Korruptionens mænd (1988)
Selv om det foregik helt tilbage i 1919, er skandale-episoden, hvor Chicago White Sox med vilje tabte mesterskabet i amerikansk fodbold, en vigtig del af sportshistorien i den del af verden. Forhistorien for den korrupte handling var, at holdet som helhed var temmelig utilfreds med aflønningen og så en chance for at få en gevinst udefra, som de følte, de blev snydt for af deres ejer. Kun Buck Weaver og Shoeless Joe Jackson ville ikke være med.
Director: John Sayles
Production | Heidi Vogel | Post Production Coordinator |
Production | Avy Kaufman | Location Casting |
Camera | Robert Richardson | Director of Photography |
Editing | Tim Squyres | Assistant Editor |
Production | Georgia Kacandes | Assistant Production Coordinator |
Production | Carrie Frazier | Casting |
Production | Eve Battaglia | Casting Associate |
Sound | Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Sound | Tony Martinez | Sound Editor |
Production | Sarah Green | Assistant Production Manager |
Sound | Mason Daring | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Susan Lyall | Assistant Costume Designer |
Production | Sarah Pillsbury | Producer |
Camera | Marc Reshovsky | Second Unit Director of Photography |
Production | Peggy Rajski | Production Manager |
Production | Peggy Rajski | Co-Producer |
Production | Barbara Boyle | Executive Producer |
Production | Jerry Offsay | Executive Producer |
Directing | John Sayles | Director |
Writing | John Sayles | Writer |
Sound | Marko Costanzo | Foley Artist |
Sound | David Brownlow | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Cynthia Flynt | Costume Designer |
Production | Midge Sanford | Producer |
Editing | John Tintori | Editor |
Art | Dan Bishop | Art Direction |
Art | Lynn Wolverton-Parker | Set Decoration |
Production | Shani Ginsberg | Casting |
Camera | Mary Cybulski | Camera Loader |
Writing | Eliot Asinof | Novel |
Sound | Frank Kern | Assistant Sound Editor |
Camera | Bob Marshak | Still Photographer |
Sound | Ken S. Polk | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Kirk Corwin | Property Master |
Costume & Make-Up | Bonnie Clevering | Hairstylist |
Art | Nora Chavooshian | Production Design |
Production | Barbara Shapiro | Casting |
Costume & Make-Up | Claudia Brown | Assistant Costume Designer |
Sound | Sylvia Menno | Apprentice Sound Editor |
Costume & Make-Up | Elizabeth Feldbauer | Wardrobe Assistant |
Art | Bill Ballou | Construction Coordinator |
Sound | Jolie Gorchov | Apprentice Sound Editor |
Costume & Make-Up | Jolie Gorchov | Wardrobe Assistant |
Sound | Gina Alfano | Assistant Sound Editor |
Production | Jonathan Starch | Casting Assistant |
Directing | C.C. Barnes | Second Second Assistant Director |
Crew | Mary F. Jansen | Post Production Supervisor |
Sound | Michael Jacobi | ADR Editor |
Directing | Gary Marcus | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Gigi Coker | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jacqueline Pinon | Seamstress |
Lighting | Frank Scheidbach | Best Boy Electric |
Camera | Mark Shane Davis | Key Grip |
Camera | Lex duPont | First Assistant Camera |
Production | Paul Marcus | Location Manager |
Production | Cyd Adams | Unit Manager |
Costume & Make-Up | Kathleen Mobley | Wardrobe Assistant |
Directing | Gina Randazzo | Second Assistant Director |
Sound | Lori Kornspun | Assistant Sound Editor |
Lighting | Ray Peschke | Gaffer |
Sound | Abe Nejad | Sound Editor |
Camera | Dave Rudd | First Assistant Camera |
Sound | Jeanne Atkin | Apprentice Sound Editor |
Sound | Laurie Mullen | Sound Editor |
Sound | Lisa Schnall | Boom Operator |
Art | Don Gibbin | Assistant Art Director |
Art | Alba Leone | Leadman |
Sound | Ira Richard Manhoff | Assistant Sound Editor |
Directing | Jacqueline Pine | Script Supervisor |
Sound | Nick Stavrogin | Assistant Sound Editor |
Camera | David Yancey | Second Assistant Camera |
Lighting | Steve Arras | Electrician |
Lighting | Michael Riley | Electrician |
Costume & Make-Up | Peter Dircks | Dresser |
Costume & Make-Up | Tim Lee | Dresser |
Costume & Make-Up | Joseph A. Litsch | Dresser |
Costume & Make-Up | Chris Miller | Dresser |
Costume & Make-Up | Rebecca Montagne | Dresser |
Costume & Make-Up | John Parker | Dresser |
Costume & Make-Up | Richard Wester | Dresser |
Directing | Alice Katz | Additional Second Assistant Director |