Miami Blues (1990)
ActionKriminalitetDramaThriller
Director:
George Armitage
Writer:
George Armitage
Alec Baldwin Frederick J. Frenger Jr. |
|
Jennifer Jason Leigh Susie Waggoner |
|
Fred Ward Sgt. Hoke Moseley |
|
Cecilia Pérez-Cervera Stewardess |
|
Georgie Cranford Little Boy at Miami Airport |
|
Edward Saxon Krishna Ravindra at Miami Airport |
|
Obba Babatundé Blink Willie, Informant |
|
Charles Napier Sgt. Bill Henderson |
|
Matt Ingersoll Mourning Hare Krishna |
|
Nora Dunn Ellita Sanchez |
|
Paul Gleason Sgt. Frank Lackley |
|
José Pérez Pablo |
|
Martine Beswick Noira |
|
Wendy Thorlakson Noira, Waitress |
|
Gary Goetzman Hotel Desk Clerk |
|
Kenneth Utt Krishna Ramba, Head Krishna |
|
Buddy Joe Hooker Shorty, Drug Dealer Pier |
|
Julie Caitlin Brown Purse Snatch Victim |
|
Nancy Duerr Newswoman on TV |
|
Shirley Stoler Edie Wulgemuth |
|
Carmen López Woman in Sports Car |
|
Brent Armitage Carjacked Dealer (uncredited) |
|
Jack G. Spirtos Pickpocket Victim |
|
Raphael Rey Gomez Pickpocket |
|
Tony Paris Pickpocket's Accomplice |
|
Wendy Thorlakson Toy Store Cashier |
|
William Taylor Anderson Jr. Crack Dealer |
|
Martine Beswick Noira, Waitress |
|
Maureen Fitzgibbon Big Fish Waitress |
|
Steve Geng Big Fish Robber |
|
Bobo Lewis Edna Damrosch |
|
Tony Tracy Musclehead |
|
Roy Datz Julio |
|
Julie Caitlin Brown Purse Snatch Victim (as Caitlin Brown) |
|
Marc Mercury Purse Snatcher |
|
Herb Goldstein Eddie Cohen |
|
Vic Hunter Bookie |
|
Gary Klar Head Bookie |
|
Patrick Cherry Convenience Store Robber |
|
Lisa Bell Sausage Girl |
|
Edward Knott III Supermarket Stud |
|
Joe Hess Pedro, Pawnshop Guard |
Crew | Gene Hackman | Thanks |
Production | Howard Feuer | Casting |
Production | Jonathan Demme | Producer |
Production | Ronald M. Bozman | Co-Producer |
Directing | Ronald M. Bozman | First Assistant Director |
Production | Edward Saxon | Executive Producer |
Production | Kenneth Utt | Unit Production Manager |
Production | Kenneth Utt | Co-Producer |
Camera | Tak Fujimoto | Director of Photography |
Editing | Craig McKay | Editor |
Sound | David Boulton | ADR Recordist |
Crew | Buddy Joe Hooker | Stunt Coordinator |
Production | Fred Ward | Executive Producer |
Art | Maher Ahmad | Production Design |
Costume & Make-Up | Neal Martz | Makeup Artist |
Sound | Sharon Boyle | Music Supervisor |
Production | William Horberg | Associate Producer |
Sound | Dan Sable | Supervising Sound Editor |
Sound | Lynn Sable | Assistant Sound Editor |
Sound | Brian Vancho | Foley Artist |
Editing | Lisa Bromwell | First Assistant Editor |
Production | Jeffrey T. Barabe | Production Assistant |
Production | Gary Goetzman | Producer |
Costume & Make-Up | Alan D'Angerio | Hairstylist |
Sound | Gary Chang | Original Music Composer |
Writing | George Armitage | Screenplay |
Directing | George Armitage | Director |
Crew | Michael A. Cherubino | Transportation Co-Captain |
Crew | Marshall Persinger | Post Production Supervisor |
Production | Brent Armitage | Production Assistant |
Sound | Brian Katkin | Apprentice Sound Editor |
Writing | Charles Willeford | Novel |
Costume & Make-Up | Lynette Bernay | Assistant Costume Designer |
Crew | Gary McLarty | Stunts |
Crew | Joyce M. Lark | Transportation Captain |
Sound | Joseph S. DeBeasi | Music Editor |
Costume & Make-Up | Esther Robinson | Wardrobe Supervisor |
Production | Ed Arenas | Extras Casting |
Production | Sherry Thorup | Location Manager |
Camera | Don Reddy | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Carl Fullerton | Makeup Artist |
Sound | Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Zade Rosenthal | Still Photographer |
Sound | Bitty O'Sullivan-Smith | Sound Editor |
Camera | Doug Schwartz | Second Assistant Camera |
Sound | Deborah Wallach | ADR Editor |
Editing | Dale E. Grahn | Color Timer |
Art | Don K. Ivey | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Eugenie Bafaloukos | Costume Design |
Directing | Corey B. Yugler | Script Supervisor |
Art | Nicholas J. Romanac | Property Master |
Camera | Robert Ulland | Steadicam Operator |
Production | Cynthia Streit | Production Office Coordinator |
Editing | Phil Hetos | Color Timer |
Crew | Kevin Cerchiai | Projection |
Camera | William McConnell | First Assistant Camera |
Art | Harold Collins | Construction Coordinator |
Production | Sondra Dee Boyachek | Assistant Production Coordinator |
Crew | James P. Crapser | Carpenter |
Production | Yonit Hamer | Casting |
Camera | Casey Osborne | Grip |
Editing | Donah Bassett | Negative Cutter |
Production | Gloria M. Uribe | Location Assistant |
Art | Nicklas Farrantello | Art Department Assistant |
Production | Dennis Osborne | Casting Associate |
Sound | Murray Solomon | Assistant Sound Editor |
Crew | Michael Charboneau | Carpenter |
Art | Richard Helfritz | Leadman |
Sound | Kevin Lee | Music Editor |
Sound | Kevin Lee | Sound Effects Editor |
Camera | Edward Knott III | Key Grip |
Sound | Elisha Birnbaum | Foley Artist |
Art | James Robinson II | Assistant Property Master |
Directing | Kyle McCarthy | Second Assistant Director |
Camera | Thomas Smaling | Dolly Grip |
Sound | Wallace R. Bearden | ADR Recordist |
Lighting | William Smaling | Electrician |
Sound | Jack Dalton | Boom Operator |
Art | Bert Bertolami | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Robert Musco | Wardrobe Supervisor |
Camera | Ed Knott Jr. | Best Boy Grip |
Camera | Kevin Knott | Grip |
Lighting | Walter G. Morris Jr. | Gaffer |
Sound | Michael R. Tromer | Sound Mixer |
Sound | Randall Coleman | ADR Editor |
Production | Maria Alaina Mason | Production Assistant |
Lighting | Peter Demme | Electrician |
Sound | Sandy K. Tanaka | Music Coordinator |