Parker Posey Nora Wilder |
|
Drea de Matteo Audrey Andrews |
|
Tim Guinee Mark Andrews |
|
Gena Rowlands Vivien Wilder-Mann |
|
Melvil Poupaud Julien |
|
Justin Theroux Nick Gable |
|
Peter Bogdanovich Irving Mann |
|
Roy Thinnes Peter Andrews |
|
Michael Panes Glen |
|
Philip Pavel Front Desk Worker |
|
Dana Ivey Elinor Gregory |
|
William Wise William Gregory |
|
Josh Hamilton Charlie Ross |
|
Caitlin Keats Jennifer Ross |
|
Russell Steinberg Carl |
|
Santo Fazio Bobbi |
|
Michael Kelly Guy |
|
John Wernke Steve |
|
James McCaffrey Perry |
|
Phyllis Somerville Psychic |
|
Laurent Pons French Taxi Driver |
|
Bernadette Lafont Madame Grenelle |
|
Thierry Hancisse Mr. Larson |
|
Yarol Poupaud Guillaume |
|
Sebastien Chenut Sebastien |
|
Karim Gassama Kareem |
|
Jean-Paul Scarpitta Jean Paul Clement |
|
Maud Geffray Waitress |
|
Patrick Cronen Bartender |
Production | Jason Kliot | Producer |
Production | Joana Vicente | Producer |
Production | Mark Cuban | Executive Producer |
Production | Todd Wagner | Executive Producer |
Production | Adrienne Stern | Casting |
Editing | Andrew Weisblum | Editor |
Production | Andrew Fierberg | Producer |
Production | Steven Shainberg | Co-Executive Producer |
Directing | Zoe Cassavetes | Director |
Writing | Zoe Cassavetes | Writer |
Production | Christina Weiss Lurie | Co-Executive Producer |
Camera | John Pirozzi | Director of Photography |
Camera | John Pirozzi | Camera Operator |
Art | Happy Massee | Production Design |
Art | Pete Zumba | Co-Art Director |
Production | Linus Hume | Line Producer |
Production | Keisuke Konishi | Co-Producer |
Art | Selina van den Brink | Set Decoration |
Art | Selina van den Brink | Co-Art Director |
Costume & Make-Up | Brian Abbott | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Stacey Battat | Costume Design |
Costume & Make-Up | Nathalie Tabareau | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nathalie Tabareau | Hairstylist |
Production | Olivier Aknin | Co-Executive Producer |
Production | Jean-Baptiste Babin | Co-Executive Producer |
Production | Joel Thibout | Co-Executive Producer |
Costume & Make-Up | Theodora Katsoulogiannakis | Key Hair Stylist |
Production | Jennifer Halpern | Line Producer |
Production | David Atlan Jackson | Co-Executive Producer |
Sound | Scratch Massive | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Giovanni Giuntoli | Makeup Artist |