Ain't Them Bodies Saints (2013)
I dette Terrence Malick lignende, eftertænksomme drama følger vi forholdet mellem Bob (Casey Affleck) og Ruth (Rooney Mara), der udvikler et intenst bånd, der ikke kan brydes, på trods af at Bob lever livet farligt, som kriminel. Under et skyderi med politiet kommer Ruth til at såre en betjent, men Bob tager skylden og får en lang fængselsstraf. Ruth føder deres datter, årerne går, og mens hun opfostrer barnet alene holder hun kontakten til Bob ved lige via passionerede breve.
Director: David Lowery
Rooney Mara Ruth Guthrie |
|
Casey Affleck Bob Muldoon |
|
Ben Foster Patrick Wheeler |
|
Keith Carradine Skerritt |
|
Kennadie Smith Sylvie Guthrie |
|
Jacklynn Smith Sylvie Guthrie |
|
Nate Parker Sweetie |
|
Robert Longstreet Cowboy Hat |
|
Charles Baker Bear |
|
Augustine Frizzell Sissy |
|
Kentucker Audley Freddy |
|
David Zellner Zellner |
|
Turner Ross T.C. |
|
Rami Malek Will |
|
Will Beinbrink Lt. Townes |
|
Frank Mosley Lt. Carson |
|
Steve Corner Lt. Brule |
|
Annalee Jefferies Mary |
|
Gwen Waymon Margaret |
|
Artist Thornton Altman |
|
Richard Jackson Skerritt's Friend |
|
Johnny Horn Stranger |
|
Heather Kafka Midwife #1 |
|
Susy Duggins Midwife #2 |
|
Wyatt James Stafford Baby in Daycare |
Production | Avy Kaufman | Casting |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Production | Mark Burg | Executive Producer |
Editing | Craig McKay | Editor |
Sound | John Nutt | Dialogue Editor |
Production | Amy Kaufman | Producer |
Production | Cassian Elwes | Producer |
Production | Nick Thurlow | Co-Executive Producer |
Production | Robert Ogden Barnum | Co-Executive Producer |
Sound | Steve Bissinger | Sound Effects Editor |
Production | Lars Knudsen | Producer |
Production | Jay Van Hoy | Producer |
Art | Jade Healy | Production Design |
Sound | Daniel Hart | Original Music Composer |
Directing | David Lowery | Director |
Writing | David Lowery | Writer |
Production | Fredrik Malmberg | Executive Producer |
Art | Adam Willis | Set Decoration |
Camera | Bradford Young | Director of Photography |
Editing | Jane Rizzo | Editor |
Production | James M. Johnston | Producer |
Directing | James M. Johnston | Second Unit Director |
Camera | Joe Anderson | First Assistant Camera |
Camera | Joe Anderson | Second Unit Director of Photography |
Production | Jesse Kennedy | Executive Producer |
Art | Joey Kent | Leadman |
Production | Toby Halbrooks | Producer |
Directing | Toby Halbrooks | Second Unit Director |
Production | Andrew Mann | Co-Executive Producer |
Costume & Make-Up | Malgosia Turzanska | Costume Design |
Production | Daniel Wagner | Executive Producer |
Art | Jonathan Rudak | Art Direction |
Production | Logan Levy | Executive Producer |
Editing | Robert Grigsby Wilson | Additional Editor |
Camera | Sam Ellison | Second Assistant Camera |
Sound | Kent Sparling | Sound Designer |
Sound | Kent Sparling | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Doré Cermak | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Jennifer Louise Tillery | Wardrobe Supervisor |
Directing | Zorinah Juan | Script Supervisor |
Art | Andrew Wert | Property Master |
Production | Kendrick Hudson | Location Manager |
Sound | Robert Shoup | Sound Editor |
Camera | Steve Dietl | Still Photographer |
Camera | Dave Isern | Camera Operator |
Camera | Dave Isern | Steadicam Operator |
Sound | Andrea Gard | Foley |
Costume & Make-Up | Rachel Geary | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Tommie Strawther | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Robin K. Byrd | Makeup Artist |
Art | Shelby Gillen | Art Department Coordinator |
Sound | Chris Manning | Sound Effects Editor |
Production | Vicky Boone | Casting |
Costume & Make-Up | Lauren Kress | Hair Department Head |
Editing | Vincent F. Welch | Assistant Editor |
Sound | Dustin Cawood | Sound Editor |
Crew | Ken Smith | Transportation Coordinator |
Crew | Ken Smith | Transportation Captain |
Production | Michael Sledd | Co-Producer |
Camera | Ted Sapp | Key Grip |
Sound | Dick Hansen | Sound Mixer |
Sound | Frank Rinella | Foley |
Camera | Brent 'Swampy' Mullins | Best Boy Grip |
Production | Kolie Wegner | Assistant Accountant |
Lighting | Andy Lohrenz | Best Boy Electric |
Production | Parry Creedon | Unit Production Manager |
Crew | Jonathan Ferrantelli | Post Production Supervisor |
Lighting | Christian Epps | Gaffer |
Directing | Tomas Deckaj | First Assistant Director |
Production | Paul Knaus | Production Supervisor |
Production | Andrei Constantinescu | Extras Casting |
Production | Tara Carrozza | Post Production Coordinator |
Crew | Alex Terzieff | Stunt Coordinator |
Sound | Jeff Halbert | ADR Recordist |
Production | Michael Menchel | Executive Producer |
Production | Anita Sum | Line Producer |
Directing | Mark C. Stevens | Second Assistant Director |
Production | John 'JR' Craigmile | Post Production Accountant |
Art | T.D. Antoine | Set Dresser |
Crew | Michael Ortiz | Stunts |
Production | Brian Evans | Production Accountant |
Sound | Betsy Lindell | Boom Operator |
Crew | Tommy Goodwin | Stunts |
Art | Angela Boulet | Assistant Property Master |
Directing | Tim LaDue | Second Second Assistant Director |
Crew | Katie Riggs | Special Effects Coordinator |
Art | Caesar Nelmas | Set Dresser |
Camera | Jill Sager | Camera Loader |
Production | Mark Levinson | Producer |
Crew | Mark C. Stevens | Stunts |