Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)

ActionEventyrFantasy

Vi befinder os, efter storbyen Metropolis blev lagt i ruiner af mægtige skabninger fra rummet. Godt nok sejrede den retfærdige Superman, men nu stilles der spørgsmålstegn ved hans guddommelige kræfter og den manglende regeringskontrol. Ud af skyggen træder den selvtægtende beskytter af de svageste, Batman, der har sine egne motiver for at gå i kamp mod den overlegne Superman.

Director: Zack Snyder
Writers: David S. Goyer, Chris Terrio.

Release Date: 2016-03-23
Status: Released
Run time: 183 min / 3:3
Budget: $250,000,000
Revenue: $873,634,919
Production Companies : DC Comics, DC Entertainment, Warner Bros. Pictures, Zak Productions, RatPac-Dune Entertainment, Atlas Entertainment, Cruel & Unusual Films
Production Country: United States of America

IMDB

http://www.batmanvsupermandawnofjustice.com/


Casts

Ben Affleck
Bruce Wayne / Batman
Henry Cavill
Clark Kent / Superman
Jesse Eisenberg
Lex Luthor
Gal Gadot
Diana Prince / Wonder Woman
Amy Adams
Lois Lane
Diane Lane
Martha Kent
Jeremy Irons
Alfred Pennyworth
Holly Hunter
Senator Finch
Laurence Fishburne
Perry White
Callan Mulvey
Anatoli Knyazev
Scoot McNairy
Wallace Keefe
Tao Okamoto
Mercy Graves
Jena Malone
Jenet Klyburn
Lauren Cohan
Martha Wayne
Brandon Spink
Young Bruce Wayne
Hugh Maguire
Jack O'Dwyer
Michael Cassidy
Jimmy Olsen
Alan D. Purwin
Wayne Industries Pilot
Dan Amboyer
Drone Pilot
Rebecca Buller
Jenny Jurwich
Harry Lennix
General Swanwick
Christina Wren
Major Carrie Farris
Jade Chynoweth
Carmen
Chad Krowchuk
Glen Woodburn
Kevin Costner
Jonathan Kent
Ezra Miller
Barry Allen / The Flash
Charlie Rose
Charlie Rose
Vikram Gandhi
Vikram Gandhi
Andrew Sullivan
Andrew Sullivan
Neil deGrasse Tyson
Neil deGrasse Tyson
Jon Stewart
Jon Stewart
Soledad O'Brien
Soledad O'Brien
Erika R. Erickson
Erika Erickson
Dana Bash
Dana Bash
Nancy Grace
Nancy Grace
Anderson Cooper
Anderson Cooper
Brooke Baldwin
Brooke Baldwin
Jason Momoa
Arthur Curry / Aquaman
Joe Morton
Silas Stone
Ray Fisher
Victor Stone / Cyborg
Joseph Cranford
Pete Ross
Emily Peterson
Lana Lang
Patrick Wilson
POTUS (voice)
Carla Gugino
A.I. Kelor (voice)
Jeffrey Dean Morgan
Thomas Wayne (uncredited)
Sammi Rotibi
General Amajagh
Hanna Dworkin
Metropolis Citizen
Tiffany L. Addison
Metropolis Citizen
Owais Ahmed
Metropolis Citizen
Anish Jethmalani
Metropolis Citizen
Tiffany Bedwell
Metropolis Citizen
Natalee Arteaga
Metropolis Citizen
Keith D. Gallagher
Metropolis Citizen
Jeff Dumas
Metropolis Citizen
Miriam Lee
Metropolis Citizen
Alicia Regan
Metropolis Citizen
Stephanie Koenig
Teacher
Ripley Sobo
Sage
Richard Burden
Island Scientist
Julius Tennon
General Security Chief
Wunmi Mosaku
Kahina Ziri
Dennis North
Senator Barrows
Kiff Vanden Heuvel
Officer Mazzuccheli
Mason Heidger
Officer Rucka
Ahney Her
Hostage Girl
Kristine Cabanban
Hostage Girl
Sebastian Sozzi
Cesar Santos
Kent Shocknek
Kent Shocknek
Ralph Lister
Emmet Vale
Sammy A. Publes
Metropolis Cop
Jay R. Adams
Metropolis Cop
David Midura
Heroes Park Tourist
Jay Towers
Reporter at Monument
Michael Ellison
Air Force MP
Kirill Ostapenko
Underground Fight Patron
