Ghost World (2001)
Ghost World er tiden fra high school slutter og fremefter - en tid som to veninder med let kynisk distance går hastigt i møde. Deres veje skilles og voksenlivet står for alvor og banker på.
Director:
Terry Zwigoff
Writers:
Terry Zwigoff, Daniel Clowes.
Thora Birch Enid |
|
Scarlett Johansson Rebecca |
|
Steve Buscemi Seymour |
|
Brad Renfro Josh |
|
Illeana Douglas Roberta Allsworth |
|
Bob Balaban Enid's Dad |
|
Stacey Travis Dana |
|
Charles C. Stevenson Jr. Norman |
|
Dave Sheridan Doug |
|
Tom McGowan Joe |
|
Debra Azar Melora |
|
Brian George Sidewinder Boss |
|
Pat Healy John Ellis |
|
Rini Bell Graduation Speaker |
|
T.J. Thyne Todd |
|
Ezra Buzzington Weird Al |
|
Lindsey Girardot Vanilla |
|
Joy Bisco Jade |
|
Venus DeMilo Thomas Ebony |
|
Ashley Peldon Margaret |
|
Chachi Pittman Phillip |
|
Janece Jordan Black Girl |
|
Kaileigh Brielle Martin Snotty Girl |
|
Alexander Fors Hippy Boy |
|
Marc Vann Angry Guy (Jerome) |
|
James Sie Asian Guy (Steven) |
|
Paul Keith Fussy Guy (Paul) |
|
David Cross Pushy Guy (Gerrold) |
|
J.J. 'Bad Boy' Jones Fred Chatman |
|
Dylan Jones Red-Haired Girl |
|
Martin Grey M.C. |
|
Steve Pierson Blueshammer Member |
|
Jake La Botz Blueshammer Member |
|
Johnny Irion Blueshammer Member |
|
Nate Wood Blueshammer Member |
|
Charles Schneider Joey McCobb |
|
Sid Hillman Zine-O-Phobia Creep |
|
Joshua Wheeler Zine-O-Phobia Creep |
|
Patrick Fischler Masterpiece Video Clerk |
|
Daniel Graves Masterpiece Video Customer |
|
Matt Doherty Masterpiece Video Employee |
|
Joel Michaely Porno Cashier |
|
Debi Derryberry Rude Coffee Customer |
|
Joseph Sikora Reggae Fan |
|
Brett Gilbert Alien Autopsy Guy |
|
Alex Solowitz Cineplex Manager |
|
Tony Ketcham Alcoholic Customer |
|
Mary Bogue Popcorn Customer |
|
Brian Jacobs Soda Customer |
|
Patrick Yonally Garage Sale Hipster |
|
Lauren Bowles Angry Garage Sale Woman |
|
Lorna Scott Phyllis, the Art Show Curator |
|
Jeff Murray Roberta's Colleague |
|
Jerry Rector Dana's Co-Worker |
|
John Bunnell Seymour's Boss |
|
Diane Salinger Psychiatrist |
|
Anna Berger Seymour's Mother |
|
Bruce Glover Feldman (Wheelchair Guy) |
|
Teri Garr Maxine (uncredited) |
|
Danny Allen Adult Store Customer (uncredited) |
|
Joan Blair Lady Slowly Crossing Street (uncredited) |
|
Michelle McGinty Mom in Convenience Store (uncredited) |
|
Will Forte (uncredited) |
Camera | Affonso Beato | Director of Photography |
Editing | Michael R. Miller | Editor |
Production | Pippa Cross | Executive Producer |
Production | John Malkovich | Producer |
Art | Edward T. McAvoy | Production Design |
Costume & Make-Up | Mary Zophres | Costume Design |
Crew | Charles Croughwell | Stunt Coordinator |
Art | Alan E. Muraoka | Art Direction |
Sound | David Kitay | Original Music Composer |
Writing | Terry Zwigoff | Screenplay |
Directing | Terry Zwigoff | Director |
Writing | Daniel Clowes | Screenplay |
Writing | Daniel Clowes | Comic Book |
Production | Barbara A. Hall | Line Producer |
Sound | John Nutt | Supervising Sound Editor |
Production | Janette Day | Executive Producer |
Art | Lisa Fischer | Set Decoration |
Editing | Carole Kravetz Aykanian | Editor |
Production | Lianne Halfon | Producer |
Production | Russell Smith | Producer |
Crew | Robert Hoffman | Post Production Supervisor |
Crew | Robert Crumb | Thanks |
Production | Tad Driscoll | Unit Production Manager |
Lighting | Jack English | Chief Lighting Technician |
Art | Kris Fuller | Set Dresser |
Visual Effects | Al Magliochetti | Visual Effects Supervisor |
Camera | Michael Levine | Camera Operator |
Sound | David Parker | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | John Branagan | Stunts |
Camera | Felipe Reinheimer | Second Assistant Camera |
Art | Vincent Luizzi | Set Dresser |
Directing | Ronit Ravich-Boss | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | James Ryder | Makeup Department Head |
Camera | Tracy Bennett | Still Photographer |
Production | Sara Scarritt | Production Coordinator |
Lighting | James Babineaux | Best Boy Electric |
Sound | Mark Weingarten | Sound |
Directing | William Paul Clark | First Assistant Director |
Sound | Kaylin Frank | Music Supervisor |
Sound | Lawrence L. Commans | Boom Operator |
Sound | David Franklin Bergad | Supervising Sound Editor |
Camera | Nino Neuboeck | First Assistant Camera |
Directing | Dawn Massaro | Second Assistant Director |
Sound | Piotr Filipowski | Sound Effects Editor |
Camera | Edmondo Sepulveda | Dolly Grip |
Production | Gerard Averill | Location Manager |
Art | John Rankin | Set Dresser |
Camera | Leo Behar | Grip |
Art | Robert Lee Robinson | Set Dresser |
Camera | David Nims | Key Grip |
Directing | Susie Balaban | Second Second Assistant Director |
Camera | Toby Tucker | Camera Loader |
Camera | Chris Thornton | Best Boy Grip |
Camera | Rick Guertin | Grip |
Camera | Rico Priem | Grip |
Crew | Sophie Crumb | Thanks |