Stjernekrigen: Episode I - Den usynlige fjende (1999)
Jedi-ridderne Qui-Gon Jinn og hans lærling, Obi-Wan Kenobi, må beskytte planeten Naboo's dronning, da Handelsføderation invaderer. Sammen evakuerer de planeten og nødlander på Tatooine, hvor slavedrengen Anakin Skywalker, der besidder en særlig forbindelse med kraften, må risikere sit liv i det farlige podrace for at vinde sin frihed og hjælpe jedi-ridderne afsted for at besejre handelsføderation og dens skjulte leder.
Director:
George Lucas
Writer:
George Lucas
Liam Neeson Qui-Gon Jinn |
|
Ewan McGregor Obi-Wan Kenobi |
|
Natalie Portman Padmé Amidala |
|
Jake Lloyd Anakin Skywalker |
|
Ian McDiarmid Senator Palpatine |
|
Pernilla August Shmi Skywalker |
|
Oliver Ford Davies Governor Sio Bibble |
|
Hugh Quarshie Captain Panaka |
|
Ahmed Best Jar Jar Binks |
|
Anthony Daniels C-3PO (voice) |
|
Kenny Baker R2-D2 |
|
Frank Oz Yoda (voice) |
|
Terence Stamp Chancellor Valorum |
|
Brian Blessed Boss Nass (voice) |
|
Andy Secombe Watto (voice) |
|
Ray Park Darth Maul |
|
Lewis Macleod Sebulba (voice) |
|
Warwick Davis Wald / Pod race spectator / Mos Espa Citizen |
|
Steve Speirs Captain Tarpals |
|
Silas Carson Nute Gunray / Ki-Adi-Mundi / Lott Dodd / Republic Cruiser Pilot |
|
Jerome St. John Blake Mas Amenda / Orn Free Taa / Oppo Rancisis / Rune Haako / Horox Ryyder / Graxol Kelvynn / Mick Reckrap |
|
Alan Ruscoe Daultay Dofine / Plo Koon / Bib Fortuna |
|
Ralph Brown Ric Olié |
|
Celia Imrie Fighter Pilot Bravo 5 |
|
Benedict Taylor Fighter Pilot Bravo 2 |
|
Clarence Smith Fighter Pilot Bravo 3 |
|
Samuel L. Jackson Mace Windu |
|
Dominic West Palace Guard |
|
Karol Cristina da Silva Rabé |
|
Liz Wilson Eirtaé |
|
Candice Orwell Yané |
|
Sofia Coppola Saché |
|
Keira Knightley Sabé |
|
Bronagh Gallagher Republic Cruiser Captain |
|
John Fensom TC-14 |
|
Greg Proops Fode (voice) |
|
Scott Capurro Beed (voice) |
|
Margaret Towner Jira |
|
Dhruv Chanchani Kitster |
|
Oliver Walpole Seek |
|
Megan Udall Melee |
|
Hassani Shapi Eeth Koth |
|
Gin Clarke Adi Gallia |
|
Khan Bonfils Saesee Tiin |
|
Michelle Taylor Yarael Poof |
|
Michaela Cottrell Even Piell |
|
Dipika O'Neill Joti Depa Billaba |
|
Phil Eason Yaddle |
|
Mark Coulier Aks Moe |
|
Lindsay Duncan TC-14 (voice) |
|
Peter Serafinowicz Darth Maul / Battle Droid Commander / Gungan Scout (voice) |
|
James Taylor Rune Haako (voice) |
|
Chris Sanders Daultay Dofine (voice) |
|
Toby Longworth Senator Lott Dodd / Gragra (voice) |
|
Marc Silk Aks Moe (voice) |
|
Danny Wagner Mawhonic |
|
Amanda Lucas Tey How / Diva Funquita (voice) (as Tyger) |
|
Katie Lucas Amee |
|
Richard Armitage Tonra |
|
Sacha Alexander Graf Zapalo - Advisor to Queen Amidala (uncredited) |
|
Simon Allen Flag Bearer (uncredited) |
|
Paul Bannon Pod Racer Mechanic (uncredited) |
|
Don Bies Pod Race Mechanic (uncredited) |
|
Trisha Biggar Orn Free Taa's Aide (uncredited) |
|
Michonne Bourriague Aurra Sing (uncredited) |
|
Douglas Bunn Naboo Guard (uncredited) |
|
Ben Burtt Naboo Courier (uncredited) |
|
Doug Chiang Flag Bearer (uncredited) |
|
Rob Coleman Pod Race Spectator in Jabba's Private Box (uncredited) |
|
Roman Coppola Senate Guard (uncredited) |
|
Sean Cronin Coruscant Senate Guard (uncredited) |
|
Zsuzsanna Cseh Pod Race Spectator (uncredited) |
|
Matt Daniel-Baker Naboo Foot Soldier (uncredited) |
|
Russell Darling Naboo Royal Security Guard (uncredited) |
|
Philip Delancy Naboo Starship Pilot (uncredited) |
|
Sebastian Dewing Senate Guard (uncredited) |
|
Andrew Doucette Pod Race Spectator (uncredited) |
|
C. Michael Easton Pod Race Spectator (uncredited) |