Rashontae Wawrzyniak
Beautiful Woman
Tom Luginbill
Sports Announcer
Dave Pasch
Sports Announcer
Danny Mooney
Party Photographer
Henry Frost III
Party Doorman
Nicole Forester
LeBlanc
Debbie Stabenow
Metropolis Governor
Milica Govich
Colorado Woman
John Lepard
Jail Guard
Sandra Love Aldridge
Finch's Receptionist
Graham W.J. Beal
James Harmon - Museum Director
Henri Franklin
Bunker Soldier
Jonathan West
Bunker Soldier
T.J. Martinelli
US Park Officer
Chris Newman
Wayne Accountant
Lulu Dahl
Diner Waitress
Sam Logan Khaleghi
DC Protestor
Anne Marie Damman
DC Protestor
Connie Craig
DC Protestor
Henrietta Hermelin
DC Protestor
Patrick Leahy
Senator Purrington
Albert Valladares
Convenience Store Robber
David Paris
Helicopter Pilot
Abigail Kuklis
Flight Attendant
Greg Violand
Chairman of Joint Chiefs
Tiren Jhames
Vice Chairman of Joint Chiefs
Steve Jasgur
Signals Officer - Air Force
Jonathan Stanley
Silo Officer
Jesse Nagy
Silo Officer
Duvale Murchison
Supermax Guard
Thomas J. Fentress
Prison Barber
Coburn Goss
Father Leone
Jeff Hanlin
Wagon Driver
Gary A. Hecker
Creature Vocals (voice)
Robin Atkin Downes
Kreatur (voice)
Issac Ryan Brown
Squatter Boy
Barton Bund
CIA Supervisor
Bailey Chase
Python Team Leader
Patrick O'Connor Cronin
Gotham Desk Cop
Sonja Crosby
Gotham Desk Cop
C.T. Fletcher
Inmate Thug
Ahman Green
Inmate Thug
Diana Gaitirira
Nairomian Crying Woman
Jalene Mack
Nairomian Crying Woman
Esodie Geiger
Nairomian Crying Woman
Nene Nwoko
Nairomian Crying Woman
Scott Edward Logan
Nairomian Driver
Marcus Goddard
Gala Waiter
Cruz Gonzalez-Cadel
Adriana Santos
Alma Martinez
Older Goat Herder
Sal Lopez
Older Goat Herder
Marcel Shihadeh
Young Goat Herder
Theo Bongani Ndyalvane
Rebel Translator
Satori Shakoor
Squatter Mother
Mark Edward Taylor
Wayne Industries Pilot
Laura Atwood
Daily Planet Reporter (uncredited)
Ele Bardha
Truck (uncredited)
Brandon Bautista
Party Guest (uncredited)
Wayne E. Brown
Funeral Attender (uncredited)
Will Blagrove
Rusty - Metropolis Cop (uncredited)
Brian Boland
Wayne Security (uncredited)
Joe Cipriano
Metropolis Survivor (uncredited)
Joe Fishel
US Senator (uncredited)
Carmen Gangale
EMT (uncredited)
Meighan Gerachis
Chilean President (uncredited)
Axel Harney
Basketball Player (uncredited)
Sidi Henderson
Building Supervisor (uncredited)
Jason Hughley
DC Paramedic (uncredited)
Inder Kumar
Wayne Financial Employee (uncredited)
David Leach
Football Player (uncredited)
Taras Los
Russian Foreign Minister (uncredited)
Gordon Michaels
Gotham Seaport Cop (uncredited)
Nicole Santini
First Class Lady (uncredited)
Lynch R. Travis
Protester (uncredited)
Jimmy Star
Party Guest (uncredited)

Crew

Sound Hans Zimmer Original Music Composer
Production Charles Roven Producer
Camera Bill Coe First Assistant "A" Camera
Production Christopher Nolan Executive Producer
Production Emma Thomas Executive Producer
Writing David S. Goyer Screenplay
Production David S. Goyer Executive Producer
Crew Frank Miller Graphic Novel Illustrator
Production Lora Kennedy Casting
Writing Bob Kane Characters
Art Patrick Tatopoulos Production Design
Art Beat Frutiger Art Direction
Costume & Make-Up Michael Wilkinson Costume Design
