Donnie Darko (2001)
Året er 1988. Donnie Darko er en intelligent, ung mand fra en helt almindelig familie, der lever et umiddelbart helt almindeligt liv. Han har bare ét problem: Han er skizofren og har nogle sære drømme om en kanin, Frank, hvilket bl.a. får ham til at vågne op om natten og vandre rundt i byen. En aften fortæller Frank ham, at verden vil gå under i løbet af få uger og kort efter, at motoren fra et fly på mystisk vis vil falde ned i Donnies soveværelse. Donnie slipper ud af huset tids nok til at undgå denne sære begivenhed, hvorefter han er overbevist om det reelle i Franks profetier. Mærkeligt nok savnes der ingen motor fra noget fly.
Director: Richard Kelly
Jake Gyllenhaal Donnie Darko |
|
Jena Malone Gretchen Ross |
|
James Duval Frank |
|
Drew Barrymore Karen Pomeroy |
|
Beth Grant Kitty Farmer |
|
Maggie Gyllenhaal Elizabeth Darko |
|
Mary McDonnell Rose Darko |
|
Holmes Osborne Eddie Darko |
|
Noah Wyle Prof. Kenneth Monnitoff |
|
Katharine Ross Dr. Lilian Thurman |
|
Patrick Swayze Jim Cunningham |
|
Daveigh Chase Samantha Darko |
|
Arthur Taxier Dr. Fisher |
|
David St. James Bob Garland |
|
Patience Cleveland Roberta Sparrow / Grandma Death |
|
Jazzie Mahannah Joanie James |
|
Jolene Purdy Cherita Chen |
|
David Moreland Principal Cole |
|
Kristina Malota Susie Bates |
|
Marina Malota Emily Bates |
|
Scotty Leavenworth David |
|
Phyllis Lyons Anne Fisher |
|
Gary Lundy Sean Smith |
|
Alex Greenwald Seth Devlin |
|
Stuart Stone Ronald Fisher |
|
Joan Blair Mystery Woman |
|
Seth Rogen Ricky Danforth |
|
Mark Hoffman Police Officer |
|
Jerry Trainor Lanky Kid |
|
Tom Tangen Man in Red Jogging Suit |
|
Carly Naples Suzy Bailey |
|
Lisa K. Wyatt Linda Connie |
|
Rachel Winfree Shanda Riesman |
|
Ashley Tisdale Kim |
|
Tiler Peck Beth Farmer |
|
Fran Kranz Passanger |
|
Sarah Hudson Friend |
|
Alison Jones Dorky Half-Sister |
|
Lee Weaver Leroy |
|
Jack Salvatore, Jr. Larry Riesman |
Production | Aaron Ryder | Executive Producer |
Directing | Richard Kelly | Director |
Writing | Richard Kelly | Writer |
Production | Adam Fields | Producer |
Production | Sean McKittrick | Producer |
Production | Nancy Juvonen | Producer |
Sound | Michael Andrews | Original Music Composer |
Camera | Steven Poster | Director of Photography |
Editing | Sam Bauer | Editor |
Editing | Eric Strand | Editor |
Production | Joseph Middleton | Casting |
Production | Michelle Morris | Casting |
Sound | Jennifer Barak | Music Editor |
Sound | Michael Payne | Sound Designer |
Production | Drew Barrymore | Executive Producer |
Costume & Make-Up | April Ferry | Costume Design |
Costume & Make-Up | Donna Berwick | Assistant Costume Designer |
Crew | Dan Bradley | Stunts |
Art | Alec Hammond | Production Design |
Sound | Victoria Rose Sampson | Dialogue Editor |
Sound | Victoria Rose Sampson | ADR Editor |
Production | Hunt Lowry | Executive Producer |
Crew | Eli Roth | Thanks |
Camera | Richard Crudo | Camera Operator |
Production | Christopher Ball | Executive Producer |
Production | William Tyrer | Executive Producer |
Directing | Richard L. Fox | First Assistant Director |
Directing | Heather Grierson | Second Assistant Director |
Production | Casey La Scala | Executive Producer |
Camera | Steve Gainer | Camera Operator |
Camera | Dan Lynch | Grip |
Camera | David Chameides | Steadicam Operator |
Sound | Coleman Metts | Production Sound Mixer |
Camera | Dale Robinette | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Kimberly Greene | Makeup Artist |
Art | Jeff Higinbotham | Set Dresser |
Camera | Michael Scott | Camera Operator |
Crew | Mickey Giacomazzi | Stunt Coordinator |
Camera | Lex Rawlins | First Assistant Camera |
Crew | Sean Graham | Stunts |
Lighting | Jeff Zucker | Gaffer |
Sound | Nancy Tracy | Dialogue Editor |
Sound | Nancy Tracy | ADR Editor |
Directing | Rebecca Asher | Script Supervisor |
