Star Trek VI: Det uopdagede land (1991)
De krigeriske klingoner ønsker tilsyneladende at slutte fred med Føderationen af Forenede Planeter. Men sandheden går op for Kaptajn Kirk og hans gæve besætning, da USS Enterprise bliver syndebuk i et komplot, der får fjendskabet til at blusse op igen.
Director:
Nicholas Meyer
Writers:
Nicholas Meyer, Denny Martin Flinn.
William Shatner Captain James T. Kirk |
|
Leonard Nimoy Captain Spock |
|
DeForest Kelley Dr. Leonard 'Bones' McCoy |
|
James Doohan Captain Montgomery 'Scotty' Scott |
|
George Takei Captain Hikaru Sulu |
|
Walter Koenig Cmdr. Pavel Chekov |
|
Nichelle Nichols Cmdr. Uhura |
|
Christopher Plummer General Chang |
|
Mark Lenard Sarek |
|
David Warner Chancellor Gorkon |
|
Kim Cattrall Lieutenant Valeris |
|
Rosanna DeSoto Azetbur |
|
Kurtwood Smith Federation President |
|
Brock Peters Admiral Cartwright |
|
Paul Rossilli Kerla |
|
John Schuck Klingon Ambassador |
|
Iman Martia |
|
Leon Russom Chief in Command |
|
Michael Dorn Klingon Defense Attorney |
|
Robert Easton Klingon Judge |
|
Grace Lee Whitney Excelsior Communications Officer (Janice Rand) |
|
Christian Slater Excelsior Communications Officer |
|
Jeremy Roberts Excelsior Officer |
|
Darryl Henriques Nanclus |
|
Matthias Hues Second Klingon General |
|
Clifford Shegog Klingon Officer |
|
William Morgan Sheppard Klingon Commander |
|
Brett Porter General Stex |
|
Angelo Tiffe Excelsior Navigator |
|
Boris Lee Krutonog Helmsman Lojur |
|
Tom Morga Brute |
|
Todd Bryant Klingon Translator |
|
John Bloom Behemoth Alien |
|
Jim Boeke Klingon General |
|
Michael Snyder Crewman Dax |
|
Denise Lynne Roberts Bridge Background (uncredited) |
Crew | Gene Roddenberry | In Memory Of |
Production | Leonard Nimoy | Executive Producer |
Writing | Nicholas Meyer | Screenplay |
Directing | Nicholas Meyer | Director |
Art | Nilo Rodis-Jamero | Art Direction |
Art | Herman F. Zimmerman | Production Design |
Production | Steven-Charles Jaffe | Producer |
Directing | Steven-Charles Jaffe | Second Unit Director |
Production | Ralph Winter | Producer |
Writing | Denny Martin Flinn | Screenplay |
Camera | Hiro Narita | Director of Photography |
Art | Mickey S. Michaels | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Dodie Shepard | Costume Design |
Sound | Cliff Eidelman | Original Music Composer |
Sound | Cliff Eidelman | Conductor |
Production | Mary Jo Slater | Casting |
Editing | William Hoy | Editor |
Editing | Ronald Roose | Editor |
Production | Marty Hornstein | Unit Production Manager |
Art | Ron Wilkinson | Set Designer |
Costume & Make-Up | Ed French | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Cole S. McKay | Stunts |
Crew | Charlie Brewer | Stunts |
Costume & Make-Up | Rick Stratton | Makeup Artist |
Sound | Bunny Andrews | Music Editor |
Crew | Erik Stabenau | Stunts |
Crew | Terry D. Frazee | Special Effects |
Visual Effects | Terry D. Frazee | Special Effects Supervisor |
Sound | Greg P. Russell | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Steve Neill | Special Effects Makeup Artist |
Production | Brooke Breton | Associate Producer |
Crew | Ed Anders | Stunts |
Production | Jan Glaser | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Carol A. O'Connell | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Mary Burton | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | R. Christopher Biggs | Special Effects Makeup Artist |
Art | Joseph Conti | Graphic Designer |
Art | David Oliver Pfeil | Title Designer |
Crew | BJ Davis | Stunts |
Crew | Eric Norris | Stunts |
Crew | Don Pike | Stunt Coordinator |
Crew | Gary Pike | Stunts |
Crew | Jeffrey Scott Jensen | Stunts |
Crew | Jeff Imada | Stunts |
Crew | Spike Silver | Stunts |
Crew | Joyce Agu | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Kenny Myers | Makeup Department Head |
Sound | Jack Woods | Sound Editor |
Lighting | Raman Rao | Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Wayne Toth | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Dean Jones | Makeup Artist |
