Max Pomeranc Josh Waitzkin |
|
Joe Mantegna Fred Waitzkin |
|
Joan Allen Bonnie Waitzkin |
|
Ben Kingsley Bruce Pandolfini |
|
Laurence Fishburne Vinnie |
|
Michael Nirenberg Jonathan Poe |
|
Robert Stephens Poe's Teacher |
|
David Paymer Kalev |
|
Hal Scardino Morgan |
|
William H. Macy Tunafish Father |
|
Vasek Simek Russian Park Player |
|
Dan Hedaya Tournament Director |
|
Laura Linney School Teacher |
|
Anthony Heald Fighting Parent |
|
Steven Randazzo Man of Many Signals |
|
Chelsea Moore Katya Waitzkin |
|
Josh Mostel Chess Club Regular |
|
Josh Kornbluth Chess Club Regular |
|
Tony Shalhoub Chess Club Member |
|
Austin Pendleton Asa Hoffman |
|
Tom McGowan Reporter |
|
Ona Fletcher Reporter |
|
Kamran Shirazi Himself |
|
Roman Dzindzichashvili Himself |
|
Jerry Poe McClinton Park Player |
|
Matt De Matt Night Park Player |
|
Vincent Smith Washington Square Patzer |
|
Jerry Rakow Washington Square Patzer |
|
William Colgate Statistician |
|
Tony De Santis Jounalist |
|
R.D. Reid Final Tournament Director |
|
Anthony McGowan Park Dealer |
|
Katya Waitzkin 82nd Girl |
|
Ryder Fleming-Jones Petey |
|
Harris Krofchick Running Chess Kid |
|
John Bourgeois Gym Parent |
|
Maria Ricossa Gym Parent |
|
Caroline Yeager Screaming Mom |
|
Andrew Sardella Josh's Syracuse Opponent |
|
Nathan Carter Josh's Teammate |
|
Nicholas Taylor Birthday Friend |
|
Jonathan Fazio Birthday Friend |
|
Nicky Mellina Birthday Friend |
|
Philip Neiman Birthday Friend |
|
Elizabeth Gropman Birthday Friend |
|
Joel Benjamin Mowdy Himself |
|
Bobby Fischer Himself (archive footage) |
Camera | Conrad L. Hall | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Julie Weiss | Costume Designer |
Production | Avy Kaufman | Casting |
Sound | James Horner | Original Music Composer |
Editing | Ronald Roose | Co-Editor |
Production | Sydney Pollack | Executive Producer |
Writing | Steven Zaillian | Screenplay |
Directing | Steven Zaillian | Director |
Production | Scott Rudin | Producer |
Directing | Burtt Harris | First Assistant Director |
Production | Jonathan Filley | Unit Production Manager |
Art | David Gropman | Production Design |
Editing | Wayne Wahrman | Editor |
Production | David Coatsworth | Unit Production Manager |
Art | Steve Shewchuk | Set Decoration |
Production | William Horberg | Producer |
Art | Dennis Davenport | Assistant Art Director |
Production | Tina Gerussi | Casting |
Writing | Fred Waitzkin | Novel |
Production | David Wisnievitz | Co-Producer |
Directing | Walter Gasparovic | Second Assistant Director |
Art | Gregory P. Keen | Art Direction |
Directing | Tony Gittelson | First Assistant Director |