Mig og Melody

Mig og Melody (2009)

KomedieRomantik

Woody Allen er tilbage i hjembyen New York med en skæv komedie om gnavpotten Boris, et selvudnævnt geni, som møder en ung, naiv pige fra Syden, der er løbet hjemmefra. De er forskellige som nat og dag, men alligevel udvikler der sig et kærligt forhold imellem dem. Da pigens snerpede forældre ankommer for at redde hende, bliver Boris hvirvlet ind i uforudsete og vanvittige romantiske forviklinger. Kærligheden er en mærkelig størrelse, og måske afhænger det hele af rent held og tilfældigheder.

Director: Woody Allen

Release Date: 2009-06-19
Status: Released
Run time: 92 min / 1:32
Budget: $15,000,000
Revenue: $35,097,815
Production Companies : Wild Bunch, Gravier Productions, Perdido Productions
Production Countries: France, United States of America

IMDB

http://www.sonypictures.com/classics/whateverworks/


Casts

Larry David
Boris Yellnikoff
Evan Rachel Wood
Melodie St. Ann Celestine
Michael McKean
Joe - Boris' Friend #3
Conleth Hill
Leo Brockman
Patricia Clarkson
Marietta
Ed Begley Jr.
John
Carolyn McCormick
Jessica
Henry Cavill
Randy James
John Gallagher Jr.
Perry
Christopher Evan Welch
Howard
Adam Brooks
Boris' Friend #1
Lyle Kanouse
Boris' Friend #2
Clifford Lee Dickson
Boy on Street
Yolonda Ross
Boy's Mother
Samantha Bee
Chess Mother
Marcia DeBonis
Lady at Chinese Restaurant
Willa Cuthrell-Tuttleman
Chess Girl
Nicole Patrick
Perry's Friend
Olek Krupa
Morgenstern
Jessica Hecht
Helena
Lindsay Michelle Nader
Television Voice (voice)
Armand Schultz
Television Voice (voice)
Kristen Ruhlin
Melodie Club Friend #3 (uncredited)
Julie Basem
Cafe Waitress (uncredited)