Sound | David Lee Fein | Foley Artist |
Crew | Robert Van Dyke | Propmaker |
Directing | Katy Garretson | Second Assistant Director |
Crew | Don Ruffin | Stunts |
Sound | Jeffrey J. Haboush | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ken Dufva | Foley Artist |
Sound | Thomas A. Fucci | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Nancy J. Hvasta Leonardi | Assistant Makeup Artist |
Sound | George Watters II | Supervising Sound Editor |
Crew | Joe Farago | Stunts |
Sound | Michael Herbick | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Tommy J. Huff | Stunts |
Camera | Kristin R. Glover | Camera Operator |
Crew | Rob King | Stunts |
Camera | Eric Anderson | Camera Operator |
Crew | Noon Orsatti | Stunts |
Sound | Suhail Kafity | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Janice Alexander | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Todd Tucker | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Greg Curda | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Gerald Quist | Makeup Artist |
Editing | Dale E. Grahn | Color Timer |
Costume & Make-Up | Dayne Johnson | Prosthetic Makeup Artist |
Sound | Bobbi Banks | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Michael Mills | Makeup Supervisor |
Sound | Frank Howard | Sound Editor |
Camera | Gregory Schwartz | Still Photographer |
Sound | Gary Ritchie | Sound Recordist |
Directing | Faye Brenner | Script Supervisor |
Crew | Pat Romano | Stunts |
Crew | Scott Leva | Stunts |
Sound | Matthew Harrison | Foley Editor |
Directing | Andrea Walzer | Script Supervisor |
Crew | Gary Baxley | Stunts |
Sound | R.J. Palmer | Sound Editor |
Sound | F. Hudson Miller | Supervising Sound Editor |
Art | Michael Okuda | Graphic Designer |
Costume & Make-Up | Joseph Markham | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Elaine Maser | Costume Supervisor |
Sound | Steve Cantamessa | Boom Operator |
Sound | Victoria Martin | Foley Editor |
Directing | Douglas E. Wise | First Assistant Director |
Art | Iain McCaig | Storyboard Artist |
Crew | Timothy Greenwood | Projection |
Art | Phillip Norwood | Storyboard Artist |
Camera | Jeff Case | Dolly Grip |
Crew | Don Pulford | Stunt Double |
Art | Alan S. Kaye | Set Designer |
Art | Cliff Bergman | Construction Foreman |
Production | Brian Wensel | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Karen Kubeck | Assistant Makeup Artist |
Art | Richard J. Bayard | Construction Coordinator |
Editing | Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Editing | Daniel Candib | Assistant Editor |
Sound | Marva Fucci | Assistant Sound Editor |
Camera | John V. Fante | Second Unit Director of Photography |
Sound | Butch Wolf | Foley Editor |
Directing | Randy Suhr | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Tina Hoffman | Makeup Artist |
Sound | James Cavarretta | Sound Recordist |
Sound | Bob Baron | ADR Mixer |
Art | Edward G. Fitzgerald | Leadman |
Costume & Make-Up | Gilbert A. Mosko | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Christine Heinz | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Michael Key | Makeup Artist |
Art | Gene Nollman | Set Designer |
Crew | Alan Marcus | Stunts |
Sound | Bruce Bell | Sound Editor |
Production | Rhonda Baer | Location Manager |
Costume & Make-Up | Cat'Ania McCoy-Howze | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Fred Stafford | ADR Editor |
Crew | Bob Hoffman | Unit Publicist |
Crew | Jeff Bornstein | Stunts |
Directing | Christopher T. Gerrity | Assistant Director |
Costume & Make-Up | Ron Walters | Makeup Artist |
Crew | Danny Rogers | Stunts |
Crew | Hal Burton | Stunts |
Crew | Joy Hooper | Stunts |
Editing | Scott Caldwell | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Art Harding | Makeup Artist |
Art | Richard Beck | Assistant Property Master |
Art | Cliff Boulé | Graphic Designer |
Art | Don Hulett | Property Master |
Art | Louise Nielsen | Set Designer |
Sound | Mike Haney | Sound Recordist |
Camera | Rob Morey | First Assistant Camera |