Notes on a Scandal (2006)
Shebra bliver ansat som ny lærer på St. George skole og bliver med det samme gode venner med den lidt ældre kollega Barbara. Det er også Barbara, hun betror sig til, da hun indleder en hemmelig affære med en af sine venner, og fortroligheden knytter de to tæt sammen. Men kun for en stund. For gradvist ændrer styrkeforholdet sig mellem de to kvinder.
Director:
Richard Eyre
Writer:
Patrick Marber
Judi Dench Barbara Covett |
|
Cate Blanchett Sheba Hart |
|
Bill Nighy Richard Hart |
|
Andrew Simpson Steven Connolly |
|
Phil Davis Brian Bangs |
|
Michael Maloney Sandy Pabblem |
|
Juno Temple Polly Hart |
|
Max Lewis Ben Hart |
|
Joanna Scanlan Sue Hodge |
|
Julia McKenzie Marjorie |
|
Shaun Parkes Bill Rumer |
|
Tom Georgeson Ted Mawson |
|
Emma Kennedy Linda |
|
Syreeta Kumar Gita |
|
Wendy Nottingham Elaine Clifford |
|
Tameka Empson Antonia Robinson |
|
Leon Skinner Davis |
|
Debra Gillett Lorraine |
|
Barry McCarthy Dave |
|
Adrian Scarborough Martin |
|
Jill Baker Sheba’s Mother |
|
Diana Berriman Marcia |
|
Alice Bird Saskia |
|
Benedict Taylor Eddie |
|
Miranda Pleasence Eddie's Wife |
|
Jonathan Speer Vet |
|
Stephen Kennedy Mr. Connolly |
|
Derbhle Crotty Mrs. Connolly |
|
Catherine Drew Newsreader |
|
Anne-Marie Duff Annabel |
|
Kevin Hudson Teacher (uncredited) |
|
Gabrielle Brooks Choir Member (uncredited) |
Sound | Philip Glass | Original Music Composer |
Production | Shaheen Baig | Casting |
Production | Scott Rudin | Producer |
Editing | John Bloom | Editor |
Editing | Antonia Van Drimmelen | Editor |
Production | Robert Fox | Producer |
Crew | Tina Maskell | Stunts |
Crew | Peter Pedrero | Stunts |
Camera | Chris Menges | Director of Photography |
Production | Redmond Morris | Executive Producer |
Camera | Paul Bond | "B" Camera Operator |
Sound | James Mather | Sound Supervisor |
Sound | Andie Derrick | Foley Artist |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Sound | Nigel Heath | Foley Recording Engineer |
Directing | Richard Eyre | Director |
Production | Maggie Lunn | Casting |
Art | Tim Hatley | Production Design |
Costume & Make-Up | Tim Hatley | Costume Design |
Art | Caroline Smith | Set Decoration |
Writing | Patrick Marber | Screenplay |
Directing | Chris Stoaling | Second Assistant Director |
Directing | Martin Harrison | First Assistant Director |
Directing | Heidi Gower | Third Assistant Director |
Sound | Derek Trigg | Foley Editor |
Art | Mark Raggett | Supervising Art Director |
Art | Grant Armstrong | Standby Art Director |
Sound | Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Tarn Harper | Post Production Accountant |
Production | Michael Diliberti | Producer's Assistant |
Directing | Hattie Dalton | Other |
Costume & Make-Up | Lisa Westcott | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Lisa Westcott | Hair Department Head |
Sound | Nico Muhly | Other |
Sound | Nico Muhly | Conductor |
Sound | Joseph S. DeBeasi | Supervising Music Editor |
Sound | Martin Czembor | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Eric Strausser | Sound Assistant |
Writing | Zoë Heller | Novel |
Sound | Andy Thompson | ADR Recording Engineer |
Crew | Penny Ryder | Stand In |
Costume & Make-Up | Allison Wyldeck | Costume Supervisor |
Sound | Graham Sutton | Music Editor |
Sound | Nigel Stone | ADR Editor |
Sound | Kate Morath | Boom Operator |
Crew | Nrinder Dhudwar | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | David Otzen | Costume Assistant |
Sound | Tim Owens | Dialogue Editor |
Sound | Isobel Griffiths | Orchestrator |
Production | Nathan Kelly | Producer's Assistant |
Sound | Jim Greenhorn | Production Sound Mixer |
Sound | Doug Cooper | Sound Re-Recording Assistant |
Directing | Diana Dill | Script Supervisor |
Sound | Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Missy Cohen | Music Editor |
Costume & Make-Up | Nadia Stacey | Makeup & Hair Assistant |
Camera | Ben Wilson | Focus Puller |
Production | Rachel Neale | Unit Production Manager |
Crew | Linda Gamble | Unit Publicist |
Production | Howard Halsall | ADR Voice Casting |
Sound | Derek Somaru | Assistant Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Rebecca Lafford | Makeup Artist |
Camera | Mark Milsome | Second Assistant "B" Camera |
Crew | Gary Birmingham | Transportation Coordinator |
Sound | Joseph Stracey | Sound Effects Editor |
Lighting | Lee Walters | Gaffer |
Production | Lee Robertson | Assistant Location Manager |
Sound | Michael Riesman | Scoring Mixer |
Sound | Michael Riesman | Conductor |
Sound | Dan Bora | Scoring Mixer |
