Crossroads (2002)
De tre barndomsveninder Lucy, Kit og Mimi beslutter til afslutningsfesten på deres High School at tage tværs over USA til Los Angeles. Næsten uden penge på lommen, uden en egentlig plan for rejsen, men med masser af drømme i bagagen, får de tre et lift med Mimis flotte og gådefulde ven Ben i hans smarte ‘73 Buick sportsvogn. De er på vej ud på en rejse, der vil ændre deres liv for altid...
Director: Tamra Davis
Britney Spears Lucy Wagner |
|
Zoe Saldaña Kit |
|
Taryn Manning Mimi |
|
Anson Mount Ben |
|
Dan Aykroyd Pete Wagner |
|
Kim Cattrall Caroline |
|
Justin Long Henry |
|
Beverly Johnson Kit's Mom |
|
Bahni Turpin Ms. Jenson |
|
Kool Moe Dee Bar Owner |
|
Richard Voll Dylan |
|
Katherine Boecher Dylan's Other Girl |
|
Dave Allen Bar Patron |
|
Kyle Davis High School Burnout |
|
Branden Williams Kurt |
|
Celina Belizan Kit's Friend |
|
Shonda Farr Kit's Friend |
|
Jaret Reddick Graduation Band |
|
Christopher Van Malmsteen Graduation Band |
|
Erik Rodham Clinton Graduation Band |
|
Gary Wiseass Graduation Band |
|
Ritchie Montgomery Customer |
|
Brandon Henschel Guy in Bar |
|
Janet May Annie |
|
Seth Romatelli Talent Organizer |
|
Jesse Camp Audition Applicant |
|
Jamie Lynn Spears Young Lucy Wagner |
|
Dajine Colon Young Kit |
|
Crystal Milton Young Mimi |
|
Cullen G. Chambers Kit's Father (uncredited) |
|
Carl Conti Paramedic (uncredited) |
|
Nick Pellegrino High School Vice Principal (uncredited) |
Camera | Robert Lorenz | Second Unit Director of Photography |
Directing | Robert Lorenz | First Assistant Director |
Camera | Eric Alan Edwards | Director of Photography |
Production | Justine Arteta | Casting |
Sound | Trevor Jones | Original Music Composer |
Sound | Trevor Jones | Orchestrator |
Sound | Trevor Jones | Musician |
Sound | Susumu Tokunow | Production Sound Mixer |
Sound | Ellen Heuer | Foley Artist |
Sound | Steven Price | Musician |
Editing | Melissa Kent | Editor |
Art | Waldemar Kalinowski | Production Design |
Production | Van Toffler | Executive Producer |
Directing | Tamra Davis | Director |
Sound | Jim Fitzpatrick | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Frank J. Zito III | Set Decoration |
Art | Frank J. Zito III | Leadman |
Writing | Shonda Rhimes | Writer |
Art | Michael R. Blaich | Painter |
Production | Britney Spears | Executive Producer |
Directing | Jan McWilliams | Script Supervisor |
Production | Jonathan McHugh | Co-Producer |
Sound | Richard Partlow | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Kimberly Greene | Makeup Department Head |
Art | Florence Fellman | Set Decoration |
Production | Kim Davis-Wagner | Casting |
Crew | Gareth Cousins | Mixing Engineer |
Sound | Gareth Cousins | Music Programmer |
Production | Johnny Wright | Executive Producer |
Production | Larry Rudolph | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Caroline B. Marx | Costume Supervisor |
Crew | Debbie Evans | Stunts |
Costume & Make-Up | Linda Gardar | Key Costumer |
Art | Scott A. Stephens | Property Master |
Visual Effects | Lloyd Lee Barnett | Digital Compositors |
Production | Victor Ho | Unit Production Manager |
Sound | Casey Troutman | Foley Artist |
Sound | Paul B. Clay | Sound Supervisor |
Crew | Lucas Moore | Studio Teachers |
Costume & Make-Up | Dena Matranga | Set Costumer |
Crew | Poland Perkins | Transportation Coordinator |
Camera | Richard Foreman Jr. | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Lori McCoy-Bell | Key Hair Stylist |
Lighting | Paul Olinde | Lighting Technician |
Sound | Joel Shryack | Boom Operator |
Crew | Jon Sperry | Dialect Coach |
Crew | Paul Feddersen | Transportation Coordinator |
Art | Jack Blanchard | Set Dresser |
Sound | Patrick O'Sullivan | Sound Effects Editor |
Art | Barry Kingston | Art Direction |
Art | Charles Page | Construction Foreman |