Art | Richard Bloom | Art Department Coordinator |
Art | Julia K. Levine | Set Designer |
Crew | Geno Hart | Transportation Coordinator |
Costume & Make-Up | Lori McCoy-Bell | Hair Department Head |
Production | Thomas Hayslip | Line Producer |
Art | Jamie Maheu | Set Dresser |
Camera | Bing Sokolsky | Camera Operator |
Crew | Michael Ballew | Driver |
Art | Mark Anderson | Property Master |
Costume & Make-Up | Lynn Barber | Makeup Department Head |
Sound | Manish Raval | Music Supervisor |
Sound | Tom Wolfe | Music Supervisor |
Art | Jennie Harris | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Joseph Markham | Costume Supervisor |
Production | Kim Percival | Production Coordinator |
Crew | Kirk Huston | Transportation Captain |
Camera | Spencer Wilcox | Grip |
Crew | Billy Kane | Driver |
Lighting | Victor Svimonoff | Best Boy Electric |
Production | Dena Berman | Casting Assistant |
Crew | Marguerite Pomerhn Derricks | Choreographer |
Crew | Robin Lynn Bonaccorsi | Stunts |
Sound | Shawn Kennelly | Foley Mixer |
Crew | Gregory Diggins | Propmaker |
Lighting | Waide R. Allen | Electrician |
Camera | Larry Pausback | Grip |
Art | Mike Reiber | Painter |
Sound | Bob Fisher | Boom Operator |
Camera | Richard Epper | Grip |
Directing | Casey Mako | Second Second Assistant Director |
Camera | Larissa Supplitt | Second Assistant Camera |
Camera | Brian Rosso | Grip |
Camera | Joel Jaspan | Grip |
Crew | Hugh Aodh O'Brien | Stunts |
Camera | William D. Wynn | Dolly Grip |
Art | Thomas Gibson | Painter |
Camera | David L. Merrill | Key Grip |
Art | Andrew Garcia-Price | Storyboard Artist |
Lighting | Mark Morton | Best Boy Electric |
Costume & Make-Up | Nisa Kellner | Costumer |
Camera | Chris Byers | Grip |
Lighting | Mike Curtis | Electrician |
Lighting | Travis Panarisi | Electrician |
Camera | Ignacio Woolfolk | Grip |
Camera | Jim Chase | Grip |
Camera | Dick Montagne | Camera Operator |
Camera | Fritz Weber | Grip |
Camera | John Keefer | Grip |
Sound | Dan Scolnik | Foley Editor |
Camera | Kevin Cook | Grip |
Art | Edward Tamayo | Set Dresser |
Art | Denise Anderson | Assistant Property Master |
Crew | Knut Kielpinski | Driver |
Crew | Curtis Clark | Driver |
Camera | Michael Stewart Maahs | Grip |
Production | Debe Waisman | Extras Casting |
Camera | Norman Edward Parker | First Assistant Camera |
Crew | Michelle R. Belair | Propmaker |
Crew | Andrew Berentis | Propmaker |
Crew | Jonathan Bernardi | Propmaker |
Crew | Christopher Cuneo | Propmaker |
Crew | Dino Doane | Propmaker |
Crew | Tim Durrell | Propmaker |
Crew | Patrick Foyle | Propmaker |
Crew | Gregg Hager | Propmaker |
Crew | Ted Harms | Propmaker |
Crew | Terry Lasko | Propmaker |
Crew | Christian E. Lemer | Propmaker |
Crew | Mark Mastropietro | Propmaker |
Crew | Alejandro Poli | Propmaker |
Art | Ed Sher | Painter |
Art | J.R. Vasquez | Leadman |
Crew | Scott Vollmer | Propmaker |
Crew | Jeanna Marie Phillips | Stunts |
Camera | Phil Aubrey | Grip |
Camera | Klint Betz | Best Boy Grip |
Lighting | Pierre Cane | Electrician |
Camera | Keith Chadwick | Grip |
Camera | Briewen Corry | Grip |
Camera | Steve Franklin | Grip |
Camera | Coby Garfield | Second Assistant Camera |
Camera | Dale Gladish | Grip |
Camera | Bernie Horn-Bostel | Best Boy Grip |
Lighting | Derek Page | Electrician |
Camera | Dustin Woods | Grip |
Costume & Make-Up | David Ferry | Costumer |
Crew | Lyle Atkins | Driver |
Crew | Lynda Dedmon | Driver |
Crew | Jennifer Duclos | Driver |
Crew | Audrey Fitzgerald | Driver |
Crew | Dennis Germain | Driver |
Crew | Frank Graves | Driver |
Crew | Jackson Iblings | Driver |
Crew | Roger Ickes | Driver |
Crew | Alfie Jensen | Driver |
Crew | Rocco Mann | Driver |
Crew | Steve Maytum | Driver |
Crew | Hardy Ophuls | Picture Car Coordinator |
Crew | Anthony J. Mignano | Driver |
Crew | Joe Moreno | Driver |
Visual Effects | Marcus Keys | Visual Effects Supervisor |