|
Andrew Elias Naboo Royal Guard (uncredited) |
|
Catherine Ernster Naboo Civilian (uncredited) |
|
Salo Gardner (uncredited) |
|
Andrew Gersh Pod Race Spectator (uncredited) |
|
Patrice Girod Naboo Citizen (uncredited) |
|
Ned Gorman Naboo Citizen (uncredited) |
|
Joss Gower Naboo Fighter Pilot (uncredited) |
|
Raymond Griffiths GONK Droid (uncredited) |
|
Nathan Hamill Pod Race Spectator / Naboo Palace Guard (uncredited) |
|
Tim Harrington Naboo Security Guard (uncredited) |
|
Sally Hawkins Bystander (uncredited) |
|
Jack Hayes Pod Race Spectator in Jabba's Private Box (uncredited) |
|
Nifa Hindes Ann Gella (uncredited) |
|
Nishan Hindes Tann Gella (uncredited) |
|
Frank Huseyin Jenn Smeel (uncredited) |
|
Alexi Kaye Campbell Naboo Guard (uncredited) |
|
David Knight Aqualish Alian (uncredited) |
|
John Knoll Lt. Rya Kirsch - Bravo 4 / Flag Bearer (uncredited) |
|
Kamay Lau Sei Taria - Senators Aide (uncredited) |
|
Andrew Lawden Naboo Foot Soldier (uncredited) |
|
John M. Levin Naboo Fighter Pilot / Naboo Citizen / Senator (uncredited) |
|
Dan Madsen Kaadu Handler (uncredited) |
|
Iain McCaig Orn Free Taa's Aide (uncredited) |
|
Rick McCallum Naboo Courier (uncredited) |
|
João Costa Menezes Naboo Fighter Pilot (uncredited) |
|
Taylor Murphy Battle Droid (uncredited) |
|
Lorne Peterson Mos Espa Citizen (uncredited) |
|
Andrew Raven Naboo Soldier (uncredited) |
|
Steve Sansweet Naboo Courier (uncredited) |
|
Mike Savva Naboo Royal Guard (uncredited) |
|
Chris Scarabosio Neumodian Senator (voice) (uncredited) |
|
Jeff Shay Pod race spectator (uncredited) |
|
Christian Simpson Lt. Gavyn Sykes - Bravo 6 (uncredited) |
|
Paul Martin Smith Naboo Courier (uncredited) |
|
Scott Squires Naboo Speeder Driver (uncredited) |
|
Tom Sylla Battle Droid (voice) (uncredited) |
|
Bill Tlusty Chokk, Jabba's Bodyguard (uncredited) |
|
Matthew Wood Bib Fortuna / Ody Mandrell (voice) (uncredited) |
|
Jeff Olson Pod Race Spectator in Jabba's Private Box (uncredited) |
|
Michael Dondero Battle Droid / Protocol Droid (voice) (uncredited) |
|
Larry Ward Jabba the Hunt (voice) (uncredited) |
Writing | George Lucas | Screenplay |
Directing | George Lucas | Director |
Production | George Lucas | Executive Producer |
Production | Rick McCallum | Producer |
Sound | John Williams | Original Music Composer |
Editing | Ben Burtt | Editor |
Sound | Ben Burtt | Sound Designer |
Sound | Ben Burtt | Supervising Sound Editor |
Sound | Gary Rydstrom | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Giles Nuttgens | Second Unit Director of Photography |
Visual Effects | Dennis Muren | Visual Effects Supervisor |
Sound | Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Roger Christian | Second Unit Director |
Camera | David Tattersall | Director of Photography |
Crew | Nick Gillard | Stunt Coordinator |
Production | Nick Gillard | Unit Manager |
Art | Peter Russell | Art Direction |
Art | Peter Russell | Supervising Art Director |
Sound | Dennie Thorpe | Foley Artist |
Sound | Jana Vance | Foley Artist |
Sound | Tony Eckert | Foley Mixer |
Art | Fred Hole | Art Direction |
Art | Peter Walpole | Set Decoration |
Crew | Rob Inch | Stunts |
Crew | Rob Inch | Stunt Double |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Sound | Teresa Eckton | Sound Effects Editor |
Visual Effects | David S. Dranitzke | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Alexandra Altrocchi | Visual Effects Coordinator |
Art | John King | Art Direction |
Directing | Bernard Bellew | Second Assistant Director |
Editing | Paul Martin Smith | Editor |
