I havets hjerte (2015)
ThrillerDramaEventyrActionHistorie
'In the Heart of the Sea' handler om den virkelige historie om en hvalbåd, der i 1820 sejlede ud fra kysten af Nantucket og blev overmandet af en kæmpe kaskelothval. Besætningen på 20 mand forsvandt til søs i mere end 90 dage og måtte til sidst trække lod om, hvem der skulle spises. Den virkelige historie har inspireret Herman Melvilles klassiske litterære værk 'Moby Dick'.
Director:
Ron Howard
Writer:
Charles Leavitt
Chris Hemsworth Owen Chase |
|
Benjamin Walker George Pollard |
|
Cillian Murphy Matthew Joy |
|
Brendan Gleeson Old Thomas Nickerson |
|
Ben Whishaw Herman Melville |
|
Michelle Fairley Mrs. Nickerson |
|
Tom Holland Young Thomas Nickerson |
|
Paul Anderson Thomas Chappel |
|
Frank Dillane Owen Coffin |
|
Joseph Mawle Benjamin Lawrence |
|
Edward Ashley Barzallai Ray |
|
Sam Keeley Ramsdell |
|
Osy Ikhile Richard Peterson |
|
Gary Beadle William Bond |
|
Jamie Sives Isaac Cole |
|
Morgan Chetcuti Sheppard |
|
Charlotte Riley Peggy |
|
Nicholas Jones Pollard Senior |
|
Donald Sumpter Paul Macy |
|
Richard Bremmer Benjamin Fuller |
|
Jordi Mollà Spanish Captain |
|
Hayley Joanne Bacon Nantucket Townswoman |
|
Andrew Crayford Customs Officer |
|
Claudia Newman Nantucket Townswoman |
|
Andy Wareham John Sanborn |
|
Stephanie Jacob Tally Woman |
|
Robert J. Fraser Sailor (uncredited) |
|
Saffron Mcintyre Nantucket Child (uncredited) |
Production | Brian Grazer | Producer |
Production | Bruce Berman | Executive Producer |
Camera | Anthony Dod Mantle | Director of Photography |
Writing | Charles Leavitt | Screenplay |
Writing | Charles Leavitt | Story |
Art | Mark Tildesley | Production Design |
Directing | Ron Howard | Director |
Production | Ron Howard | Producer |
Editing | Daniel P. Hanley | Editor |
Editing | Mike Hill | Editor |
Directing | William M. Connor | First Assistant Director |
Crew | Eunice Huthart | Stunt Coordinator |
Production | Nina Gold | Casting |
Sound | Roque Baños | Original Music Composer |
Production | Paula Weinstein | Producer |
Sound | Carsten Richter | Foley |
Production | Joe Roth | Producer |
Art | Nick Gottschalk | Art Direction |
Costume & Make-Up | Julian Day | Costume Design |
Sound | Frank Kruse | Supervising Sound Editor |
Sound | James Seymour Brett | Conductor |
Writing | Rick Jaffa | Story |
Writing | Amanda Silver | Story |
Camera | Peter Zuccarini | Underwater Camera |
Crew | Martin Pemberton | Stunts |
Sound | Adam Langston | Orchestrator |
Sound | Markus Stemler | Sound Designer |
Visual Effects | Jody Johnson | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Dave Kim | Visual Effects Coordinator |
Art | Dominic Capon | Set Decoration |
Art | Dean Clegg | Art Direction |
Art | Neal Callow | Art Direction |
Production | Robert Sterne | Casting Associate |
Art | Niall Moroney | Supervising Art Director |
Visual Effects | Mark Holt | Special Effects Supervisor |
Crew | Marcus Shakesheff | Stunts |
Lighting | Thomas Neivelt | Gaffer |
Crew | Darragh Mortell | Stunts |
Crew | Ian McIntyre | Stunts |
Visual Effects | Vincent Cirelli | Visual Effects Supervisor |
Crew | William Conacher | Dialect Coach |
Art | Gabriela Dolenská | Art Department Coordinator |
Production | Diego Betancor | Casting |
Art | Meike Maher | Construction Coordinator |
Crew | Rob Pavey | Stunts |
Camera | Katie Swain | Camera Operator |
Visual Effects | Marie-Cecile Dahan | Visual Effects Producer |
Visual Effects | François Dumoulin | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Oliver Money | Visual Effects Producer |
Art | Christian Huband | Supervising Art Director |
Crew | Bobby Holland Hanton | Stunts |
Crew | Bobby Holland Hanton | Stunt Double |
Visual Effects | Dane Allan Smith | Visual Effects Producer |
Sound | Chris Burdon | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Suzanna Smith | Set Designer |
Crew | Laurent Plancel | Stunts |
Crew | Pablo Verdejo | Stunts |
Production | Will Ward | Producer |
Crew | Xinyi Puah | Visual Effects Editor |
Camera | John Marzano | Helicopter Camera |
Camera | John Marzano | Aerial Director of Photography |
Directing | Jo Beckett | Script Supervisor |
Lighting | David Sinfield | Gaffer |
Visual Effects | Steve Griffith | Visual Effects Producer |
Crew | Kathryn Donovan | Unit Publicist |
Visual Effects | Pimentel A. Raphael | Animation Supervisor |
Sound | Steve Little | ADR & Dubbing |
Editing | Steve Little | Dialogue Editor |
Camera | Alastair Rae | Steadicam Operator |
Visual Effects | Bryan Hirota | VFX Supervisor |
Costume & Make-Up | Laura Schiavo | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kate Laver | Set Costumer |
Editing | Begoña Lopez | Digital Intermediate |
