Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (2014)
Den afdankede filmstjerne Riggan Thomson hjemsøges af Birdman, den superheltefigur, han spillede for 20 år siden. Riggan forsøger et comeback på Broadway med et Raymond Carver-stykke, men på premiereaftenen stjæler den temperamentsfulde method-skuespiller Mike rampelyset fra ham. Riggan bliver endnu mere frusteret over at opdage, at hans datter, som arbejder på teatret, er blevet kæreste med Mike.
Director: Alejandro González Iñárritu
Michael Keaton Riggan Thomson |
|
Emma Stone Sam Thomson |
|
Zach Galifianakis Jake |
|
Edward Norton Mike Shiner |
|
Andrea Riseborough Laura Aulburn |
|
Amy Ryan Sylvia |
|
Naomi Watts Lesley Truman |
|
Lindsay Duncan Tabitha Dickinson |
|
Merritt Wever Annie |
|
Jeremy Shamos Ralph |
|
Damian Young Gabriel |
|
Bill Camp Crazy Man |
|
Kenny Chin Korean Grocer |
|
Jamahl Garrison-Lowe Daniel (Stagehand) |
|
Katherine O'Sullivan Costume Assistant |
|
Keenan Shimizu Han |
|
Akira Ito Translator |
|
Natalie Gold Clara |
|
Michael Siberry Larry |
|
Clark Middleton Sydney |
|
William Youmans Bartender (Tommy) |
|
Paula Pell Lady in Bar |
|
David Fierro Man in Bar |
|
Hudson Flynn Kid in Bar (Billy) |
|
Warren Kelley Dresser |
|
Joel Marsh Garland Stagehand |
|
Brent Bateman Broadway Tourist |
|
Donna Lynne Champlin Broadway Lady |
|
Valentino Musumeci Broadway Kid |
|
Taylor Schwencke Broadway Kid |
|
Craig muMs Grant Broadway Man on Street |
|
Kyle Knauf Annoying Times Square Guy |
|
Dave Neal Annoying Times Square Guy |
|
Kelly Southerland Annoying Times Square Guy |
|
Roberta Colindrez Broadway Woman on Street |
|
Catherine Peppers Cashier |
|
Frank Ridley Mr. Roth |
|
Janis Corsair Female Usher |
|
Rakesh G. Shah Liquor Store Owner |
|
Malachi Weir Guy in Window |
|
Jackie Hoffman Lady on Balcony (Mary) |
|
Stephen Adly Guirgis Good Neighbor |
|
Glenn Wein Young Male Usher |
|
Ebrahim Jaffer Cab Driver |
|
Rain Noe Intermission Man |
|
Susan Blackwell Intermission Woman |
|
Anna Hardwick Blonde Reporter |
|
Dusan Dukic Newscaster |
|
Helena-Alexis Seymour Newscaster |
|
Ian Finlay Newscaster |
|
Lynn Marocola Theatre Goer (uncredited) |
|
Paugh Shadow Theater Guard (uncredited) |
Directing | Alejandro González Iñárritu | Director |
Production | Alejandro González Iñárritu | Producer |
Writing | Alejandro González Iñárritu | Writer |
Camera | Rodrigo Prieto | Additional Photography |
Directing | Peter Kohn | First Assistant Director |
Production | Arnon Milchan | Producer |
Production | Francine Maisler | Casting |
Editing | Stephen Mirrione | Editor |
Camera | Emmanuel Lubezki | Director of Photography |
Production | James W. Skotchdopole | Producer |
Sound | Skip Lievsay | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Albert Wolsky | Costume Design |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Writing | Raymond Carver | Short Story |
Editing | Douglas Crise | Editor |
Sound | Roland N. Thai | Sound Effects Editor |
Art | Martin Lasowitz | Property Master |
Art | Chris Shriver | Assistant Art Director |
Art | George DeTitta Jr. | Set Decoration |
Art | Kevin Thompson | Production Design |
Crew | Declan Mulvey | Stunts |
Sound | Albert Gasser | Dialogue Editor |
Art | Geoffrey D. Pound | Construction Grip |
Lighting | Robert Sciretta | Gaffer |
Crew | Benjamin Kanes | Stunt Double |
Crew | Mick O'Rourke | Stunts |
Crew | Jason Silvis | Stunts |
Crew | Peter Epstein | Stunts |
Crew | Stephen A. Pope | Stunt Coordinator |
Crew | Christopher Place | Stunts |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Sound | Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Writing | Armando Bo | Writer |
Writing | Nicolás Giacobone | Writer |
Production | Nicolás Giacobone | Associate Producer |
Production | Molly Conners | Executive Producer |
Art | Stephen H. Carter | Art Direction |
Production | John Lesher | Producer |
Production | Christopher Woodrow | Executive Producer |
Crew | George B. Colucci Jr. | Stunts |
Camera | Atsushi Nishijima | Still Photographer |
Production | Sarah E. Johnson | Executive Producer |
Writing | Alexander Dinelaris | Writer |
Production | Alexander Dinelaris | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Rondi Scott | Key Makeup Artist |
Sound | Joe Dzuban | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Winsome G. McKoy | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Jerry Popolis | Hair Department Head |
Sound | Thomas Varga | Production Sound Mixer |
Sound | Gary Marullo | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Judy Chin | Makeup Department Head |
Crew | Trampas Thompson | Stunt Double |
Crew | Drew Leary | Stunts |
Sound | Tom Ozanich | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Joseph A. Alfieri Jr. | Construction Coordinator |
Sound | Jeremy Peirson | Sound Designer |
Crew | Daniel Matthews | Transportation Coordinator |
Art | Joel Custer | Assistant Property Master |
Sound | Will Kaplan | Music Editor |
Directing | Eva Z. Cabrera | Script Supervisor |