Production | Robin Gurland | Casting |
Art | Gavin Bocquet | Production Design |
Costume & Make-Up | Trisha Biggar | Costume Design |
Art | Phil Harvey | Art Direction |
Art | Rod McLean | Art Direction |
Sound | Conrad Pope | Orchestrator |
Directing | Christopher Granier-Deferre | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Meg Speirs | Makeup Artist |
Production | Jo Burn | Production Manager |
Crew | V. Scott Balcerek | Visual Effects Editor |
Sound | Kenneth Wannberg | Music Editor |
Sound | Matthew Wood | Supervising Sound Editor |
Sound | Matthew Wood | ADR Recordist |
Camera | Giles Keyte | Still Photographer |
Sound | Shawn Murphy | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | John Neufeld | Orchestrator |
Sound | Tony Sereno | Sound Mix Technician |
Sound | Tom Bellfort | Supervising Sound Editor |
Art | Ed Natividad | Concept Artist |
Art | Amanda Bernstein | Assistant Set Decoration |
Art | Jay Shuster | Concept Artist |
Costume & Make-Up | Ann Maskrey | Assistant Costume Designer |
Crew | Graham Riddell | Special Effects Technician |
Production | Richard Sharkey | Location Manager |
Production | Abdelaziz Ben Mlouka | Production Supervisor |
Directing | Paul Higgins | Assistant Director |
Production | Guido Cerasuolo | Production Supervisor |
Directing | Christopher Newman | First Assistant Director |
Directing | George Walker | Second Assistant Director |
Camera | Trevor Coop | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Michael Mooney | Costume Assistant |
Sound | Kent Sparling | Sound Mix Technician |
Costume & Make-Up | Morag Ross | Makeup Artist |
Art | Ty Teiger | Property Master |
Visual Effects | Tory Belleci | Modeling |
Directing | Jayne-Ann Tenggren | Script Supervisor |
Directing | Lisa Vick | Script Supervisor |
Sound | Gwendolyn Yates Whittle | Dialogue Editor |
Sound | Gwendolyn Yates Whittle | ADR Editor |
Production | Peter Heslop | Production Manager |
Lighting | Eddie Knight | Gaffer |
Camera | Graham Hall | Focus Puller |
Crew | Ray De-Haan | Stunts |
Visual Effects | Ned Gorman | Visual Effects Producer |
Sound | John Midgley | Sound Recordist |
Sound | Chris Scarabosio | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Ginger Theisen | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Robin Saxen | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | John Knoll | Visual Effects Supervisor |
Camera | Adam Dale | Aerial Camera |
Crew | James Gemmill | Scenic Artist |
Costume & Make-Up | Sue Love | Key Hairdresser |
Crew | Andreas Petrides | Stunt Double |
Production | Jeremy Johns | Unit Manager |
Sound | Marian Wilde | Foley Editor |
Production | David Brown | Production Supervisor |
Production | Hermione Ninnim | Production Coordinator |
Visual Effects | Heather Smith | Visual Effects Producer |
Lighting | George White | Electrician |
Visual Effects | Jeff Olson | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Lori Arnold | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Rob Coleman | Animation Director |
Visual Effects | Judith Weaver | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Chuck Duke | Animation |
Costume & Make-Up | Melissa Lackersteen | Makeup Artist |
Visual Effects | Shawn Kelly | Animation |
Costume & Make-Up | Sarah Love | Hairdresser |
Visual Effects | Craig Lyn | CG Artist |
Costume & Make-Up | Sharon Long | Wardrobe Supervisor |
Costume & Make-Up | Jan Archibald | Hairdresser |
Crew | Joss Gower | Stunts |
Crew | Greg Hyman | Visual Effects Editor |
Visual Effects | David M. Gray | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Susan Greenhow | Visual Effects Coordinator |