Editing David Brenner Editor
Art Kevin Ishioka Art Direction
Art Troy Sizemore Supervising Art Director
Production Michael Uslan Executive Producer
Production Benjamin Melniker Executive Producer
Production Bruce Moriarty Associate Producer
Directing Bruce Moriarty First Assistant Director
Visual Effects Lou Carlucci Pyrotechnic Supervisor
Directing Zack Snyder Director
Sound Scott Hecker Supervising Sound Editor
Camera Larry Fong Director of Photography
Production Kristy Carlson Casting
Writing Jerry Siegel Characters
Writing Joe Shuster Characters
Costume & Make-Up Victoria Down Makeup Department Head
Sound David Grimaldi Sound Effects Editor
Sound Chuck Michael Sound Designer
Costume & Make-Up Richard Redlefsen Key Makeup Artist
Sound Junkie XL Original Music Composer
Production Caitlin McKenna-Wilkinson ADR Voice Casting
Production Jo Edna Boldin Casting
Editing Stefan Sonnenfeld Digital Intermediate Producer
Sound Jussi Tegelman Sound Designer
Sound Kevin Kaska Orchestrator
Production Wesley Coller Executive Producer
Production Deborah Snyder Producer
Production Kathy Mooney Casting Director
Production Gregory Wilson Co-Producer
Writing Jay Oliva Storyboard
Art Jay Oliva Storyboard Artist
Art Carolyn 'Cal' Loucks Set Decoration
Writing Chris Terrio Screenplay
Sound Michael Keller Sound Re-Recording Mixer
Writing Bill Finger Characters
Production Geoff Johns Executive Producer
Costume & Make-Up Kate Biscoe Key Makeup Artist
Visual Effects Michael Lum Lead Animator
Art Michael Meyers Concept Artist
Art Mike Piccirillo Art Department Coordinator
Sound Nerses Gezalyan Sound Mixer
Art Lorin Flemming Art Direction
Costume & Make-Up Sabra Temple Costumer
Art Cynthia La Jeunesse Assistant Set Decoration
Art Gregory S. Hooper Art Direction
Production William Doyle Production Supervisor
Crew Tim Rigby Stunt Coordinator
Crew Wayne Dalglish Stunts
Art Patricio M. Farrell Art Direction
Art Erick Donaldson Set Designer
Visual Effects Lara Perez Takagi Visual Effects Coordinator
Costume & Make-Up Bob Morgan Costume Supervisor
Costume & Make-Up Suzi Ostos Makeup Artist
Visual Effects Bryan Godwin Visual Effects Supervisor
Costume & Make-Up David Fernandez Key Costumer
Costume & Make-Up Claire Sandrin Costumer
Sound Jason Johnston Boom Operator
Production Joel Thingvall Researcher
Sound Margit Pfeiffer ADR Supervisor
Crew Lisa Nichols Studio Teacher
Art Cuitlahuac Morales Velazquez Sculptor
Art Victor James Martinez Concept Artist
Art Grant Samson Leadman
Sound Rick Owens Foley Artist
Art Anshuman Prasad Set Designer
Sound Chris Jenkins Sound Re-Recording Mixer
Visual Effects Julie Orosz Visual Effects Producer
Directing Damon Caro Second Unit Director
Sound Melissa Muik Music Editor
Art David Chow Set Designer
Art Doug Harlocker Property Master
Visual Effects Joel Whist Special Effects Supervisor
Art Jonas De Ro Concept Artist
Art Bria Kinter Set Designer
Art Jeff Markwith Set Designer
Visual Effects Lisa Goldberg Visual Effects Producer
Directing Kimi Webber Script Supervisor
Camera Clay Enos Still Photographer
Camera John Clothier Camera Operator
Visual Effects David P.I. James Visual Effects Producer
