Richard Crenna Deputy Chief Bob Devers |
|
Angie Dickinson Officer Anne Cavanaugh |
|
Tony Lo Bianco Detective DiAngelo |
|
Don Meredith Detective Foley |
|
James B. Sikking Mayor Cameron |
|
Ben Gazzara Capt. Tom Wright |
|
Gloria Loring Kate Devers |
|
Vincent Baggetta Paul Harris |
|
Scott Paulin Lieutenant Banyon |
|
Frances Lee McCain Claire Wright |
|
Julie Philips Carrie Wright |
|
Michael C. Gwynne Gavin |
|
Joan McMurtrey Joan Manning |
|
Robert Knepper Karl James |
|
Marc Alaimo Lou Morello |
|
Sam Vlahos Sgt. Freddie Diaz |
|
Javier Grajeda Garcia |
|
Ken Hixon Hallett |
|
Louise Shaffer Laura Healey |
|
Freddye Chapman Mary Morris |
|
Michael Griswold Al Norder |
|
Julie Ariola Test Examiner |
|
Joseph Whipp Gene Benson |
|
Terri Lynn Wood Earline Carson |
|
Hawthorne James Reverend Johnson |
|
Kamala Lopez Lydia Chacon |
|
Murray Leaward Max |
|
Susie Chan Kim |
|
Steve Kahan Paulis |
|
Tony Perez Captain Rodriguez |
|
Wendy J. Cooke Marna |
|
James Hess Chairman of the Oral Board |
|
Charles F. FitzSimons Tony |
|
Lawrence Lott Businessman |
|
Betty A. Bridges Eurice |
|
Janet Graham Reporter |
|
Jason Ronard Nayland |
|
Mark Kemble Flop-House Manager |
|
Luis Contreras Apartment Manager |
|
John H. Fields Oral Board Member |
|
Alexandra Melchi Oral Board Member |
|
Andy Mathes Travis |
|
T.C. Ryan News Cameraman |
|
Larry Kirsch Helicopter Pilot |
|
Jay Senensky CHP Officer |
|
Kelly Ames Janice Carson |
|
Charles Allen-Anderson Reporter |
|
Jan Munroe Reporter |
|
Brenda Ballard Hostage's Wife |
|
Gary Ballard Hostage |
|
John Bellah Police Officer |
|
Mang Duong Mai Jung |
|
Peter Jolly Hospital Attendant |
|
David Pressman Sacrificial Lamb |
|
Bill Couch Technical Officer |
|
Neal Kaz Hanley |
Sound | Jerry Goldsmith | Theme Song Performance |
Art | Mickey S. Michaels | Set Decoration |
Production | April Webster | Casting |
Production | Michael McLean | Casting |
Sound | Walter Goss | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Diane Dimeo | Casting |
Costume & Make-Up | Frank Griffin | Makeup Designer |
Production | Charles B. Fitzsimons | Producer |
Directing | Ed Milkovich | First Assistant Director |
Camera | Robert Steadman | Director of Photography |
Production | Terence A. Donnelly | Unit Production Manager |
Directing | William A. Graham | Director |
Writing | Mark Rodgers | Writer |
Art | Ross Bellah | Art Direction |
Crew | E. Jack Neuman | Technical Advisor |
Crew | Bill Couch | Stunt Coordinator |
Art | Michael Baugh | Art Direction |
Art | Audrey A. Blasdel | Set Decoration |
Crew | Fred Culbertson | Transportation Coordinator |
Costume & Make-Up | Alan Friedman | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Grady Hunt | Costume Designer |
Costume & Make-Up | Fred Williams | Makeup Supervisor |
Crew | Gregory J. Barnett | Stunts |
Camera | Michael Ferris | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Ora Green | Hairstylist |
Crew | Kam Cooney | Special Effects |
Costume & Make-Up | Stephen Robinette | Hairstylist |
Directing | Jeff Rafner | Second Second Assistant Director |
Production | Tim Flack | Casting Producer |
Directing | Patience Thoreson | Script Supervisor |
Production | Greg Rose | Location Manager |
Sound | Doug Botnick | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Victor Goode | Sound Mixer |
Lighting | Alan Goldenhar | Chief Lighting Technician |
Art | Hank Stonecipher | Other |
Costume & Make-Up | Donna Roberts | Costume Supervisor |
Sound | Rex Slinkard | Sound Re-Recording Mixer |
Art | John Sexton | Property Master |
Camera | Armando Contreras | Key Grip |
Directing | Mike Schilz | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Patrick Cummings | Costume Supervisor |
Art | John Hollis | Construction Coordinator |