Sound | Gilbert Lake | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Ryan Stuart | Stunts |
Art | James Collins | Assistant Art Director |
Camera | Simon Finney | Camera Operator |
Visual Effects | Sean Stranks | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Andrew Hunt | Costume Supervisor |
Production | Steven Mnuchin | Executive Producer |
Visual Effects | Charlotte Loughnane | Visual Effects Producer |
Crew | Lukas Lepicovsky | CG Supervisor |
Directing | Sophie Higel | Assistant Director |
Costume & Make-Up | Marilyn MacDonald | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Luca Vannella | Hairstylist |
Crew | Stephen C Walsh | Stunts |
Writing | Nathaniel Philbrick | Novel |
Sound | Ginés Carrión | Orchestrator |
Sound | Helene Seidl | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Kirstin Chalmers | Makeup Artist |
Sound | Karen Elliott | Music Supervisor |
Crew | Jon Baker | Armorer |
Crew | Mikaël Damant-Sirois | CG Supervisor |
Art | Ben Wilkinson | Property Master |
Visual Effects | Sam Girdler | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Leslie Lerman | Visual Effects Producer |
Sound | Iain Eyre | ADR & Dubbing |
Editing | Iain Eyre | Dialogue Editor |
Camera | Jonathan Prime | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Laura Lilley | Hairstylist |
Visual Effects | Mike Kelt | Special Effects Supervisor |
Visual Effects | Crisanta Melendez | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Eric Petey | Animation Supervisor |
Directing | Vaughn Stein | Third Assistant Director |
Visual Effects | Chan Ee Jien | Visual Effects Coordinator |
Directing | Kathy Hughes | Script Supervisor |
Crew | Angel Airan Bonilla | Armorer |
Crew | Lee Garside | Armorer |
Crew | Ben Rothwell | Armorer |
Sound | David Walter | Music Editor |
Sound | Paul John Chandler | Music Editor |
Crew | Michael Wood | Second Unit Cinematographer |
Lighting | Brandon Evans | Gaffer |
Lighting | Aaron Keating | Gaffer |
Lighting | Tom O'Sullivan | Rigging Gaffer |
Visual Effects | Robyn Luckham | Animation Supervisor |
Crew | Kieron Helsdon | CG Supervisor |
Crew | Richard Sutherland | CG Supervisor |
Visual Effects | Anna Guseva | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Valdone Koronczi | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Donna Smith | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Eunice Khoo | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Nancy Lamontagne | Visual Effects Coordinator |
Crew | Karen Holt | Special Effects Coordinator |
Sound | Stefan Busch | Sound Editor |
Art | Isabel Gómez-Blanco | Assistant Art Director |
Art | Will Buchanan | Greensman |
Costume & Make-Up | Karen Sherriff-Brown | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Haridian Nóbrega | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Elisa Fernández Martín | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Fae Hammond | Makeup Designer |
Editing | Sophie Nguyen-Thomas | Digital Intermediate |
Editing | Simon Davis | First Assistant Editor |
Crew | Levan Doran | Stunts |
Crew | Levan Doran | Stunt Double |
Lighting | Dave Brennan | Best Boy Electric |
Crew | Peter N. Brown | Carpenter |
Crew | Daniel F. Malone | Stunts |
Crew | Ian Kay | Stunts |
Directing | Jack Scarisbrick | Assistant Director |
Editing | Michael Crusz | Online Editor |
Crew | Ian Pead | Stunts |
Costume & Make-Up | Daniel McGraw | Makeup Artist |
Directing | Tom Rye | Second Assistant Director |
Crew | Nicholas Daines | Stunts |
Production | Solomon Artistes | Extras Casting |
Crew | Tolga Kenan | Stunts |
Production | Vinay Gautam | Production Coordinator |
Production | Amanda Fernie | Assistant Accountant |
Camera | Ash Daniyan | Digital Imaging Technician |
Crew | Sarah Lochlan | Stunts |
Crew | James Cox | Stunts |
Crew | Matt Da Silva | Stunts |
Crew | Clare Glass | Stunt Coordinator |
Directing | Holly Gardner | Third Assistant Director |
Crew | Kelly Dent | Stunts |
Production | Michele Tandy | Finance |
Crew | Aldonio Danny Frietas | Stunts |
Crew | Karanja Yorke | Stunts |
Art | Soren Bendt Aaboe Pedersen | Storyboard Artist |
Production | Laura Mateos | Production Accountant |
Crew | Elliot Hawkes | Stunts |
Crew | Charles Ramsay | Stunts |
Art | Buddie Wilkinson | Standby Property Master |
Crew | Mark Slaughter | Stunts |
Crew | Lewis Young | Stunts |
Crew | Jonny Stockwell | Stunts |
Crew | Dee Harrop | Stunts |
Directing | Toby Spanton | Third Assistant Director |
Crew | Marc Mailley | Stunts |
Crew | David Fisher | Stunts |
Production | Anneka Coleman | Production Secretary |
Production | Clair Hanson | Assistant Accountant |
Production | Arundhati Jaiswal | Production Coordinator |
Production | Edward Squires | Production Secretary |