Visual Effects Zack Mazerolle VFX Editor
Visual Effects Richard Ivan Mann Visual Effects Producer
Visual Effects Martin November VFX Editor
Camera Ian Seabrook Underwater Director of Photography
Production Matthew Hirsch Production Supervisor
Editing Daniel Saxlid Dialogue Editor
Camera Kevin D. Hewitt Camera Operator
Costume & Make-Up Aline Hong Set Costumer
Visual Effects Josh R. Jaggars Visual Effects Producer
Visual Effects Abhishek Chauhan VFX Editor
Visual Effects John 'D.J.' Des Jardin Visual Effects Supervisor
Art John Millard Leadman
Costume & Make-Up Aura Sperling Pierce Seamstress
Lighting Marc-Antoine Serou Lighting Technician
Costume & Make-Up Jules Holdren Key Hair Stylist
Production Karen Jarnecke Production Supervisor
Camera David B. Nowell Aerial Director of Photography
Sound Ryan Murphy Sound Mix Technician
Camera Brian Heller Helicopter Camera
Crew Lee Anne Muldoon Unit Publicist
Art Shari Ratliff Assistant Art Director
Crew Douglas Bloom Digital Effects Supervisor
Sound Thomas Whiting ADR Editor
Sound Ryan Young ADR Recordist
Visual Effects Tricia Henry Ashford Visual Effects Producer
Visual Effects Bryan Hirota Visual Effects Supervisor
Visual Effects Nick Dacey VFX Editor
Crew Daniel Macarin CG Supervisor
Visual Effects Joe Letteri Senior Visual Effects Supervisor
Visual Effects Keith Miller Visual Effects Supervisor
Visual Effects Dan Carnegie Matchmove Supervisor
Directing Amber Harley Script Supervisor
Costume & Make-Up Alejandra Ford Makeup Artist
Costume & Make-Up Jerad Marantz Costume Illustrator
Lighting Roger Meilink Rigging Gaffer
Costume & Make-Up Jennifer Jobst Costume Supervisor
Visual Effects Dusan Strugar Visual Effects Supervisor
Crew Harry Mukhopadhyay Digital Effects Supervisor
Visual Effects David Wallace Allen Visual Effects Supervisor
Visual Effects Guillaume Rocheron Visual Effects Supervisor
Art Jonathan Burdeshaw Sculptor
Art Christine Mahuna Sculptor
Art Robert Clark Sculptor
Production Steven Mnuchin Executive Producer
Visual Effects Jonathan Macintosh Senior Animator
Editing Dhirendra Chhatpar Stereoscopic Editor
Visual Effects Jade Mansueto Animation Director
Visual Effects Kirstin Cambie Animation Coordinator
Production Curt Kanemoto Co-Producer
Sound Michael McGee Production Sound Mixer
Production Allison Daly Payroll Accountant
Costume & Make-Up Kate Abraham Set Costumer
Art Edward Skade Sculptor
Camera Eric Dvorsky Aerial Camera Technician
Costume & Make-Up John Voght Set Costumer
Editing Brett Schlaman 3D Editor
Editing Ian Sullivan Digital Intermediate
Art Michael Trosper Set Dresser
Art Nikki Sass Painter
Costume & Make-Up Lauren Kress Hairstylist
Camera Geoff George Additional Camera
Art Deborah Jurvis Art Department Coordinator
Directing Cédric Gentil Second Assistant Director
Costume & Make-Up Shaun Garcia Costumer
Costume & Make-Up Liz Pecos Set Costumer
Costume & Make-Up Patrick Caulfield Costumer
Production Lauren Candela Extras Casting Assistant
Production Marie A. Kohl Casting Associate
Art Josue Clotaire Fleurimond Conceptual Illustrator
Visual Effects Allen Holbrook Senior Animator