Sound | Sara Bolder | Dialogue Editor |
Sound | Sara Bolder | ADR Editor |
Camera | Peter Myslowski | Key Grip |
Art | Marc Gabbana | Concept Artist |
Art | Marc Gabbana | Storyboard Artist |
Art | Benton Jew | Storyboard Artist |
Crew | John Bartle | Visual Effects Editor |
Sound | Steve Slanec | Assistant Sound Editor |
Sound | Bruce Lacey | Foley Editor |
Lighting | Gary Colkett | Electrician |
Directing | Ben Howarth | Third Assistant Director |
Sound | June Prinz | Boom Operator |
Production | Jeremy Pelzer | Unit Manager |
Sound | Jurgen Scharpf | Sound Mix Technician |
Visual Effects | Luke O'Byrne | Visual Effects Coordinator |
Camera | Keith Sewell | Steadicam Operator |
Production | Philippa Day | Unit Manager |
Directing | Nick Heckstall-Smith | Second Unit First Assistant Director |
Art | Iain McCaig | Concept Artist |
Crew | David Tanaka | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Peter Hutchinson | Special Effects Supervisor |
Sound | Frank 'Pepe' Merel | Foley Recordist |
Production | Enrico Ballarin | Unit Manager |
Crew | Matthew Goodman | Post Production Supervisor |
Crew | Kenn Moynihan | Projection |
Visual Effects | Scott Squires | Visual Effects Supervisor |
Crew | Stephen Hutchinson | Special Effects Technician |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Sound | Jessica Bellfort | Assistant Dialogue Editor |
Lighting | Vernon Connolly | Electrician |
Sound | Craig Burns | Sound Assistant |
Crew | Michael Blanchard | Post Production Supervisor |
Directing | David Turchi | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Anthony Brookman | Wardrobe Master |
Crew | Jamie Forester | Post Production Supervisor |
Sound | Kevin Sellers | Assistant Sound Editor |
Lighting | Stewart Monteith | Best Boy Electric |
Directing | Dario Cioni | Second Assistant Director |
Art | Kurt Kaufman | Concept Artist |
Crew | Jim Barr | Prop Maker |
Costume & Make-Up | Neil Murphy | Wardrobe Assistant |
Camera | Shaun Evans | Clapper Loader |
Lighting | Mark 'Rocky' Evans | Rigging Gaffer |
Art | Brian Blues | Supervising Carpenter |
Art | Warren Fu | Concept Artist |
Costume & Make-Up | Helen Mattocks | Wardrobe Assistant |
Editing | Marypat Plottner | First Assistant Editor |
Directing | Moez Kamoun | First Assistant Director |
Production | Rajeshree Patel | Assistant Accountant |
Crew | Kathryn Farrar | Production Controller |
Crew | Morgan Johnson | Stunts |
Costume & Make-Up | Darlene Forrester | Hairdresser |
Lighting | Adam Lee | Electrician |
Lighting | Mark Thomas | Electrician |
Visual Effects | Monique Gougeon | Visual Effects Coordinator |
Editing | Aura Gilge | Assistant Editor |
Camera | Jason Coop | Clapper Loader |
Production | Michele Tandy | Production Accountant |
Crew | Dominic Preece | Stunts |
Visual Effects | David Valentin | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Amanda K. Montgomery | Visual Effects Coordinator |
Art | Jason Phelps | Standby Carpenter |
Directing | Janet Nielsen | Third Assistant Director |
Crew | Sagar Bhanushali | Post Production Assistant |
Production | Robert Jordan | Location Manager |
Costume & Make-Up | Lou Durkin | Wardrobe Master |
Crew | Debra K. Chinn | Post Production Assistant |
Production | Mimoun Mahbouli | Unit Manager |
Directing | Andrea Boni | Third Assistant Director |
Crew | Taylor Murphy | Stunts |
Sound | London Symphony Orchestra | Musician |
Visual Effects | Christopher Minos | Animation |
Visual Effects | Daryl Tucker | VFX Artist |
Visual Effects | Penny Runge | Visual Effects Coordinator |