Crew

Production Juliet Taylor Casting
Directing Woody Allen Director
Writing Woody Allen Writer
Editing Alisa Lepselter Editor
Production Letty Aronson Producer
Production Stephen Tenenbaum Producer
Art Tom Warren Art Direction
Production Helen Robin Unit Production Manager
Production Helen Robin Co-Producer
Production Charles H. Joffe Co-Executive Producer
Production Jack Rollins Co-Executive Producer
Production Vincent Maraval Executive Producer
Costume & Make-Up Suzy Benzinger Costume Design
Camera Harris Savides Director of Photography
Production Laura Rosenthal Casting
Sound Robert Hein Supervising Sound Editor
Visual Effects Randall Balsmeyer VFX Supervisor
Production Ali Farrell Casting
Art Santo Loquasto Production Design
Crew Peter Bucossi Stunt Coordinator
Production Brahim Chioua Executive Producer
Art Ellen Christiansen Set Decoration
Sound Lee Dichter Sound Re-Recording Mixer
Sound Jay Peck Foley Artist
Camera Kyle Rudolph Camera Operator
Production Karen E. Etcoff Extras Casting
Editing Tim Stipan Colorist
Production Laura Streicher Other
Costume & Make-Up Danajean Cicerchi Costume Supervisor
Art Richard Tenewitz Construction Coordinator
Sound Ryan Collison Foley Recording Engineer
Directing Jessica Lichtner Script Supervisor
Art Ann Miller Property Master
Sound Glenfield Payne Sound Effects Editor
Art Elizabeth Schlitten Assistant Property Master
Sound David Wahnon Sound Editor
Art Beth Kuhn Assistant Art Director
Camera Tim Norman First Assistant Camera
Production Maribeth Fox Casting Associate
Art Jennifer B. Starke Assistant Set Decoration
Sound Sylvia Menno Dialogue Editor
Costume & Make-Up Robert Fama Key Hair Stylist
Sound Gary Alper Production Sound Mixer
Visual Effects J. John Corbett Compositing Supervisor
Editing Dana Bloder Digital Intermediate Producer
Sound Thomas Kodros Dolby Consultant
Editing Morgan Neville First Assistant Editor
Production Scott Kordish Production Coordinator
Visual Effects Adrienne Winterhalter Visual Effects Producer
Editing Terry Claborn Color Timer
Crew James Lesage Set Production Assistant
Camera Jessica Miglio Still Photographer
Art Glenn Lloyd Art Department Coordinator
Directing Richard Patrick First Assistant Director
Crew Gene O'Neill Transportation Captain
Crew Antoine Douaihy Thanks
Costume & Make-Up Rosemary Zurlo Key Makeup Artist
Art Daniel K. Grosso Leadman
Crew Greg Johnson Thanks
Editing Mo Henry Negative Cutter
Visual Effects David Piombino Digital Compositor
Production Lynn H. Powers Assistant Location Manager
Crew John Canavan Transportation Co-Captain
Production John Spady Assistant Location Manager
Costume & Make-Up Patrick Wiley Assistant Costume Designer
Art Kathleen Dolan Assistant Property Master
Art Gine Lui Location Scout
Crew Brian Papworth Set Production Assistant
Crew Jason Stasium Cableman
Editing Jesse Morrow Digital Intermediate
Art Kenneth Brzozowski Key Carpenter
Crew Lora Sorrentino Set Production Assistant
Production Joshua Shull Location Assistant
Crew Don Hewitt Sr. Stunt Double
Camera Matt Balzarini Second Assistant Camera
Production Amy R. Trachtman Assistant Production Coordinator
Directing Murphy Occhino Second Assistant Director
Art Susan Silas Location Scout
Crew Adrianne Jorge Projection
Production Christie Mullen Location Manager
Costume & Make-Up Marco Piemontese Costume Assistant
Directing Melissa Tomjanovich Other
Production Pietro Lorino, Jr. Production Accountant
Production Abby Bailey Production Accountant
Production Elizabeth Klenk Assistant Location Manager
Art Suk-Yi Mar Location Scout
Art James Granger Art Department Assistant
Crew Jon Ringbom Key Scenic Artist
Crew Virginia Gifford Scenic Artist
Crew Tom Nousias Scenic Artist
Crew Cliff Schorr Scenic Artist
Production Eric Goodwin Art Department Production Assistant
Camera Adriana Brunatto Camera Loader
Camera James Finnerty, Jr. Key Grip
Camera Chris Purificato Best Boy Grip
Camera Richard C. Kerekes Dolly Grip
Lighting Joel Carucci Key Rigging Grip
Lighting Greg Canicio Rigging Grip
Lighting Russ Engels Gaffer
Lighting Jim Mah Best Boy Electric
Art James Walsh, Sr. Shop Electric
Lighting Douglas Dalisera Electrician
Lighting Kevin Walsh Best Boy Electric
Art Joseph Ziegler Standby Carpenter
Art Nicholas J. Mongelli, Jr. Key Construction Grip
Art Joshua Book Other
Costume & Make-Up Scott Westervelt Costume Supervisor
Costume & Make-Up Jeff Fender Costume Assistant
Costume & Make-Up Nicholas McManus Costume Assistant
Costume & Make-Up Linda Melo-Danzo Makeup Artist
Costume & Make-Up Gail McGuire Hairstylist
Sound Pete Fonda Boom Operator
Editing Kate Rose Itzkowitz Assistant Editor
Editing Brian Umana Dailies Operator
Sound Matt Haasch Foley Editor
Crew Leo Driver Transportation Coordinator
Production Colby Shrefler Location Assistant
Production Nate Shull Location Assistant
Directing Dan Majkut Other
Production Bill Tripician Extras Casting Assistant
Production Sawyer Williams Production Secretary
Crew Peter Tavis, Jr. Production Office Assistant
Production Deborah Alexander Producer's Assistant
Production Kelly Trivigno Payroll Accountant
Crew Soren Miltich Set Production Assistant
Editing Joe Violante Dailies Manager
Crew Jill Meyers Clearances Consultant
Production Caroline Turner Publicist
Crew Irwin J. Tenenbaum Legal Services
Crew Shani Hinton Legal Services
Production Richard V. McCune Finance
Production Erik Piecuch Finance
Production Laura Comerford Other
Production Rebecca Hawkes Other
Production Emma Pindar Other
Crew Neil Girardi Thanks
Crew James Hickey Thanks

Similar Movies