Production Erin Sahlstrom Production Coordinator
Lighting Chris Peterson Electrician
Visual Effects Hugh Brompton Visual Effects Coordinator
Crew Brian Avery Stunts
Visual Effects Karina Benesh Visual Effects Coordinator
Sound Beau Williams Sound Mixer
Costume & Make-Up Rachel Bris Ager/Dyer
Editing Annie Johnson Digital Intermediate Producer
Visual Effects Chloe Feodoroff Visual Effects Coordinator
Costume & Make-Up Reyna Robinson Hairstylist
Camera Jeremy Brussell Best Boy Grip
Camera Gus Sacks Digital Imaging Technician
Visual Effects Eric Petey Animation Supervisor
Crew Harimander Singh Khalsa Digital Effects Supervisor
Costume & Make-Up Jessica R. Lawson Seamstress
Visual Effects Dinesh K. Bishnoi Visual Effects Supervisor
Costume & Make-Up Malgosia Wojtkowski Costumer
Costume & Make-Up J.R. Hawbaker Assistant Costume Designer
Production Johanna McGinley Extras Casting Assistant
Visual Effects Megan Galbraith Visual Effects Coordinator
Visual Effects Lei Zhang VFX Editor
Visual Effects Ran Sieradzki Senior Animator
Art Christian Scheurer Concept Artist
Costume & Make-Up Red Rose Connerty Costumer
Costume & Make-Up Chase Heard Hairstylist
Visual Effects Michael Fournier VFX Editor
Visual Effects Lidia Martinez Prado Animation Director
Art Tom Castronovo Assistant Art Director
Art Justin N. Lang Assistant Art Director
Visual Effects Ricardo Silva Animation Supervisor
Visual Effects Richard Spriggs Animation Supervisor
Production Caitlin Well Casting Associate
Crew Gary Harper Armorer
Crew Victoria Wagner Armorer
Costume & Make-Up May Azzow Set Costumer
Costume & Make-Up Gina Nalli Set Costumer
Costume & Make-Up Michael Welch Set Costumer
Visual Effects Simeon Duncombe Animation Supervisor
Crew Gabriel Vargas CG Supervisor
Crew Hannes Poser CG Supervisor
Camera William R. Dalgleish Camera Operator
Camera William R. Dalgleish Second Unit Director of Photography
Lighting Jim Grce Gaffer
Lighting Bob Gomez Rigging Gaffer
Camera Andy Leo Additional Camera
Editing Warren Paeff First Assistant Editor
Art Kelton Cram Concept Artist
Art Jon J. Bush Leadman
Sound Tom Pearson Music Consultant
Visual Effects Thomas Proctor Visual Effects Supervisor
Visual Effects Jep Hill Compositing Supervisor
Visual Effects Ryan Doell Visual Effects Coordinator
Visual Effects Rachel Cadden Visual Effects Production Assistant
Production Jeanette Benzie Casting Assistant
Camera Tim Soronen Grip
Art Liz Ritenour Art Department Assistant
Camera Ryan Faulkner Grip
Lighting Brandon Kovatch Electrician
Lighting Levi Martinez Electrician
Camera Stewart Smith Additional First Assistant Camera
Camera Clark Birchmeier Digital Imaging Technician
Camera Dean M. Simmon First Assistant "B" Camera
Visual Effects Manmath Matondkar Modeling
Production Lauren Swearingen Production Coordinator
Directing Jason Roberts Second Assistant Director
Lighting Kevin Erb Key Rigging Grip
Camera Gary J. Dodd Key Grip
Camera Kyle R. Adcock Additional First Assistant Camera
Camera Andy Hoehn Additional First Assistant Camera
Crew Ross Jensen Production Controller
Camera Trevor Carroll-Coe Second Assistant Camera
Costume & Make-Up Jason Rainey Ager/Dyer
