Luke Edwards Jimmy |
|
Vince Trankina Tate |
|
Wendy Phillips Christine |
|
Dea McAllister Counselor |
|
Sam McMurray Bateman |
|
Beau Bridges Sam |
|
Fred Savage Corey |
|
Christian Slater Nick |
|
Will Seltzer Putnam |
|
Roy Conrad Bus Clerk |
|
Jenny Lewis Haley |
|
Roderick Dexter Trucker #1 / Wrecking Yard Man |
|
Ray Bickel Trucker #2 |
|
Chuck Skinner Grease Monkey |
|
W.K. Cowan Salesman #1 |
|
William C. Thompson Salesman #2 |
|
Sonny Dukes Biker |
|
T. Dan Hopkins Old Navajo |
|
Jason Oliver Lipsett Tough Teen #1 |
|
Rowden Metzger Tough Teen #2 |
|
Preston Lee Tough Teen #3 |
|
Beth Grant Diner Manager |
|
Gregor Hesse Younger Boy |
|
Jackey Vinson Lucas |
|
Tom Kerley Pinball Teen |
|
Frank McRae Spanky |
|
Gene Skillen Stickman |
|
Blair Anthony Hotel Security |
|
Thomas Stanczyk Rick the Video Counselor |
|
Jacqueline Lear Bubblegum Girl |
|
Valana C. Hatter Diner Waitress |
|
Terri Lynn Neish Poolside Waitress |
|
Lee Arenberg Armageddon Registrar |
|
Steven Grives Armageddon Announcer |
|
Marisa DeSimone Mora Grissom |
|
Zed Frizzelle Lucas' Buddy |
|
Jim Pirri Studio Tour Guide |
|
David D'Ovidio Armageddon Official |
|
Neo Edmund Max (uncredited) |
|
Candace Hill Gamer (uncredited) |
|
Tobey Maguire Lucas' Goon at Video Armageddon (uncredited) |
Production | Mali Finn | Casting |
Camera | Robert D. Yeoman | Director of Photography |
Crew | Gilbert B. Combs | Stunts |
Crew | Jophery C. Brown | Stunts |
Crew | Clay Boss | Stunts |
Sound | Michael Dittrick | Music Editor |
Crew | Bobby Porter | Stunts |
Crew | Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Sound | J. Peter Robinson | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Wendy Range | Set Costumer |
Camera | Frank Byers | Camera Operator |
Editing | Tom Finan | Editor |
Editing | Debra Chiate | Additional Editor |
Production | Sue Bea Montgomery | Production Assistant |
Crew | David Roessell | Post Production Supervisor |
Crew | Virginia Loridans | Stunts |
Camera | Chuck Wentworth | Aerial Director of Photography |
Crew | Joyce Kurtz | Stunts |
Production | Robin Greer | Production Assistant |
Crew | John C. Meier | Stunts |
Crew | Kerrie Cullen | Stunts |
Sound | Paul A. Sharpe | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Charles Schner | Second Assistant Camera |
Production | Lindsley Parsons Jr. | Executive Producer |
Crew | Paula Moody | Stunts |
Art | Stephen Tibbo | Swing |
Crew | Eddie Surkin | Special Effects Coordinator |
Production | Sally Lear | Additional Casting |
Costume & Make-Up | Cheri Reed | Wardrobe Assistant |
Sound | Robert Glass | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Lori-Etta Taub | Production Controller |
Visual Effects | Josh Hakian | Special Effects Supervisor |
Directing | Todd Holland | Director |
Sound | Robin Harlan | Foley Artist |
Directing | David D'Ovidio | Second Assistant Director |
Art | Michael L. Mayer | Production Design |
Production | Ken Topolsky | Producer |
Art | Claire Jenora Bowin | Set Decoration |
Crew | Steve Cremin | Stunts |
Production | Megan McConnell | Casting Assistant |
Production | Daniel Schneider | Unit Production Manager |
Production | Daniel Schneider | Associate Producer |
Sound | Sarah Monat | Foley Artist |
Sound | Steve Pederson | Foley Mixer |
Crew | Tommy J. Huff | Stunts |
Camera | Craig Hosking | Aerial Director of Photography |
Crew | Steve M. Davison | Stunts |
Sound | J. Paul Huntsman | Supervising Sound Editor |
Production | David Chisholm | Producer |
Writing | David Chisholm | Writer |
Camera | Richard Osborn Jr. | Assistant Camera |
Sound | Don Digirolamo | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Brad Sherman | Dialogue Editor |
Crew | James M. Halty | Stunt Coordinator |
Directing | James M. Halty | Second Unit Director |
Crew | Steve Picerni | Stunts |
Art | Jonathan R. Hodges | Property Master |
Lighting | Dennis J. Lootens | Best Boy Electric |