Camera | Urszula Pontikos | Clapper Loader |
Costume & Make-Up | Jayne Buxton | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jayne Buxton | Hairstylist |
Production | Danny Roman | Producer's Assistant |
Art | Kem White | Graphic Designer |
Lighting | Paul Sharp | Best Boy Electric |
Crew | Polly Duval | Post Production Supervisor |
Editing | Martin Corbett | Assistant Editor |
Art | Ben Wilkinson | Dressing Prop |
Costume & Make-Up | Emma Heath | Costume Assistant |
Camera | Sam Barnes | Clapper Loader |
Art | Russell Lodge | Location Scout |
Crew | Jake Jackson | Score Engineer |
Lighting | Eamonn Fitzgerald | Electrician |
Crew | Stuart Brisdon | Special Effects Coordinator |
Art | Maxie McDonald | Property Master |
Sound | Stuart Stanley | Sound Editor |
Camera | Gary Hymns | Grip |
Art | Lucy Eyre | Assistant Set Decoration |
Lighting | Gavin Walters | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Helen Johnson | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Helen Johnson | Hairstylist |
Camera | Ashley Bond | First Assistant "B" Camera |
Art | Jane Harwood | Assistant Art Director |
Production | Richard Hill | Assistant Location Manager |
Costume & Make-Up | Jane Leonard | Costume Assistant |
Art | Cian O'Clery | Art Department Assistant |
Art | John Davies | Painter |
Crew | Mark Haddenham | Special Effects |
Production | Holly Pullinger | Assistant Production Coordinator |
Crew | Paul Bowring | Carpenter |
Art | Ian Bee | Supervising Carpenter |
Art | Simon Hutchings | Standby Painter |
Crew | Philip Ball | Stand In |
Crew | Rob Hunt | Stunts |
Lighting | Mark Thomas | Electrician |
Crew | Emily Graham | Floor Runner |
Art | Les Benson | Props |
Production | Dan Hillsdon | Assistant Accountant |
Production | Sarah Richardson | Producer's Assistant |
Art | Stephen Conway | Standby Property Master |
Camera | Therese Hvattum | Camera Trainee |
Production | Shruti Shah | Production Accountant |
Sound | Trevor Gureckis | Other |
Crew | John Street | Stunts |
Sound | Joan Washington | Vocal Coach |
Production | Francesca Castellano | Production Coordinator |
Art | Robin Thistlethwaite | Construction Manager |
Crew | Jonathan Wells | Carpenter |
Art | Josh Jones | Standby Carpenter |
Art | Catherine Byrne | Art Department Assistant |
Art | Amanda Waddington | Painter |
Crew | Sam Jones | Score Engineer |
Lighting | Jimmy Harris | Electrician |
Crew | David Martin | Carpenter |
Camera | Simon Fogg | Grip |
Production | Amanda Stevens | Location Manager |
Directing | Keziah Barton-White | Script Supervisor |
Art | Neil Murrum | Dressing Prop |
Art | Harriet Orman | Set Decoration Buyer |
Camera | Alex Hobbs | Video Report |
Sound | Jason Bennett | Sound Assistant |
Art | Thomas Elgood | Location Scout |
Art | Iggy Ellis | Location Scout |
Production | James P. Queen | Producer's Assistant |
Production | Mira Shin | Producer's Assistant |
Production | Dan Erstad | Producer's Assistant |
Production | Vanraaj Padhaal | Production Secretary |
Production | Polly Fletcher | Assistant Accountant |
Production | Helen Walker | Assistant Accountant |
Production | Jay Weeks | Accounting Trainee |
Production | Nwachukwu Aghanya | Accounting Trainee |
Production | Marie Sayej | Accounting Trainee |
Costume & Make-Up | Eamonn Hughes | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Vandra Howard | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Kirsty Wilkinson | Lead Costumer |
Art | Stephen McDonald | Standby Property Master |
Art | Peter Watson | Dressing Prop |
Lighting | Steve Blythe | Electrician |
Lighting | Peter Harris | Electrician |
Lighting | Emily Plant | Electrician |
Lighting | Dennis Watson | Electrician |
Directing | Charlie Waller | Second Second Assistant Director |
Production | Barney Miller | Production Runner |
Crew | Collette Appleby | Stand In |
Crew | Jemma Kearney | Actor's Assistant |
Crew | Sara Dony | Unit Medic |
Lighting | Greg Press | Standby Rigger |
Art | Pete Hodge | Other |
Art | Matt Parsons | Painter |
Art | Neil Dickson | Other |
Art | Tony Kernan | Other |
Sound | Jason Ribikoff | Supervising Sound Editor |
Sound | Diana Smith | Assistant Sound Editor |
Sound | Lionel Johnson | Assistant Sound Editor |
Sound | Edward Colyer | Foley Recording Engineer |
Sound | Dave Wren | Sound Mix Technician |
Crew | Chris Dibble | Score Engineer |
Sound | John Bradbury | Orchestrator |
Sound | Vic Fraser | Other |
Sound | Ichiho Nishiki | Scoring Mixer |
Sound | Christian Rutledge | Music Coordinator |
Camera | Olivia Coote | Still Photographer |