Luke Wilson Delinko |
|
Logan Lerman Roy Eberhardt |
|
Brie Larson Beatrice "The Bear" Leep |
|
Tim Blake Nelson Curly |
|
Cody Linley Mullet Fingers |
|
Neil Flynn Mr. Eberhardt |
|
Clark Gregg Muckle |
|
Kiersten Warren Mrs. Eberhardt |
|
Jessica Cauffiel Kimberly |
|
Dean Collins Garrett |
|
Robert Wagner Mayor Grandy |
|
Eric Phillips Dana |
|
Jimmy Buffett Mr. Ryan |
|
John Archie Captain |
|
Robert Donner Kalo |
|
Stacy Ann Rose Dr. Gonzalez |
|
Damaris Justamante Mrs. Matherson |
|
Kin Shriner City Clerk |
|
Delaney Buffett Soccer Pal #2 |
|
B.J. Grieco Mayor Grandy's Assistant |
|
Tom Brainard Detective |
|
Carl Hiaasen Muckle's Assistant |
|
Natalie Shriner Student at Opening |
|
Kris McKay Student at Back of Bus |
|
Dan Boever Golfer #1 |
|
Frank Marshall Golfer #2 |
|
Marc Macaulay Drill Sergeant |
|
Brandon Agan Student (uncredited) |
|
Frenchi Firecracker Waitress (uncredited) |
|
Karen Ross Nurse (uncredited) |
|
Megyn Shott Mom (uncredited) |
|
Frank Tedesco Gardener (uncredited) |
|
Liz Nolan Stage Event Questioner (uncredited) |
|
Julia Nolan Owl Reveal Onlooker (uncredited) |
Production | Frank Marshall | Producer |
Camera | Michael Chapman | Director of Photography |
Production | Amanda Mackey | Casting |
Production | Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Art | Scott Jacobson | Set Decoration |
Production | Toby Emmerich | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Christopher Lawrence | Costume Design |
Art | Stephen J. Lineweaver | Production Design |
Sound | Brie Larson | Songs |
Production | Mark Kaufman | Co-Producer |
Production | Gregg Taylor | Executive Producer |
Editing | Alan Edward Bell | Editor |
Production | Kevin Reidy | Executive Producer |
Sound | Phil Marshall | Music |
Writing | Wil Shriner | Screenplay |
Directing | Wil Shriner | Director |
Production | Wil Shriner | Co-Producer |
Art | Richard Fojo | Supervising Art Director |
Production | Jimmy Buffett | Producer |
Production | Michael Disco | Co-Producer |
Art | Marla Altschuler | Art Direction |
Writing | Carl Hiaasen | Novel |
Production | Carl Hiaasen | Co-Producer |
Art | Dan Perri | Title Designer |
Crew | Dane Farwell | Utility Stunts |
Sound | Mac McAnally | Music |
Sound | Michael Utley | Music |