Den beskidte bande (1987)
WesternActionThrillerKriminalitet
Benhårde Texas Ranger Jack Benteen går på jagt efter sin tidligere barndomsven Cash, der er en af områdets største narkobaroner. Jacks kæreste er Cashs tidligere elskerinde, men livet var sjovere på den forkerte side af loven. Så da forbryderen vil lægge en fælde for politimanden melder hun sig frivilligt. Samtidig er CIA begyndt at interessere sig for Cash.
Director:
Walter Hill
Writers:
Deric Washburn, Harry Kleiner.
Nick Nolte Jack Benteen |
|
Powers Boothe Cash Bailey |
|
Michael Ironside Maj. Paul Hackett |
|
María Conchita Alonso Sarita Cisneros |
|
Rip Torn Sheriff Hank Pearson |
|
Clancy Brown MSgt. Larry McRose |
|
William Forsythe Sgt. Buck Atwater |
|
Matt Mulhern SSgt. Declan Patrick Coker |
|
Larry B. Scott Sgt. Charles Biddle |
|
Dan Tullis Jr. Sgt. Luther Fry |
|
John Dennis Johnston Merv |
|
Luis Contreras Lupo |
|
Gary Carlos Cervantes Hector |
|
Tommy Lister Jr. Monday |
|
Marco Rodríguez Deputy Cortez |
|
James Lashly Deputy Purvis |
|
Tony Frank Clarence King |
|
Mickey Jones Chub Luke |
|
Kent Lipham T.C. Luke |
|
Sam Gauny Pearly Grips |
|
Rick Garcia Arturo |
|
Richard L. Duran Man with Chub |
|
Larry Duran Jesus |
|
Jimmy Ortega Young Mexican Man |
|
Ken Medlock Redneck in Bank |
|
Lin Shaye Employment Office Clerk |
|
Christina Garcia Girl with Biddle |
Writing | John Milius | Story |
Editing | Billy Weber | Editor |
Directing | Walter Hill | Director |
Production | Judith Holstra | Casting |
Editing | Freeman A. Davies | Editor |
Sound | Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Editing | Steven Rosenblum | Additional Editing |
Editing | Steven Rosenblum | Assistant Editor |
Camera | Matthew F. Leonetti | Director of Photography |
Production | Mario Kassar | Executive Producer |
Crew | Jimmy Ortega | Stunts |
Sound | Ry Cooder | Music Producer |
Editing | Donn Aron | Assistant Editor |
Editing | Carmel Davies | Editor |
Costume & Make-Up | Dan Moore | Costume Design |
Costume & Make-Up | Dan Moore | Costume Supervisor |
Art | Ernie Bishop | Set Decoration |
Art | Airick Kredell | Leadman |
Art | Joseph C. Nemec III | Art Direction |
Writing | Deric Washburn | Screenplay |
Camera | John R. Leonetti | First Assistant Camera |
Production | Buzz Feitshans | Producer |
Writing | Harry Kleiner | Screenplay |
Sound | Fred J. Brown | Supervising Sound Editor |
Crew | Thomas L. Fisher | Special Effects |
Production | JoAnn May-Pavey | Unit Production Manager |
Art | Rick Young | Property Master |
Crew | Allan Graf | Stunts |
Editing | Claudia Finkle | Assistant Editor |
Camera | Michael St. Hilaire | Camera Operator |
Editing | Marcia Ross | Editor |
Camera | Michael D. O'Shea | Camera Operator |
Production | Andrew G. Vajna | Executive Producer |
Crew | Thomas Rosales Jr. | Stunts |
Crew | George P. Wilbur | Stunts |
Editing | David Holden | Editor |
Sound | Robert W. Glass Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Richard Bryce Goodman | Production Sound Mixer |
Art | Albert Heschong | Production Design |
Camera | Bruce McBroom | Still Photographer |
Sound | Margie O'Malley | Foley Artist |
Crew | Bennie E. Dobbins | Stunt Coordinator |
Directing | Bennie E. Dobbins | Second Unit Director |
Crew | Jeff O'Haco | Stunts |
Crew | Jerry Wills | Stunts |
Camera | Robert LaBonge | First Assistant Camera |
Camera | Ed Morey | Camera Operator |
Directing | Barry K. Thomas | Second Assistant Director |
Directing | Luca Kouimelis | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Edouard F. Henriques | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Michael Germain | Makeup Artist |
Writing | Fred Rexer | Story |
Costume & Make-Up | Joe McKinney | Makeup Artist |
Sound | Evelyn Dutton | Foley Artist |
Crew | Terry Collis | Transportation Coordinator |
Sound | Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Jeff Passanante | Construction Foreman |
Sound | Carl Fischer | Boom Operator |
Editing | Terry Hager | Color Timer |
Art | Craig Edgar | Assistant Art Director |
Production | Mae Woods | Associate Producer |
Sound | Jay Wilkinson | Sound Editor |
Crew | Jon Carpenter | Transportation Captain |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Teri E. Dorman | Sound Editor |
Art | Beverli Eagan | Set Designer |
Sound | Robert Nichols II | Sound Recordist |
Sound | Gary Ritchie | Sound Recordist |
Crew | Marian Green | Stunt Double |
Directing | Robert D. Simon | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Brian Callahan | Costumer |
Costume & Make-Up | Sherry Caudle | Makeup Artist |
Lighting | Pat Blymyer | Gaffer |
Sound | Michele Sharp | Sound Editor |
Camera | Steve McLean | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Dagmar Loesch | Hairstylist |
Crew | David Cadiente | Stunts |
Crew | Vic Cuccia | Transportation Captain |
Editing | Donah Bassett | Negative Cutter |
Sound | Lauren Palmer | ADR Editor |
Sound | Michelle Pleis | Assistant Sound Editor |
Camera | Michael D. Weldon | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Sherry Thompson | Costumer |
Crew | Wayne Montanio | Stunts |
Crew | Charles Bella | Pilot |
Directing | Dirk Petersmann | First Assistant Director |
Camera | Lloyd Barcroft | Best Boy Grip |
Production | Chriss Strauss | Production Coordinator |
Camera | Douglas E. Beal | Second Assistant Camera |
Production | Regina Gruss | Publicist |
Camera | John J. Linder | Key Grip |
Camera | Earl Linder | Grip |
Production | Mary F. Galloway | Location Manager |
Sound | Ken Hall | Music Editor |
Production | Susie Johnson | Extras Casting |
Production | Huw Davies | Location Manager |
Camera | Mark Averill | Dolly Grip |
Camera | Edmond Wright | Grip |
Art | Johnny Lattanzio | Construction Coordinator |
Editing | Yoko Seto | Assistant Editor |
Lighting | Bob Fillis | Best Boy Electric |
Camera | Johnny London Jr. | Grip |
Production | Amy Kastens | Publicist |
Production | Donna Lindemann | Production Secretary |
Crew | Stanley Nye | Pilot |
Crew | Alain Poilvez | Pilot |
Crew | James F. La Croix | Craft Service |