Editing | John Nicolard | Color Timer |
Sound | Douglas Greenfield | Dolby Consultant |
Crew | David Combs | Studio Teacher |
Costume & Make-Up | Lynne K. Eagan | Key Makeup Artist |
Art | Ritchie Kremer | Leadman |
Crew | Sandy Berumen | Stunts |
Costume & Make-Up | Emanuel Millar | Key Hair Stylist |
Art | Roger Kelton | Construction Coordinator |
Crew | Joel Renfro | Transportation Coordinator |
Editing | F. Scott Taylor | Assistant Editor |
Editing | Ofe Yi | First Assistant Editor |
Art | Nat Bocking | Assistant Property Master |
Camera | Bob Leitelt | Dolly Grip |
Camera | Willie Mann | Best Boy Grip |
Camera | John Boccaccio | First Assistant Camera |
Sound | Lawrence L. Commans | Boom Operator |
Crew | Jim Connors | Stunts |
Production | Beth Hickman | Production Coordinator |
Sound | Matthew Sawelson | Dialogue Editor |
Sound | Samuel F. Kaufman | Sound Recordist |
Sound | Andrea Lakin | Sound Recordist |
Art | Chris Carriveau | Art Department Assistant |
Production | Suzanne Lutz | Production Assistant |
Art | Kathleen B. Cooper | Painter |
Crew | Richard F. Anderson | Carpenter |
Crew | Andree Gibbs | Stunts |
Art | Rance Barela | Production Illustrator |
Crew | Janet Brady | Stunts |
Crew | Larry Nicholas | Stunts |
Art | Robert Strohmaier | Set Designer |
Art | Robert Strohmaier | Draughtsman |
Crew | William Novak | Technical Advisor |
Crew | Daryle Ann Lindley | Stunts |
Sound | John Haeny | Sound Effects Editor |
Production | John Glaeser | Assistant Production Coordinator |
Sound | Pat McCormick | Dialogue Editor |
Production | Janet Cunningham | Extras Casting |
Art | Robert Sissman | Art Direction |
Crew | George A. Sack Jr. | Stunts |
Camera | Charles Smith | Grip |
Crew | Tony Angellotti | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Scilla Andreen | Costume Design |
Lighting | Wes Houle | Electrician |
Camera | Les Percy | Key Grip |
Crew | Andy Spilkoman | Set Production Assistant |
Crew | Craig Hill | Transportation Captain |
Crew | Billy Hank Hooker | Stunts |
Sound | Joel Valentine | Sound Effects Editor |
Directing | Jerry Ketcham | First Assistant Director |
Art | Ken Van Gelder | Swing |
Art | Bernard Vyzga | Set Designer |
Lighting | Chris Morley | Gaffer |
Sound | Bob Weitz | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Bernie Horn-Bostel | Swing |
Sound | Mortesa Rezvani | Sound Mixer |
Camera | Vince Onken | Grip |
Costume & Make-Up | Melissa Merwin | Key Costumer |
Camera | Ryan Nellis | Still Photographer |
Lighting | Michael Gall | Electrician |
Sound | Katherine Becker | Sound Assistant |
Production | Adam Spilkoman | Production Assistant |
Sound | Fred Cipriano | Sound Effects Editor |
Art | Quinn Monahan | Set Dresser |
Lighting | Michael Evans | Electrician |
Art | Celia Mercer | Graphic Designer |
Directing | Mindy Dacus | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Cecilia Robinson | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Cecilia Robinson | Additional Hairstylist |
Costume & Make-Up | Dionne Oliver | Wardrobe Assistant |
Art | Wade Mayer | Construction Foreman |
Art | Ted Baumgart | Set Designer |
Art | Keith Slover | Art Department Assistant |
Sound | Bruce P. Michaels | ADR Editor |
Crew | Mitch Stein | Stunts |
Production | Harry Middleton | Location Manager |
Crew | Brandon Barrad | Stand In |
Crew | Stacey Rogne | Stand In |
Crew | Matthew Hallett | Stand In |
Crew | Dayv Brooks | Technical Advisor |
Crew | Kim Burke | Animal Wrangler |
Crew | Lou Anne Harrison | Craft Service |
Crew | Christine Kirby | Craft Service |
Production | Maria Mastras | Production Assistant |
Crew | Barry M. Parker | Clearances Consultant |
Production | Michele Pierce | Production Assistant |
Crew | Antonio Ramirez | Assistant Chef |
Crew | Peter Rathje | Set Medic |
Crew | Luis Rodriguez | Chef |
Production | Harold Topolsky | Production Assistant |