Helen Slater Billie Jean Davy |
|
Christian Slater Binx Davy |
|
Yeardley Smith Putter |
|
Martha Gehman Ophelia |
|
Peter Coyote Lt. Larry Ringwald |
|
Dean Stockwell Muldaur |
|
Barry Tubb Hubie Pyatt |
|
Richard Bradford Pyatt |
|
Mona Lee Fultz Donna Davy |
|
Keith Gordon Lloyd Muldaur |
|
Caroline Williams Woman in Pickup |
Camera | Jeffrey L. Kimball | Director of Photography |
Writing | Lawrence Konner | Writer |
Production | Lawrence Konner | Co-Producer |
Writing | Mark Rosenthal | Writer |
Production | Mark Rosenthal | Co-Producer |
Sound | Mark Berger | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Peter Guber | Executive Producer |
Production | Jon Peters | Executive Producer |
Art | Cheryl Carasik | Leadman |
Sound | Dennie Thorpe | Foley Artist |
Art | Ted Haworth | Production Design |
Directing | Matthew Robbins | Director |
Art | William J. Durrell Jr. | Set Designer |
Sound | Ken Johnson | Music Editor |
Crew | Bobby Bass | Stunt Coordinator |
Production | Rob Cohen | Producer |
Directing | Rob Cohen | Second Unit Director |
Sound | John Nutt | Supervising Dialogue Editor |
Crew | Ken Pepiot | Special Effects Coordinator |
Production | George Parra | Location Assistant |
Production | John Panzarella | Location Manager |
Sound | Craig Safan | Original Music Composer |
Editing | Cynthia Scheider | Editor |
Directing | Thomas J. Mack | First Assistant Director |
Art | R. Chris Westlund | Set Decoration |
Camera | Richard Walden | Camera Operator |
Crew | Robin Forman | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Alan Friedman | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Alan Friedman | Makeup Supervisor |
Production | Paula Herold | Casting |
Costume & Make-Up | Lynn Del Kail | Hairstylist |
Sound | Karen Spangenberg | ADR Editor |
Camera | Kristin R. Glover | First Assistant Camera |
Sound | Ken Fischer | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Rosalie Wallace | Costumer |
Crew | Gary Hellerstein | Transportation Coordinator |
Sound | Marilyn McCoppen | Dialogue Editor |
Editing | Rick Derby | Assistant Editor |
Sound | Gary Summers | Sound Re-Recording Mixer |
Art | William Maldonado | Construction Coordinator |
Sound | Diana Pellegrini | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Donna Linson | Costume Design |
Sound | Charles M. Wilborn | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Kim Samson | Hairstylist |
Camera | James R. Connell | Camera Operator |
Sound | Vivien Hillgrove Gilliam | ADR Editor |
Directing | Louise Jaffe | Script Supervisor |
Crew | Michael Arbogast | Special Effects |
Production | Pat Orseth | Location Casting |
Directing | J. Tom Archuleta | Second Second Assistant Director |
Camera | J. Michael Popovich | Dolly Grip |
Camera | Larry Sweet | Grip |
Camera | Thomas Prophet Jr. | Key Grip |
Sound | Jolene Cherry | Music Supervisor |
Sound | Jay Boekelheide | Supervising Sound Editor |
Camera | Dennis J. Laine | Second Assistant Camera |
Lighting | Stanley L. Gonsales | Electrician |
Editing | David Dresher | Assistant Editor |
Directing | Mark Radcliffe | Second Assistant Director |
Production | Sheila A. Warner | Production Coordinator |
Camera | Larry Barbier | Still Photographer |
Lighting | Kevin Kelley | Best Boy Electric |
Costume & Make-Up | Alfred N. Martin Jr. | Costumer |
Sound | William Gocke | Boom Operator |
Art | Steven Westlund | Property Master |
Production | Tony Wade | Production Manager |
Lighting | Lee Phillips | Gaffer |