June Haver Connie Scott |
|
William Lundigan Jim Scott |
|
Frank Fay Charles Kenneth 'Charley' Patterson |
|
Marilyn Monroe Roberta 'Bobbie' Stevens |
|
Jack Paar Ed Forbes |
|
Leatrice Joy Eadie Gaynor |
|
Henry Kulky George Thompson |
|
Leo Cleary Detective Donovan (Uncredited) |
|
Patricia Miller Florence (Uncredited) |
|
Charles Calvert Mr. Knowland (Uncredited) |
|
Jack Daly Mr. Clark (Uncredited) |
|
Bob Jellison Mr. Fain (Uncredited) |
|
Ray Montgomery Mr. Gray (Uncredited) |
|
Joe Ploski Mr. Hansen (Uncredited) |
|
Michael Ross Mr. McNab (Uncredited) |
|
Elizabeth Slifer Mrs. Healy (Uncredited) |
|
Florence Auer Mrs. Braddock (Uncredited) |
|
Marie Blake Mrs. Quigg (Uncredited) |
|
Faire Binney Mrs. Frazier (Uncredited) |
|
Edna Holland Mrs. Engstrand (Uncredited) |
|
Caryl Lincoln Mrs. McNab (Uncredited) |
|
Martha Wentworth Mrs. Thompson (Uncredited) |
|
Maude Wallace Mrs. Arnold (Uncredited) |
|
Rodney Bell Drunk (Uncredited) |
|
Mack Gray Man in Jail (Uncredited) |
|
Anthony De Mario Wine Steward (Uncredited) |
|
John Costello Postman (Uncredited) |
|
Alvin Hammer Glazier (Uncredited) |
|
Benny Burt Cab Driver (Uncredited) |
|
Harry Hines Building Inspector (Uncredited) |
|
Bradford Hatton Electrical Contractor (Uncredited) |
|
Walter Nordella Checker (Uncredited) |
|
Donna Jo Boyce Girl (Uncredited) |
|
Danny Richards Jr. Boy (Uncredited) |
|
Louis Torres Jr. Baby (Uncredited) |
|
Sudhanshu Saria Cat (Uncredited) |
|
Lois Wilde Landlady (Uncredited) |
|
Frank Kreig Rubbish Man (Uncredited) |
|
Murray Leonard Delivery Man (Uncredited) |
|
George Conrad Delivery Man (Uncredited) |
|
Albin Robeling Headwaiter (Uncredited) |
|
Franklyn Farnum Waiter (Uncredited) |
|
Stuart Hall Club Patron (Uncredited) |
|
Robert Haines Club Patron (Uncredited) |
|
Bernard Sell Club Patron (Uncredited) |
|
James Gonzalez Club Patron (Uncredited) |
|
William Justine Barber (Uncredited) |
|
Don Orlando Barber (Uncredited) |
|
Mike Mahoney Policeman (Uncredited) |
|
Russ Clark Policeman (Uncredited) |
|
Billy Wayne Policeman (Uncredited) |
Art | Lyle R. Wheeler | Art Direction |
Writing | I. A. L. Diamond | Screenplay |
Art | Thomas Little | Set Decoration |
Sound | Bernard Freericks | Sound |
Sound | Lionel Newman | Music Director |
Directing | Joseph M. Newman | Director |
Sound | Cyril J. Mockridge | Original Music Composer |
Camera | Lloyd Ahern | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Charles LeMaire | Wardrobe Master |
Costume & Make-Up | Ben Nye | Makeup Artist |
Sound | Harry M. Leonard | Sound |
Directing | Ad Schaumer | Assistant Director |
Costume & Make-Up | Renié | Costume Design |
Editing | J. Watson Webb Jr. | Editor |
Writing | Scott Corbett | Novel |
Crew | Shirley Clarke | Stand In |
Visual Effects | Fred Sersen | Visual Effects |
Crew | Frank Inn | Animal Wrangler |
Art | George Patrick | Art Direction |
Production | Jules Buck | Producer |
Art | Bruce MacDonald | Set Decoration |
Directing | Jasper Blystone | Assistant Director |
Production | Sam Wurtzel | Unit Production Manager |
Sound | Bernard Mayers | Orchestrator |
Crew | Harry Mayo | Stand In |
Art | M. Duke Abrahams | Props |
Production | George J. Light | Casting |
Art | John Edward Court | Props |