Costume & Make-Up | Giselle Spence | Seamstress |
Lighting | Giovanni Zelko | Lighting Technician |
Production | Antoinette Levine | Location Manager |
Costume & Make-Up | Wendy Schecter | Costume Design |
Sound | Rudy Pi | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Al Goto | Stunt Coordinator |
Sound | Jim Harrison | Supervising Music Editor |
Camera | Scott Browner | Camera Operator |
Sound | Aaron Levy | Sound Recordist |
Sound | Daniel Allan Carlin | Music Supervisor |
Production | Linda Warrilow | Production Office Coordinator |
Editing | Mike Stanwick | Color Timer |
Art | Michael Spitaletto | Painter |
Camera | Jon Lindsay | Camera Loader |
Art | Helen Kozora | Set Decoration Buyer |
Sound | Michael P. Cook | Dialogue Editor |
Sound | Michael P. Cook | Foley Editor |
Sound | Nick Clay | Sound Assistant |
Sound | Geoff Alexander | Orchestrator |
Sound | Geoff Alexander | Conductor |
Editing | Andi Kasen Bergman | Assistant Editor |
Art | James J. Burke | Art Department Coordinator |
Production | Cate Engel | Casting Assistant |
Visual Effects | Shaina Holmes | Digital Compositors |
Sound | Julian Kershaw | Orchestrator |
Costume & Make-Up | Lana Heying | Assistant Hairstylist |
Lighting | Vic Keatley | Lighting Technician |
Production | Rob Lee | Co-Producer |
Production | David Gale | Executive Producer |
Editing | Alexis Seymour | First Assistant Editor |
Lighting | Michael Lowrance | Lighting Technician |
Camera | Rob Forrest | Dolly Grip |
Crew | Beverley Hartigan | Special Effects Coordinator |
Art | Jim C. Johnson | Leadman |
Camera | Chris Ekstrom | Grip |
Camera | Gregory Romero | Grip |
Production | Clive Calder | Executive Producer |
Production | Ann Carli | Producer |
Costume & Make-Up | Joni Powell | Assistant Makeup Artist |
Crew | Matthew R. Hannon | Post Production Supervisor |
Directing | Melissa Cummins Lorenz | Second Assistant Director |
Art | Tim Broderick | Painter |
Crew | Daniel DiAlba | Propmaker |
Art | Will Grant | Set Dresser |
Art | Michael Hoapili | Assistant Property Master |
Art | Peter Mugar | Painter |
Crew | Coril Joseph | Cableman |
Sound | Ann Hadsell | ADR Mixer |
Sound | Lee Tinkham | Foley Mixer |
Crew | Harry Harris III | Stunt Coordinator |
Lighting | Paul Beard | Lighting Technician |
Camera | Buddy Carr | Dolly Grip |
Crew | Raul Colletta | Video Assist Operator |
Crew | Tom Conrad | Video Assist Operator |
Lighting | Cougar Easley | Lighting Technician |
Camera | Richard Fezzey | Key Grip |
Camera | Scott Gillis | Grip |
Camera | Jason Goodowens | Grip |
Lighting | Andy C. Huber | Rigging Gaffer |
Camera | Kurt Jones | Steadicam Operator |
Lighting | Baqi Kopelman | Lighting Technician |
Camera | George Marsala | Grip |
Lighting | Dustin Pedone | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Isabela Braga | Key Costumer |
Editing | Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Sound | Gordan Nikolitch | Music Director |
Sound | Rich Steven | Dialogue Editor |
Camera | Paul Horn | First Assistant Camera |
Production | Peter Alwazzan | Extras Casting |
Art | Charles Phillips | Construction Coordinator |
Sound | Victoria Seale | Music Coordinator |
Lighting | Paul Daley | Chief Lighting Technician |
Sound | Michael Hoskinson | Dialogue Editor |
Sound | Michael Hoskinson | ADR Editor |
Camera | Lou Isman | Best Boy Grip |
Camera | Yuri Karjane | Second Assistant Camera |
Crew | Bob Hawk | Propmaker |
Sound | David Kreutzer | Sound Assistant |
Production | Karen Roberts | Production Accountant |
Production | Rayshelle Willis | Assistant Accountant |
Production | Mae Makeen | Payroll Accountant |
Production | Roger Jones | Production Secretary |
Crew | David Gerry | Transportation Captain |
Crew | Larry Arceneaux | Transportation Co-Captain |
Crew | Sonny Messina | Transportation Co-Captain |