Moon (2009)
Han er alene, 380.000 kilometer hjemmefra. Sam har en treårs kontrakt med Lunar Industries og arbejder alene på månebasen sammen med GERTY, en intelligent supercomputer. Men så begynder der at ske nogle mærkelige ulykker, og Sam får en fornemmelse af, at han bliver iagttaget.
Director:
Duncan Jones
Writer:
Nathan Parker
Sam Rockwell Sam Bell |
|
Kevin Spacey GERTY (voice) |
|
Dominique McElligott Tess Bell |
|
Rosie Shaw Little Eve |
|
Adrienne Shaw Nanny |
|
Kaya Scodelario Eve |
|
Benedict Wong Thompson |
|
Matt Berry Overmeyers |
|
Malcolm Stewart Technician |
|
Robin Chalk Sam Bell Clone |
Crew | Aleksandar Jovanović | Compositor |
Sound | Clint Mansell | Original Music Composer |
Sound | Clint Mansell | Music Producer |
Directing | Guy Travers | First Assistant Director |
Production | Jeremy Zimmermann | Casting |
Art | Tony Noble | Production Design |
Costume & Make-Up | Jane Petrie | Costume Design |
Production | Steve Milne | Producer |
Production | Mark Foligno | Producer |
Editing | Nicolas Gaster | Editor |
Production | Manuel Puro | Casting |
Production | Michael Henry | Executive Producer |
Directing | Duncan Jones | Director |
Writing | Duncan Jones | Story |
Writing | Nathan Parker | Screenplay |
Production | Trudie Styler | Producer |
Camera | Gary Shaw | Director of Photography |
Sound | Kevin Brazier | Dialogue Editor |
Crew | Ella Harris | Floor Runner |
Sound | Chesney Hawkes | Music |
Production | Stuart Fenegan | Producer |
Production | Bill Zysblat | Executive Producer |
Production | Trevor Beattie | Executive Producer |
Production | Bil Bungay | Executive Producer |
Production | Alex Francis | Producer |
Crew | Rod Woodruff | Stunts |
Crew | Rod Woodruff | Stunt Coordinator |
Production | Julia Valentine | Line Producer |
Production | Nicky Bentham | Producer |
Production | Deepak Sikka | Producer |
Production | Justin Lanchbury | Producer |
Sound | Carly Paradis | Musician |
Sound | Jason Swanscott | Foley Artist |
Visual Effects | Shanaullah Umerji | Visual Effects Producer |
Crew | Katie Shahrokh | Post-Production Manager |
Visual Effects | Simon Stanley-Clamp | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Pete Carrier | Electrician |
Visual Effects | Angie Wills | Visual Effects Producer |
Crew | Dan Bentham | Post Production Supervisor |
Visual Effects | Paul Edwards | Visual Effects Producer |
Production | Imogen Bell | Production Manager |
Sound | Patrick Owen | Production Sound Mixer |
Directing | Jo Beckett | Script Supervisor |
Sound | Richard Stockdale | Dolby Consultant |
Sound | Darren McQuade | ADR Mixer |
Sound | Ted Swanscott | Foley Artist |
Sound | Scott Jones | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Antony Hunt | Executive Visual Effects Producer |
Crew | Howard Weaver | Scenic Artist |
Sound | Marc Lawes | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Karen Dawson | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Karen Dawson | Makeup Designer |
Art | Gavin Rothery | Conceptual Design |
Visual Effects | Gavin Rothery | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Ewan Cassidy | Gaffer |
Camera | David Penfold | First Assistant Camera |
Crew | Chris Elson | Compositor |
Editing | Nick Anderson | Online Editor |
Camera | Mihalis Margaritis | Additional First Assistant Camera |
Camera | Mark Tillie | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Richard Muller | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Richard Muller | Hairstylist |
Camera | Barny Crocker | Focus Puller |
