eXistenZ (1999)
I en ikke alt for fjern fremtid er det designerne af computerspil, der er samfundets superstjerner... Allegra Geller er en sådan designer. Hun har opfundet spillet Existenz der sprænger grænsen mellem virkelighed og fiktion og går direkte ind i brugernes allerdybeste ønsker og frygt. Men fanatiske modstanderre vil dræbe Allegra. Kan hun nu sammen med sin eneste ven Ted Pikul redde livet? Hvis de to skal leve, må de selv spille med...
Director:
David Cronenberg
Writer:
David Cronenberg
Jennifer Jason Leigh Allegra Geller |
|
Jude Law Ted Pikul |
|
Ian Holm Kiri Vinokur |
|
Willem Dafoe Gas |
|
Don McKellar Yevgeny Nourish |
|
Callum Keith Rennie Hugo Carlaw |
|
Christopher Eccleston Seminar Leader |
|
Sarah Polley Merle |
|
Robert A. Silverman D'Arcy Nader |
|
Oscar Hsu Chinese Waiter |
|
Kris Lemche Noel Dichter |
|
Vik Sahay Male Assistant |
|
Kirsten Johnson Female Assistant |
|
James Kirchner Landry |
|
Balázs Koós Male Volunteer |
|
Stephanie Belding Female Volunteer |
|
Gerry Quigley Trout Farm Worker |
Writing | David Cronenberg | Screenplay |
Directing | David Cronenberg | Director |
Production | David Cronenberg | Producer |
Camera | Peter Suschitzky | Director of Photography |
Camera | Peter Suschitzky | Camera Operator |
Editing | Ronald Sanders | Editor |
Sound | Howard Shore | Original Music Composer |
Sound | Mark Gingras | ADR & Dubbing |
Production | Deirdre Bowen | Casting |
Art | Carol Spier | Production Design |
Sound | David Evans | Supervising Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Denise Cronenberg | Costume Design |
Production | Michael MacDonald | Co-Producer |
Art | Elinor Rose Galbraith | Set Decoration |
Production | András Hámori | Producer |
Production | Robert Lantos | Producer |
Art | Tamara Deverell | Art Direction |
Sound | Goro Koyama | Foley |
Sound | Andy Malcolm | Foley |
Visual Effects | James Isaac | Visual Effects Supervisor |
Production | Damon Bryant | Co-Producer |
Sound | Wayne Griffin | Dialogue Editor |
Editing | John Laing | Dialogue Editor |
Crew | John Nelles | Dialect Coach |
Sound | Suzana Peric | Music Editor |
Costume & Make-Up | Shonagh Jabour | Makeup Artist |
Sound | Graham Daniel | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ray Merrin | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Bradley Adams | Co-Producer |
Sound | Tom Bjelic | Sound Effects Editor |
Crew | Brandon Cronenberg | Special Effects Technician |
Lighting | David Moxness | Gaffer |
Art | Christopher Geggie | Property Master |
Directing | Dug Rotstein | Script Supervisor |
Crew | John Bannister | Scenic Artist |
Crew | Janet Cormack | Scenic Artist |
Costume & Make-Up | Brenda Gilles | Costume Supervisor |
Sound | Dan Evans Farkas | Music Editor |
Crew | Alison Reid | Stunt Coordinator |
Sound | Nick Watson | Dolby Consultant |
Art | Dusty Reeves | Art Department Coordinator |
Art | Joe Curtin | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Mary-Lou Green-Benvenuti | Hairstylist |
Crew | Prudence Emery | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Réjean Goderre | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Micheline Trépanier | Makeup Artist |
Art | Jim Peters | Greensman |
Art | J. Tracy Budd | Leadman |
Art | Paul Renaut | Leadman |
Crew | Carole Lord | Scenic Artist |
Crew | Bradley McInnis | Scenic Artist |
Crew | Doug Rennie | Scenic Artist |
Crew | Mila Rolicz | Scenic Artist |
Sound | Paul Shikata | Sound Effects Editor |
Camera | Ava Gerlitz | Still Photographer |
Crew | Don Retzer | Transportation Coordinator |
Production | Debra Beers | Location Manager |
Production | Sandra Tucker | Associate Producer |