Editing Carlos Castillon Assistant Editor
Editing Jason Fields Assistant Editor
Production Lava Buckley Casting Assistant
Camera Tyler Gendron Grip
Costume & Make-Up John Ostrander Costume Assistant
Sound Brian Tarlecki Sound Mix Technician
Visual Effects Babak Bina 3D Generalist
Visual Effects Daniel Perez 3D Generalist
Visual Effects Michael Karp Matchmove Supervisor
Production Page Rosenberg-Marvin Production Supervisor
Art Robert McKinnon Concept Artist
Costume & Make-Up Tim Phoenix Costumer
Visual Effects Gerardo Aguilera Visual Effects Technical Director
Art David James Sculptor
Art Dan Milligan Concept Artist
Art Darren Patnode Set Dresser
Art Sharon Fauvel Textile Artist
Visual Effects Wahid Ibn Reza Visual Effects Coordinator
Crew Maura Gannett Studio Teacher
Costume & Make-Up Pepper J. Gallegos Makeup Artist
Visual Effects Maximillian McNair MacEwan Visual Effects Coordinator
Art Gary Metzen Painter
Visual Effects Clement Yip Lead Animator
Lighting Dan Jones Best Boy Electric
Costume & Make-Up Stella Cottini Costumer
Production Maryellen Aviano Extras Casting Coordinator
Visual Effects Wesley Chandler Lead Animator
Art Bradley Good Assistant Property Master
Crew John Arbuckle Marine Coordinator
Costume & Make-Up Lynn Ollie Costumer
Visual Effects Kyle Robinson Pre-Visualization Supervisor
Art David Venezky Set Dresser
Costume & Make-Up Kristin Wahl Hair Department Head
Visual Effects Matthieu Poirey Senior Animator
Visual Effects Ken Satchel King Senior Animator
Visual Effects Edan Hopper Visual Effects Coordinator
Visual Effects Robin Williams Visual Effects Coordinator
Visual Effects Sean Konrad Compositing Supervisor
Editing Carlos M. Castillón First Assistant Editor
Sound Roy Seeger First Assistant Sound Editor
Visual Effects Ian Spriggs Senior Modeller
Art Scott Schutzki Set Dresser
Lighting John S. Robertson Key Rigging Grip
Camera Casey McClurken Additional Grip
Visual Effects David Apgar Lead Animator
Directing Brandon Lambdin First Assistant Director
Crew Mohamed Sobhy Digital Effects Supervisor
Visual Effects Holly Price Visual Effects Production Manager
Costume & Make-Up Sarah Anderson Costumer
Sound Jay Fisher ADR Mixer
Visual Effects Daniel Jeffery Visual Effects Coordinator
Art H. Barclay Aaris Construction Buyer
Visual Effects Richard Hayward Matchmove Supervisor
Visual Effects Souvik Mitra Matchmove Supervisor
Visual Effects Mark Divekar Visual Effects Coordinator
Editing Dan Spellman Online Editor
Costume & Make-Up Sonny Merritt Key Costumer
Costume & Make-Up Stephanie Portnoy Porter Assistant Costume Designer
Art Po Sing Chu Concept Artist
Costume & Make-Up Cindy Shute Hairstylist
Production Mary Aldousary Extras Casting Assistant
Art Katie Childs Set Decoration Buyer
Lighting Noah Eagle Electrician
Visual Effects Rohan Tirkey Stereoscopic Supervisor
Visual Effects James Rees Stereoscopic Supervisor
Art Daniel Soltis Sculptor
Art James Hardy Set Dresser
Lighting Erica Kim Electrician
Visual Effects Courteney Smith Visual Effects Production Assistant
Visual Effects Aaron Barlow Senior Animator
Camera Dan Mikulski Best Boy Grip
Art Avril Dishaw Set Dresser
Costume & Make-Up Kathy Fennessy Costumer
