screenplay |
Crew | Chad Stahelski | Stunts |
Directing | Stephen Herek | Director |
Crew | Chris Palermo | Stunts |
Crew | Joe Bucaro III | Stunts |
Production | Toby Jaffe | Producer |
Editing | Trudy Ship | Editor |
Crew | Julie Michaels | Stunts |
Crew | Keith Woulard | Stunts |
Crew | T.J. White | Stunts |
Production | Mike Ockrent | Executive Producer |
Crew | Peggy Holmes | Choreographer |
Sound | Budd Carr | Music Supervisor |
Art | Casey Hallenbeck | Set Decoration |
Production | Paul Moen | Unit Production Manager |
Art | P. Scott Bailey | Swing |
Crew | Laura Albert | Stunts |
Crew | Mike Gunther | Stunts |
Art | Caty Maxey | Supervising Art Director |
Crew | Brad Martin | Stunt Coordinator |
Crew | Jeff Imada | Stunts |
Camera | Claudette Barius | Still Photographer |
Directing | Jeffrey Wetzel | First Assistant Director |
Crew | Ozzie Areu | Actor's Assistant |
Production | Ravi D. Mehta | Production Accountant |
Art | Joe Walser | Art Department Coordinator |
Art | Mark Woods | Leadman |
Crew | Tim Rigby | Stunts |
Camera | Thomas Yatsko | Camera Operator |
Crew | Sean Graham | Stunts |
Art | Harry E. Otto | Set Designer |
Costume & Make-Up | Donald Mowat | Makeup Artist |
Crew | Paul J. Lombardi | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Jean Ann Black | Makeup Artist |
Sound | Carl Fischer | Boom Operator |
Crew | Damon Caro | Stunts |
Crew | Chris O'Hara | Stunts |
Camera | Gary L. Camp | First Assistant Camera |
Directing | Adrienne Hamalian-Mangine | Script Supervisor |
Crew | Scott Blackwell | Special Effects |
Crew | David Katz | Video Assist Operator |
Crew | Steve Holladay | Stunts |
Costume & Make-Up | Johnny Villanueva | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Lisa A. Doyle | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Kerry Mendenhall | Hairstylist |
Sound | Brent Brooks | Music Editor |
Camera | Dan Kneece | Steadicam Operator |
Production | Curtis Collins | Location Manager |
Costume & Make-Up | Shari Perry | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Michael Mills | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sabrina Calley | Key Costumer |
Crew | Brandon Sebek | Stunts |
Production | Robert Lawrence | Producer |
Art | Richard Schreiber | Art Direction |
Costume & Make-Up | Bruce Ericksen | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Voni Hinkle | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Mathew Hooey | Set Costumer |
Crew | Frank Toro | Special Effects |
Costume & Make-Up | Deborah Myles Davis | Set Costumer |
Crew | Jeremy Hays | Special Effects Technician |
Production | Marci Rosenberg Gayner | Assistant Production Coordinator |
Crew | Todd Schneider | Stunts |
Production | Sean Robins | Producer's Assistant |
Costume & Make-Up | Jordanna Fineberg | Set Costumer |
Lighting | Brian Lukas | Rigging Gaffer |
Sound | Petur Hliddal | Sound Mixer |
Crew | Brian Avery | Stunts |
Directing | Courtenay Miles | Second Second Assistant Director |
Production | Paul Schreiber | Assistant Location Manager |
Camera | Nico Bally | Dolly Grip |
Crew | Sandy O'Neill | Unit Publicist |
Crew | Keith Suzuki | Special Effects Technician |
Art | Mike Blaze | Property Master |
Art | David Crvelin | Assistant Art Director |
Lighting | Jim Grce | Chief Lighting Technician |
Directing | Eric Fox Hays | Second Assistant Director |
Crew | Rocky Quiroz | Cableman |
Art | Betty Krul | Set Designer |
Crew | Paul Eliopoulos | Stunts |
Art | Stan Cockerell | Assistant Property Master |
Camera | Anthony T. Marra II | Key Grip |
Directing | David Kelley | Second Assistant Director |
Crew | Wally Crowder | Stunts |
Art | John Hinkle | Standby Painter |
Production | Amy Minda Cohen | Producer's Assistant |
Camera | Stephen Drinon | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Greg Nelson | Makeup Artist |
Camera | Jacquiline Compton | Second Assistant Camera |
Crew | Eddie Baytos | Choreographer |
Costume & Make-Up | Robin Siegel | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Candice Dobkousky | Set Costumer |
Camera | Michael James Fahey | Best Boy Grip |
Production | Lisa Mantoux | Production Assistant |
Production | Kelley Baker | Assistant Accountant |
Sound | Genevive Colvin | Assistant Music Supervisor |
Production | Jane E. Graves | Assistant Location Manager |
Crew | Troy Wood | Stunts |
Art | Monique Landry | Set Dresser |
Camera | Jojo Sanchez | First Assistant Camera |
Camera | Maxim Edward Neal | Second Assistant Camera |
Sound | Tami Lester | Assistant Music Supervisor |
Lighting | Ronald Kline | Assistant Chief Lighting Technician |
Production | Michael Brewer | Assistant Location Manager |
Crew | Stephen D. Moore | Special Effects Technician |
Crew | John Fagan | Special Effects Technician |
Production | Catherine S. McComb | Production Coordinator |
Production | Michele Kennedy | Production Secretary |
Production | Jill Baron | Producer's Assistant |
Production | Shannon Ratcliffe | Producer's Assistant |
Production | Brigette Roux-Lough | Producer's Assistant |
Crew | Joshua Owen | Production Office Assistant |
Crew | Mark Dobkousky | Production Office Assistant |