Spillemand på en tagryg (1971)
I zarens Rusland er jødeforfølgelsen undervejs. De jødiske indbyggere i landsbyen Anatev lukker dog øjnene for omverdenen, og den livsglade mælkemand Tevye har problemer nok med sine genstridige døtre, der ikke følger reglerne for giftemål. Med klassiske sange som "If I Were a Rich Man", "Matchmaker" og "Sunrise, Sunset" er Fiddler on the Roof en tidløs historie om håb, kærlighed og accept. Norman Jewison har instrueret. Den vandt 3 Oscars, blandt andet en til John Williams for musikken.
Director:
Norman Jewison
Writer:
Joseph Stein
Topol Tevye |
|
Norma Crane Golde |
|
Leonard Frey Motel |
|
Molly Picon Yente |
|
Paul Mann Lazar Wolf |
|
Rosalind Harris Tzeitel |
|
Michele Marsh Hodel |
|
Neva Small Chava |
|
Paul Michael Glaser Perchik |
|
Ray Lovelock Fyedka |
|
Elaine Edwards Shprintze |
|
Candy Bonstein Bielke |
|
Shimen Ruskin Mordcha |
|
Zvee Scooler Rabbi |
|
Louis Zorich Constable |
|
Alfie Scopp Avram |
|
Howard Goorney Nachum |
|
Barry Dennen Mendel |
|
Vernon Dobtcheff Russian Official |
|
Ruth Madoc Fruma Sarah |
|
Patience Collier Grandma Tzeitel |
|
Tutte Lemkow Fiddler |
|
Stella Courtney Shandel |
|
Jacob Kalich Yankel |
|
Brian Coburn Berl |
|
George Little Hone |
|
Stanley Fleet Farcel |
|
Arnold Diamond Moishe |
|
Marika Rivera Rifka |
|
Mark Malicz Ezekial |
|
Aharon Ipalé Sheftel |
|
Roger Lloyd Pack Sexton |
|
Vladimir Medar Priest |
|
Sammy Bayes Russian Dancer |
|
Larry Bianco Russian Dancer |
|
Walter Cartier Russian Dancer |
|
Peter Johnston Russian Dancer |
|
Guy Lutman Russian Dancer |
|
Donald Maclennan Russian Dancer |
|
Rene Sartoris Russian Dancer |
|
Roy Durbin Bottle Dancer |
|
Ken Robson Bottle Dancer |
|
Bob Stevenson Bottle Dancer |
|
Lou Zamprogna Bottle Dancer |
|
Ivan Baptie Dancer (uncredited) |
|
Cyril Bass Village Band Member (uncredited) |
|
Tanya Bayona Dancer (uncredited) |
|
C.C. Bilham Village Band Member (uncredited) |
|
Ina Claire Dancer (uncredited) |
|
Susan Claire Dancer (uncredited) |
|
Sarah Cohen Bashe (uncredited) |
|
Otto Diamant Yussel (uncredited) |
|
Harry Ditson Leibesh (uncredited) |
|
Harry Fielder Russian (uncredited) |
|
Jill Goldston Villager in Green Dress (uncredited) |
|
Jody Hall Dancer (uncredited) |
|
Judith Harte Gnessi (uncredited) |
|
A. Haverstock Village Band Member (uncredited) |
|
Michael Ingleton Dancer (uncredited) |
|
Miki Iveria Bess (uncredited) |
|
Carl Jaffe Isaac (uncredited) |
|
Nigel Kingsley (uncredited) |
|
H. Krein Village Band Member (uncredited) |
|
Hilda Kriseman Zelda (uncredited) |
|
Barry Lines Dancer (uncredited) |
|
Danny Mann One of Rabbi's students (uncredited) |
|
Alfred Maron Previous Rabbi (uncredited) |
|
Albin Pahernik Dancer (uncredited) |
|
Joel Rudnick Marcus (uncredited) |
|
Adam Scott Dancer (uncredited) |
|
Petra Siniawski Dancer (uncredited) |
|
Susan Sloman Nechama (uncredited) |
|
Karen Trent Dancer (uncredited) |
|
Kenneth Waller (uncredited) |
|
M. Winter Village Band Member (uncredited) |
|
Leo Wright Village Band Member (uncredited) |
Sound | John Williams | Music |
Sound | John Williams | Orchestrator |
Sound | John Williams | Conductor |
Sound | John Williams | Music Arranger |
Crew | Richard Carruth | Post Production Supervisor |
Production | Branko Lustig | Location Manager |
Production | Lynn Stalmaster | Casting |
Art | Robert F. Boyle | Production Design |
Art | Peter Lamont | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Elizabeth Haffenden | Costume Design |
Camera | Oswald Morris | Director of Photography |
Editing | Antony Gibbs | Editor |
Directing | Norman Jewison | Director |
Production | Norman Jewison | Producer |
Costume & Make-Up | Del Armstrong | Makeup Artist |
Production | Walter Mirisch | Executive Producer |
Editing | Robert Lawrence | Editor |
Production | Patrick J. Palmer | Associate Producer |
Writing | Arnold Perl | Adaptation |
Sound | David Hildyard | Sound Mixer |
Art | Michael Stringer | Art Direction |
Production | Larry DeWaay | Production Supervisor |
Crew | Sam Gordon | Property Master |
Costume & Make-Up | Wally Schneiderman | Makeup Artist |
Production | Ted Lloyd | Production Manager |
Writing | Joseph Stein | Screenplay |
Writing | Sholom Aleichem | Original Story |
Costume & Make-Up | Joan Bridge | Costume Design |
Directing | Howard Grigsby | Assistant Director |
Sound | Jerry Bock | Original Music Composer |
Sound | Jerry Bock | Songs |
Directing | Elaine Schreyeck | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Gordon Bond | Hairstylist |
Writing | Sheldon Harnick | Lyricist |
Directing | Terence Nelson | Assistant Director |
Crew | Milan Mitić | Stunts |
Art | Veljko Despotović | Art Direction |
Camera | Jimmy Turrell | Camera Operator |
Camera | Denis Fraser | Grip |