Camera Michael Dzialowski Additional First Assistant Camera
Art Leandre Lagrange Concept Artist
Camera Brian Christie Grip
Crew Curt Swan Thanks
Art Linda R. Gore Set Dresser
Production Emma Siegel Production Secretary
Production Ashish Kukian Production Manager
Editing Priyal Mahadik Stereoscopic Editor
Editing Smeet Vedant Stereoscopic Editor
Editing Vaibhav Marathe Stereoscopic Editor
Production Vinay Gautam Production Manager
Production Maria Mira Production Coordinator
Visual Effects Yann Moalic Visual Effects Technical Director
Lighting Ted Nimz Lighting Technician
Visual Effects Thirupathi Nomula Senior Modeller
Visual Effects Will Newis Visual Effects Coordinator
Visual Effects Julian Gnass Compositing Supervisor
Visual Effects Sean Heuston Compositing Supervisor
Visual Effects Andrew Fitchett Visual Effects Coordinator
Visual Effects Aleksandar Vishemirski Visual Effects Supervisor
Crew Doug Penner Systems Administrators & Support
Visual Effects Warren Larkam Visual Effects Coordinator
Visual Effects Matthew Bullock 3D Modeller
Production Anouk Frösch Travel Coordinator
Visual Effects Tim Teramoto Creature Technical Director
Production Amy Denning Winfrey Payroll Accountant
Visual Effects Ramachari Murali Visual Effects Technical Director
Visual Effects Sherin Varghese Compositing Supervisor
Directing Julian Wall First Assistant Director
Lighting Quinn Grove Rigging Grip
Editing Dave Lee Colorist
Costume & Make-Up Renee Allen Costumer
Costume & Make-Up Cacey Kirshner Costumer
Costume & Make-Up Anna Zenner Hairstylist
Art Rob Bliss Concept Artist
Art Brad Elliott Assistant Property Master
Production Prashant Sharan Production Manager
Art Neil D'Monte Storyboard Artist
Production Jessica Gisin Needham Extras Casting
Production Charuhas Sonar Production Manager
Production Jyoti Bhalchandra Deshpande Production Manager
Visual Effects Jason Bowers Compositing Supervisor
Visual Effects Evan Fraser Matchmove Supervisor
Visual Effects Josephine Dinata Visual Effects Coordinator
Visual Effects Kevin Maliakal Visual Effects Production Manager
Production Merrilee Dale Production Accountant
Costume & Make-Up Annie Jewell Costumer
Camera David Skinner Grip
Art Nadezda Kuzmina Concept Artist
Crew Ryan Watson Fight Choreographer
Production Sainath Shinde Production Manager
Costume & Make-Up Kiersten Hargroder Costumer
Camera Jule Fontana Camera Loader
Art Jared Purrington Storyboard Artist
Visual Effects Troy Moore Compositing Supervisor
Lighting Vinny Walsh Electrician
Costume & Make-Up Lillian Sakamaki Makeup Artist
Visual Effects Vipin Raj Modeling
Camera Felicia Tolbert Still Photographer
Visual Effects Nicole Maria Nonis Visual Effects Coordinator
Visual Effects Ben Breckenridge Stereoscopic Supervisor
Costume & Make-Up Sarah Yellin Costumer
Visual Effects Joel Kittle Modelling Supervisor
Camera Daniel A Hernandez Digital Imaging Technician
Art Gena Vazquez Props
Visual Effects Bojana Solomonova Vishemirski Visual Effects Producer
Art Kimberly A. Fleming Set Dresser
Visual Effects Adam Vanner Creature Technical Director
Visual Effects Ranjit Gosavi Compositing Supervisor
