Kingdom of Heaven (2005)
DramaActionEventyrHistorie Krig
Kingdom Of Heaven er et episk eventyr sat i den turbulente tid omkring Korstogene med Orlando Bloom i hovedrollen som den jævne bonde, der kastes ind i en ti-år lang krig. Som en fremmed i et fremmed land tjener han en fordømt konge, indleder et forbudt kærlighedsforhold til den eksotiske dronning og ophøjes til ridder. Samtidig må han beskytte Jerusalems folk mod overvældende styrker for at bevare den skrøbelig fred.
Director:
Ridley Scott
Writer:
William Monahan
Orlando Bloom Balian de Ibelin |
|
Eva Green Sibylla |
|
Jeremy Irons Tiberias |
|
David Thewlis Hospitaler |
|
Edward Norton King Baldwin |
|
Ghassan Massoud Saladin |
|
Liam Neeson Godfrey de Ibelin |
|
Brendan Gleeson Reynald de Chatillon |
|
Marton Csokas Guy de Lusignan |
|
Alexander Siddig Nasir |
|
Michael Sheen Priest |
|
Khaled El Nabawy Mullah |
|
Nikolaj Coster-Waldau Village Sheriff |
|
Kevin McKidd English Sergeant |
|
Velibor Topic Almaric |
|
Jon Finch Patriarch of Jerusalem |
|
Ulrich Thomsen Templar Master |
|
Jouko Ahola Odo |
|
Shane Attwooll Reynald's Templar Knight |
|
Peter Cant Peasant Boy |
|
Nathalie Cox Balian's Wife |
|
Emilio Doorgasingh Saracen Engineer |
|
Samira Draa Sibylla's Maid |
|
Ériq Ebouaney Firuz |
|
Giannina Facio Saladin's Sister |
|
Iain Glen Richard Coeur de Lion |
|
Philip Glenister Squire |
|
Martin Hancock Gravedigger |
|
Lotfi Yahya Jedidi Old Ibelin Housekeeper |
|
Nasser Memarzia Muslim Grandee |
|
Steven Robertson Angelic Priest |
|
Matthew Rutherford Rider |
|
Karim Saleh Saracen Messenger |
|
Michael Shaeffer Young Sergeant |
|
Bronson Webb Apprentice |
|
Angus Wright Richard's Knight |
|
Tim Barlow Old Guard (director's cut) |
|
Paul Brightwell Son of Roger de Cormier (director's cut) |
|
Peter Copley Old Pilgram (director's cut) |
|
Bill Paterson Bishop (director's cut) |
|
Robert Pugh Godfrey's Elder Brother (director's cut) |
Production | Debra Zane | Casting |
Production | Jina Jay | Casting |
Editing | Dody Dorn | Editor |
Directing | Ridley Scott | Director |
Production | Ridley Scott | Producer |
Production | Branko Lustig | Executive Producer |
Production | Branko Lustig | Unit Production Manager |
Camera | John Mathieson | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Janty Yates | Costume Design |
Art | Arthur Max | Production Design |
Production | Antoinette Boulat | Casting |
Sound | Harry Gregson-Williams | Original Music Composer |
Sound | Harry Gregson-Williams | Conductor |
Art | Marco Trentini | Supervising Art Director |
Visual Effects | Neil Corbould | Special Effects Supervisor |
Camera | Daniele Massaccesi | Steadicam Operator |
Camera | Martin Hume | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Paul Engelen | Makeup Designer |
Production | Henning Molfenter | Co-Producer |
Production | Terry Needham | Executive Producer |
Sound | David Mackie | Assistant Sound Editor |
Sound | David Stephenson | Sound Mixer |
Sound | Gary Dodkin | Boom Operator |
Camera | David Appleby | Still Photographer |
Sound | Andie Derrick | Foley Artist |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Production | Fred Baron | Production Executive |
Sound | Christopher Assells | Sound Editor |
Sound | Per Hallberg | Supervising Sound Editor |
Sound | Bryan Bowen | Sound Effects Editor |
Writing | William Monahan | Screenplay |
Art | Sonja Klaus | Set Decoration |
Production | Lisa Ellzey | Executive Producer |
Art | Robert Cowper | Art Direction |
Art | Ivo Hušnjak | Art Direction |
Art | John King | Art Direction |
Production | Thierry Potok | Co-Producer |
Camera | Hugh Johnson | Second Unit Director of Photography |
Directing | Hugh Johnson | Second Unit Director |