Sound | Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jon Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Art | David Meyer | Assistant Art Director |
Crew | Emma Cooper | Unit Publicist |
Camera | Chris Haarhoff | Steadicam Operator |
Sound | Michelle Pazer | Supervising ADR Editor |
Sound | Michelle Pazer | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Aaron Glascock | Sound Designer |
Art | Gerald DeTitta | Leadman |
Production | Drew P. Houpt | Associate Producer |
Production | Christina Won | Associate Producer |
Sound | Bill Meadows | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Michael Dillon | Digital Intermediate |
Visual Effects | Ivy Agregan | Visual Effects Producer |
Sound | Glynna Grimala | Dialogue Editor |
Visual Effects | Adam O'Brien-Locke | Visual Effects Production Manager |
Sound | Michele Perrone | Dialogue Editor |
Sound | Michele Perrone | ADR Editor |
Crew | Paul Lacovara | Stunts |
Editing | Bob Schneider | Digital Intermediate |
Crew | Jeremy Sample | Stunts |
Costume & Make-Up | Kat Drazen | Key Hair Stylist |
Art | Gay Howard | Art Department Coordinator |
Sound | Thierry J. Couturier | Supervising ADR Editor |
Sound | Thierry J. Couturier | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Bradford Bell | Sound Recordist |
Sound | Sean Madsen | Sound Recordist |
Sound | Mark Purcell | Sound Recordist |
Sound | Martín Hernández | Sound Designer |
Sound | Martín Hernández | Music Editor |
Crew | Johann Kunz | Special Effects Coordinator |
Crew | Francis Clément | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Isabelle Langlois | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Ara Khanikian | Visual Effects Supervisor |
Camera | Alison Cohen Rosa | Still Photographer |
Lighting | Thomas O'Connor | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Marcia Patten | Costume Supervisor |
Editing | Corey Bayes | First Assistant Editor |
Crew | Victor Paguia | Stunts |
Crew | Kim Rideout | Stunts |
Crew | Tim Gallin | Stunts |
Crew | Aja Frary | Stunts |
Lighting | James Boniece | Key Rigging Grip |
Camera | Gregor Tavenner | First Assistant Camera |
Crew | Scott Burik | Stunts |
Crew | Nicole Callender | Stunts |
Crew | Balint Pinczehelyi | Stunts |
Crew | Shawnna Thibodeau | Stunts |
Crew | Caroline Vexler | Stunts |
Crew | Josh Lakatos | Stunts |
Crew | Sebastien Francoeur | CG Supervisor |
Camera | Mitchell Andrew Lillian | Key Grip |
Costume & Make-Up | Monica Ruiz-Ziegler | Set Costumer |
Visual Effects | Raphael Letertre | Animation |
Directing | Amy Lauritsen | Second Assistant Director |
Crew | Thomas La Marche | Stunts |
Visual Effects | Carl Gagnon | Modeling |
Art | Judy Gurr | Set Decoration Buyer |
Art | Timothy Joliat | Set Dresser |
Lighting | Michael A. McFadden | Rigging Grip |
Camera | Beka Venezia | Second Assistant Camera |
Lighting | Peter Colavito | Best Boy Electric |
Crew | Thomas Place | Stunts |
Visual Effects | Vincent Bergeron | Visual Effects Production Assistant |
Visual Effects | Robert Bock | VFX Director of Photography |
Visual Effects | Eloi Brunelle | Compositing Supervisor |
Visual Effects | William Cote | Visual Effects Production Assistant |
Crew | Natalie M. Meyer | Stunts |
Visual Effects | Amelie Thomas | Visual Effects Production Assistant |
Costume & Make-Up | Jolie Scherberger | Set Dressing Manager |
Crew | Heidi Germaine Schnappauf | Stunts |
Visual Effects | Matthieu Veillette | Matte Painter |
Camera | Paul Candrilli | Best Boy Grip |
Camera | James Heerdegen | Dolly Grip |
Visual Effects | Patrice Poissant | Modeling |
Visual Effects | Jean-Michel St-Pierre Lapierre | Digital Compositor |
Visual Effects | Alice Pépujol | Digital Compositor |
Crew | Stacy Courtney | Stunts |
Art | Dan DeTitta | Assistant Set Decoration |
Camera | Abby Levine | Digital Imaging Technician |
Sound | Antonio Sánchez | Original Music Composer |
Directing | Catherine Feeny | Second Second Assistant Director |
Lighting | George Selden | Electrician |
Crew | Jon Sandin | Loader |
Crew | J.C. Robaina | Stunts |
Production | Matthew Wells | Post Production Coordinator |
Art | Travis Quegan | Assistant Property Master |
Art | Chris Marzulli | Construction Grip |
Art | Eric Helmin | Graphic Designer |
Art | Michael Acevedo | Key Carpenter |
Art | Steve Fratianni | Key Construction Grip |
Art | Matthew DeTitta | Set Dresser |
Visual Effects | Soal Givord | Animation |
Visual Effects | Jocelyn Hudon | Animation |
Visual Effects | Alexis Belanger | Digital Compositor |
Visual Effects | Guillaume Champagne | Modeling |
Visual Effects | Jill Miller | Visual Effects Production Assistant |
Visual Effects | David Crawford | Visual Effects Production Manager |
Lighting | Luis Contreras | Electrician |
Lighting | Sean Sciretta | Electrician |
Crew | Matthew Rohn | Generator Operator |
Camera | Simon Vincent | Grip |
Lighting | Cooper Boniece | Rigging Grip |
Lighting | Joseph Fleming | Rigging Grip |
Crew | Desira Pesta | Stunts |