Art | Douglas Ingram | Storyboard Artist |
Sound | Geoff Foster | Scoring Mixer |
Editing | Justin Eely | Online Editor |
Art | Hideki Arichi | Art Direction |
Directing | Mick Ward | First Assistant Director |
Camera | Fran Weston | Additional First Assistant Camera |
Visual Effects | Alex Smith | Compositing Lead |
Camera | Alex Howe | Camera Operator |
Art | Sophie Bridgman | Set Dresser |
Crew | Abigail Scollay | Compositor |
Directing | Simon Downes | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Lucy Donowho | Costume Supervisor |
Visual Effects | Daniel Pettipher | Visual Effects Production Manager |
Camera | Garth Sewell | Grip |
Visual Effects | Molinare | Visual Effects |
Production | Robin Green | Production Accountant |
Crew | Dylan Owen | Compositor |
Crew | Ben Hicks | Compositor |
Art | Andrew Proctor | Draughtsman |
Sound | Simon Epstein | Foley Mixer |
Sound | Paul William Edwards | Foley Editor |
Crew | Lewis Saunders | Compositor |
Editing | Tim Waller | Senior Colorist |
Crew | Tim Morris | Loader |
Crew | Sam Bassett | Compositor |
Crew | Peter Hodgson | Video Assist Operator |
Sound | Trevor Swanscott | Foley Mixer |
Camera | Dan Garlick | Grip |
Crew | John Slattery | Compositor |
Visual Effects | John Slattery | Digital Compositor |
Crew | Ryan Hutchings | Compositor |
Directing | Henry Forsyth | Additional Third Assistant Director |
Crew | Courtney Vanderslice | Executive Visual Effects Producer |
Crew | Paul W. Baker | Thanks |
Crew | Eddie Dias | Thanks |
Crew | Rob Garvie | Thanks |
Crew | Noel Tovey | Thanks |
Production | Richard North | Assistant Accountant |
Camera | Ray Moody | Additional Second Assistant Camera |
Camera | Alex Kaye-Besley | Additional Still Photographer |
Directing | Alex Kaye-Besley | Third Assistant Director |
Art | Peter Ryan | Assistant Art Director |
Editing | Richard Smither | Assistant Editor |
Production | Becky Page | Producer's Assistant |
Camera | Alex Kruszelnicki | Camera Trainee |
Crew | Francesca Cooper | Catering |
Crew | Peter Scholes | Catering |
Crew | Katia Scodelario | Chaperone |
Art | Maia Sautelet | Draughtsman |
Crew | James Chambers | Driver |
Crew | Jeff Hudson | Driver |
Crew | Steve Rivenell | Driver |
Lighting | Dave Glazier | Electrician |
Lighting | George Haldsworth | Electrician |
Lighting | Susanne Salavati | Electrician |
Art | Julian Walker | Graphic Designer |
Camera | Tony Shults | Grip |
Sound | Mike Fonte | Musician |
Production | Roisin Byrne | Production Accountant |
Production | Emily Manthorpe | Production Assistant |
Production | Livia Burton | Production Coordinator |
Production | Jeremy Burnage | Production Manager |
Art | Simon Bailey | Property Master |
Art | Kevin Scarrott | Props |
Production | Daniel Bee | Publicist |
Lighting | Tony Moore | Standby Rigger |
Camera | Jimmy Ward | Second Assistant Camera |
Camera | Mark Dempsey | Second Assistant Camera |
Art | Richard Boyton | Standby Painter |
Art | Steven Nix | Standby Painter |
Art | Graham Wyn Jones | Storyboard Artist |
Visual Effects | Simon Kilroe | Visual Effects Supervisor |
Art | Simon Kilroe | Title Designer |
Crew | Guy Elson | Compositor |
Crew | Ian Plumb | Compositor |
Crew | Karen Wand | Compositor |
Crew | Sandro Henriques | Compositor |
Crew | Anthony Webb | Compositor |
Crew | David Emeny | Compositor |
Visual Effects | Dan Harrod | Compositing Lead |
Visual Effects | David Sewell | Compositing Lead |
Visual Effects | Lee Chidwick | Visual Effects Coordinator |
Crew | Barrett Heathcote | Visual Effects Editor |