Directing | Adil Abdelwahab | Assistant Director |
Production | David McKimmie | Post Production Coordinator |
Sound | Peter Gleaves | ADR Mixer |
Sound | Marc Streitenfeld | Music Supervisor |
Crew | Patrick Esposito | Post-Production Manager |
Visual Effects | Victoria Alonso | Visual Effects Producer |
Crew | Ian Differ | Visual Effects Editor |
Art | Alain Brochu | Construction Coordinator |
Art | Colin Jackman | Sculptor |
Art | Graeme Purdy | Property Master |
Visual Effects | Peter Chiang | Visual Effects Supervisor |
Directing | Alex Kirby | Assistant Director |
Art | James Foster | Draughtsman |
Production | José Luis Escolar | Line Producer |
Crew | Gustáv Kyselica | Stunt Coordinator |
Production | Mark Albela | Co-Producer |
Production | Denise O'Dell | Co-Producer |
Editing | Keith Brachmann | Associate Editor |
Crew | Stephen Barton | Additional Music |
Camera | Robert Palmer | Second Assistant Camera |
Crew | C.C. Smiff | Fight Choreographer |
Art | Damir Gabelica | Construction Foreman |
Art | Carlos Bodelón | Art Direction |
Crew | Simon Atherton | Weapons Master |
Production | Alex Corven Caronia | Unit Manager |
Production | David Roker | Production Runner |
Lighting | Emanuele Salvatore | Rigging Grip |
Crew | Clifford De Spenser | Dialect Coach |
Costume & Make-Up | Marcelle Genovese | Hairstylist |
Crew | Quinn Donoghue | Unit Publicist |
Crew | Menyhért René Balog-Dutombé | Stunt Double |
Production | Tannis Vallely | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Clare Spragge | Costume Supervisor |
Art | Iñigo Navarro | Set Designer |
Crew | David Brighton | Special Effects Assistant |
Production | Mandi Dillin | Production Secretary |
Crew | Gary Brozenich | CG Supervisor |
Lighting | Chuck Finch | Gaffer |
Sound | Daniel Urdiales | Sound Recordist |
Directing | Anna Worley | Script Supervisor |
Sound | Mark Taylor | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Adam Gascoyne | Sequence Supervisor |
Art | Abdellah Baadil | Assistant Art Director |
Lighting | Shawn Walsh | Lighting Artist |
Lighting | Dean Brkic | Rigging Gaffer |
Production | Steve Newman | Publicist |
Production | Teresa Kelly | Associate Producer |
Crew | Mark Meddings | Special Effects Coordinator |
Camera | John Marzano | Aerial Director of Photography |
Crew | Brian Baverstock | Transportation Coordinator |
Art | Francesca Birri | Art Department Coordinator |
Camera | Ben Wilson | First Assistant Camera |
Editing | Simon Chase | Dialogue Editor |
Art | Alessandro Alberti | Art Direction |
Crew | John Harvey | CGI Supervisor |
Visual Effects | Claudia Dehmel | Visual Effects Coordinator |
Sound | Harry Barnes | Foley Editor |
Sound | Alex Joseph | Foley Supervisor |
Sound | Paul Conway | ADR & Dubbing |
Production | Jordan Sheehan | Executive Assistant |
Sound | Derek Casari | ADR Engineer |
Visual Effects | Ed Hawkins | Compositing Supervisor |
Crew | Roisin Carty | Dialect Coach |
Production | Ty Warren | Associate Producer |
Production | Bruce Devan | Production Manager |
Production | Bruce Devan | Co-Producer |
Crew | Topaz Adizes | Set Production Assistant |
Production | Hamid Ait Timaghrit | Extras Casting |
Production | Karim Abouobayd | Line Producer |
Crew | Gonzalo Hernández | Stunts |
Editing | Skip Kimball | Digital Intermediate Colorist |
Crew | Steve Cummings | Supervising Armorer |
Crew | Gary Roberts | Motion Capture Artist |
Editing | Paul Ensby | Digital Color Timer |
Production | Lola Belsito | Assistant Production Coordinator |
Camera | Charlie Herranz | Camera Trainee |
Art | Giancarlo Di Fusco | Painter |
Crew | Marc Wolff | Aerial Coordinator |
Crew | Robert Hamilton | Video Assist Operator |
