Min første sten (1981)
Livet på hulemenneskets tid kan være hårdt, og ekstra besværligt bliver det for den ikke særligt mandige Atouk, da han forelsker sig i stammens lækreste sild, Lana, som tilhører stammens ubestridt stærkeste mand, Tonda. Atouk ænser slet ikke den noget mere fornuftige og intelligente Tala, som elsker ham over alt på Jorden. Og Atouks bedste ven, Lar, kommer til skade og bliver udstødt af stammen, for kun de stærkeste overlever.
Director: Carl Gottlieb
Ringo Starr Atouk |
|
Dennis Quaid Lar |
|
Shelley Long Tala |
|
Jack Gilford Gog |
|
Barbara Bach Lana |
|
Carl Lumbly Bork |
|
John Matuszak Tonda |
|
Avery Schreiber Ock |
|
Richard Moll Abominable Snowman |
|
Cork Hubbert Ta |
|
Mark King Ruck |
|
Paco Morayta Flok |
|
Evan C. Kim Nook |
|
Ed Greenberg Kalta |
|
Jack Scalici Folg |
|
Erika Carlsson Folg's Mate |
|
Gigi Vorgan Folg's Daughter |
|
Anaís de Melo Meeka |
|
Miguel Ángel Fuentes Grot |
|
Ana De Sade Grot's Mate |
|
Gerardo Zepeda Boola |
|
Tere Álvarez Ock's Mate |
|
Hector Moreno Noota |
|
Pamela Gual Noota's Mate |
|
Marco Antonio Arzate Caveman |
|
Miguel Ángel García Caveman |
|
Vicente Huezo Caveman |
|
Nicolás Jasso Caveman |
|
Raúl Martínez Caveman |
|
Gerardo Albarrán Caveman |
|
Humberto Olivares Caveman |
|
Xochitl del Rosario Cavewoman |
Production | Lynn Stalmaster | Casting |
Costume & Make-Up | Robert Fletcher | Costume Design |
Directing | Carl Gottlieb | Director |
Writing | Carl Gottlieb | Writer |
Visual Effects | Roy Arbogast | Special Effects Supervisor |
Art | Philip M. Jefferies | Production Design |
Camera | Alan Hume | Director of Photography |
Sound | Lalo Schifrin | Original Music Composer |
Production | David Foster | Producer |
Editing | Carlos Puente | Assistant Editor |
Art | José Rodríguez Granada | Art Direction |
Costume & Make-Up | Del Armstrong | Makeup Supervisor |
Crew | R.A. Rondell | Stunt Coordinator |
Crew | Jimmy Nickerson | Stunts |
Crew | Ron Stein | Stunt Coordinator |
Sound | Claude Hitchcock | Production Sound Mixer |
Sound | Theodore Soderberg | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Lawrence Turman | Producer |
Editing | Gene Fowler Jr. | Editor |
Crew | Glenn R. Wilder | Stunts |
Editing | Roy E. Peterson | Assistant Editor |
Writing | Rudy De Luca | Writer |
Production | Theodore R. Parvin | Production Manager |
Crew | Jeannie Epper | Stunts |
Sound | Paul Wells | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | David Allen | Visual Effects Supervisor |
Crew | John C. Meier | Stunts |
Crew | Marco Antonio Arzate | Stunts |
Crew | Raúl Martínez | Stunts |
Directing | Doris Grau | Script Supervisor |
Directing | Peter Bogart | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Rosa Guerrero | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Adolfo Ramírez | Wardrobe Supervisor |
Crew | Nicolás Jasso | Stunts |
Crew | Ricardo Gallarzo Jr. | Transportation Co-Captain |
Sound | Eric Lindemann | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Lynn Del Kail | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Hallie Smith-Simmons | Makeup Artist |
Sound | Douglas O. Williams | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Andrew D. Schwartz | Still Photographer |
Crew | James M. Halty | Stunt Coordinator |
Crew | Peter J. Silbermann | Unit Publicist |
Crew | Gerardo Moreno | Stunts |
Costume & Make-Up | Tom Lucas | Makeup Artist |
Sound | Daniel Allan Carlin | Music Editor |
Costume & Make-Up | Bertha Chiu | Hairdresser |
Camera | Genaro Hurtado | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Mary Etta Lang | Assistant Costume Designer |
Sound | Keith Batten | Boom Operator |
Directing | Mario Cisneros | Assistant Director |
Production | Chip Fowler | Production Coordinator |
Camera | Simon Hume | Clapper Loader |
Camera | Mike Frift | Focus Puller |
Art | Macedonio Ramos | Assistant Property Master |
Camera | Juan Iniestra | Grip |
Lighting | John Tythe | Gaffer |
Art | Antonio Mata | Property Master |