Enemy (2014)
Filmen omhandler den paranoide historielærer Tertuliano, der er i sit livs krise. Han får dog pludseligt et nyt mål i livet, da han ser en film, hvor der er en mand, som ser præcis ud som ham selv, hvorefter han beslutter at finde frem til ham og finde ud af, hvem han er. Foruden Gyllenhaal medvirker bl.a. også Isabella Rossellini, Melanie Laurent, Sarah Gadon og Stephen R. Hart i filmen, der er baseret på romanen "The Double" af Jose Saramongo fra 2004.
Director: Denis Villeneuve
Jake Gyllenhaal Adam Bell / Anthony Claire |
|
Sarah Gadon Helen Claire |
|
Mélanie Laurent Mary |
|
Isabella Rossellini Adam's Mother |
|
Joshua Peace Carl |
|
Tim Post Anthony |
|
Kedar Brown Security Guard |
|
Darryl Dinn Video Store Clerk |
|
Megan Mane Lady in the Dark Room |
|
Misha Highstead Lady in the Dark Room |
|
Alexis Uiga Lady in the Dark Room |
|
Kiran Friesen Sad, Broken Woman (uncredited) |
|
Loretta Yu Receptionist (uncredited) |
|
Stephen R. Hart Bouncer (uncredited) |
|
Paul Stephen Dark Room Patron (uncredited) |
Production | Niv Fichman | Producer |
Costume & Make-Up | Renée April | Costume Design |
Production | François Ivernel | Executive Producer |
Production | Deirdre Bowen | Casting |
Production | Cameron McCracken | Executive Producer |
Art | Jim Lambie | Set Decoration |
Writing | José Saramago | Novel |
Production | Victor Loewy | Executive Producer |
Writing | Javier Gullón | Writer |
Costume & Make-Up | Adrien Morot | Prosthetic Designer |
Art | Patrice Vermette | Production Design |
Directing | Denis Villeneuve | Director |
Production | Mark Slone | Executive Producer |
Camera | Nicolas Bolduc | Director of Photography |
Sound | Saunder Jurriaans | Original Music Composer |
Editing | Matthew Hannam | Editor |
Lighting | Terry Banting | Gaffer |
Art | Sean Breaugh | Art Direction |
Sound | Danny Bensi | Original Music Composer |
Production | Miguel A. Faura | Producer |
Costume & Make-Up | Morag Ross | Makeup Designer |
Visual Effects | Marie-Cecile Dahan | Visual Effects Producer |
Crew | Branko Racki | Stunts |
Art | Sam Hudecki | Storyboard Artist |
Sound | Manuel Carrión | Foley Artist |
Sound | Marc Orts | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Marc Bech | Sound Editor |
Sound | Marc Bech | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Oriol Tarragó | Sound Designer |
Sound | Oriol Tarragó | Supervising Sound Editor |
Crew | Alison Reid | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Debra Johnson | Key Hair Stylist |
Art | Martha Sparrow | Set Designer |
Visual Effects | Mikaël Damant-Sirois | CG Artist |
Production | Christopher Richards | Casting Associate |
Crew | Mark Ahee | Special Effects Coordinator |
Sound | Albert Ribas | Sound Editor |
Visual Effects | Raphael Letertre | CG Artist |
Camera | Sean Sealey | Steadicam Operator |
Sound | Herwig Gayer | Production Sound Mixer |
Crew | Kirk Middleton | Special Effects Technician |
Directing | Reid A. Dunlop | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Caroline Aquin | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | Daryl Patchett | Stunts |
Crew | Daryl Patchett | Stunt Double |
Crew | Dylan Hankinson | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Mark Unterberger | Prosthetic Makeup Artist |
Visual Effects | Eric Senecal | CG Artist |
Visual Effects | Alan Fregtman | CG Artist |
Crew | Frédéric Gagnon | Special Effects Technician |
Visual Effects | Irene Smirnova | CG Artist |
Camera | Chris Paré | Digital Imaging Technician |
Crew | Jennifer Vey | Stunt Double |
Visual Effects | Guillaume Champagne | CG Artist |
Camera | John MacLean | Key Grip |
Art | Jordan Kerner | Set Dresser |
Directing | Patrick Arias | Second Assistant Director |
Visual Effects | Samuel Jacques | CG Artist |