Costume & Make-Up | Mariam Lee Abounouom | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Louis Joon | Costume Design |
Sound | Alexander Beddow | ADR Recordist |
Sound | Ed Colyer | Foley Mixer |
Camera | David Appleby | Grip |
Production | Giorgio Catalano | Production Accountant |
Editing | Zara Park | Digital Intermediate Producer |
Art | Lora E. Revitt | Production Illustrator |
Crew | Rachid Abbad | Stunts |
Crew | Brian Bero | Armorer |
Production | Mark Birmingham | Accountant |
Production | Trilby Norton | Travel Coordinator |
Art | Saida Elidrissi | Art Department Assistant |
Camera | Claudio Del Gobbo | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Andrea Cripps | Assistant Costume Designer |
Editing | Steve Farman | Negative Cutter |
Visual Effects | Murray Barber | Digital Compositor |
Camera | Kevin Haverty | Assistant Camera |
Visual Effects | Stuart Penn | Senior Modeller |
Camera | Simon Hume | Focus Puller |
Camera | Phil Murray | Best Boy Grip |
Art | Fatiha Aitbadi | Greensman |
Camera | Brahim Ait Belkas | Additional Camera |
Costume & Make-Up | Gabi Brown | Set Costumer |
Crew | Robert Capan | Carpenter |
Crew | Diego Campos | Driver |
Camera | Lewis Hume | Camera Loader |
Sound | Esther Smith | Sound Mix Technician |
Crew | Abdellah Achir | Stand In |
Crew | El Mahjoub Najma | Transportation Captain |
Crew | Oleg Botin | Utility Stunts |
Lighting | Sam Horsefield | Electrician |
Lighting | Fred Brown | Lighting Technician |
Production | Gonzalo Cañellas | Location Manager |
Production | Patricia Nieto | Production Coordinator |
Production | Kimberley Ann Berdy | Production Supervisor |
Visual Effects | Judy Barr | Digital Compositors |
Directing | Tarik Ait Ben Ali | Third Assistant Director |
Production | Abigail Barbier | ADR Voice Casting |
Production | Mourad Barouche | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Julie Wright | Prosthetics Painter |
Sound | Colin Cooper | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Jemma Scott-Knox-Gore | Contact Lens Technician |
Visual Effects | Gruff Owen | Compositing Artist |
Visual Effects | Helena Masand | CG Artist |
Visual Effects | Richard Gomes | Visual Effects Technical Director |
Art | Jessica Scott-Reed | Textile Artist |
Writing | Sam Chouia | Script Consultant |
Costume & Make-Up | Lahcen Abbana | Costume Assistant |
Production | Michael Elson | Head of Production |
Production | Kamal Ounejjar | Production Assistant |
Production | Nicole Luther | Key Set Production Assistant |
Crew | Carmen Ruiz de Huidobro | Post Production Assistant |
Art | Cristiano Donzelli | Storyboard Artist |
Production | Beatrice Giraud | First Assistant Accountant |
Visual Effects | Adrian Banton | 2D Supervisor |
Editing | Andrew Haigh | Assistant Editor |
Camera | Andrew Baggarley | Data Wrangler |
Crew | Edward Barton | Special Effects Technician |
Production | Jill Anderson | Payroll Accountant |
Visual Effects | Arnaud Pecqueur | Matte Painter |
Camera | Ciro Candia | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Mohammed Boukhouima | Costumer |
Costume & Make-Up | Sophie Norinder | Key Dresser |
Directing | Ian Stone | Second Assistant Director |
Directing | Akrame El Meziane | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Abdeliah Bidari | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Rob Brown | Wardrobe Master |
Editing | Roger Ames Berger | Digital Intermediate Editor |
Production | Toufiq Abouobayd | Assistant Location Manager |
Production | Khalid Bachra | Assistant Accountant |
Production | Kathy Heaser | Researcher |
Visual Effects | Alex Mein Smith | Rotoscoping Artist |
Production | Samantha Quinn | Second Assistant Accountant |