Visual Effects Olivier Dumont Visual Effects Supervisor
Art Christopher Hayes Set Dresser
Lighting Mike D. Fernandez Lighting Technician
Visual Effects Kevin Kelm Creature Technical Director
Art Kelly Hemenway Graphic Designer
Camera Matthew Massie Grip
Art Lane Stewart Art Department Assistant
Art Kristen Sherwin Art Department Assistant
Art Godofredo Catolico Gannod Props
Art Gerald D'Onofrio Sculptor
Art Libby Morris Set Decoration Buyer
Art Derek Berk Set Dresser
Art Silas Brandon Set Dresser
Art Sarah Ivey Set Dresser
Art Josh Moceri Set Dresser
Art Christopher M. Settanni Set Dresser
Art Ben Brenner Set Dresser
Art Celeste Cole Set Dresser
Costume & Make-Up Rosalind Jones-Crosby Hairstylist
Costume & Make-Up Deida K. Massey Makeup Artist
Costume & Make-Up Willow Snyder Makeup Artist
Costume & Make-Up Freida Valenzuela Makeup Artist
Costume & Make-Up Debbie Djardkian Makeup Artist
Costume & Make-Up Adam Girardet Costume Assistant
Costume & Make-Up Alexander Headley Costume Assistant
Costume & Make-Up Rich Siil Costumer
Costume & Make-Up Serrita Walker Costumer
Costume & Make-Up Nathalie Kwok-Lundy Costumer
Camera Jeff Feller BTS Photographer
Camera Ryan Creasy Camera Loader
Camera David Tomita Dolly Grip
Lighting Patrick George Electrician
Lighting Brian Kelly Electrician
Lighting Russell Moeller Electrician
Lighting Daniel Shaw Electrician
Camera Oscar Cifuentes Grip
Camera Christy Taddeo Grip
Camera John P. Chittick Grip
Camera Kevin Olson Grip
Lighting Jeff Amaral Lighting Programmer
Lighting Tommy Copper Rigging Grip
Lighting Colin Robertson Rigging Grip
Lighting Creig Symons Rigging Grip
Lighting Ed Titus Rigging Grip
Visual Effects Ryan Bridger 3D Artist
Visual Effects Murugan Siju Compositing Supervisor
Visual Effects Amy Thomas Creature Technical Director
Visual Effects Stacy M. Yoi Creature Technical Director
Visual Effects Charlie Banks Creature Technical Director
Visual Effects Yoshihiro Harimoto Creature Technical Director
Crew Nick Booth Digital Effects Supervisor
Visual Effects Atanas Atanasov Modeling
Visual Effects Fiaz Shaikh Modeling
Visual Effects Bogdan Dubovyk Senior Modeller
Visual Effects Nelson Sousa Senior Modeller
Visual Effects Sean Santiago Stereoscopic Supervisor
Visual Effects Sapna Agrawal Visual Effects Coordinator
Visual Effects Allan Peresh Christian Visual Effects Coordinator
Visual Effects Deepak Jalesh Visual Effects Coordinator
Visual Effects Rebecca Matkaluk Visual Effects Coordinator
Visual Effects Tylor Maurer Visual Effects Coordinator
Visual Effects Alexandra Sumner Visual Effects Coordinator
Visual Effects Connie Sung Visual Effects Coordinator
Visual Effects Jon Warne Visual Effects Coordinator
Visual Effects Ryan Atimoyoo VFX Editor
Visual Effects Antonella Ferrari Visual Effects Producer
Visual Effects Alex Rush Visual Effects Production Assistant
Visual Effects Brendan Carroll Visual Effects Technical Director
Visual Effects Volker Heisterberg Visual Effects Technical Director
Visual Effects Ngnodjom Yvan Visual Effects Technical Director
Visual Effects Clementine Lo Visual Effects Technical Director
Production Kristina Robison Casting Associate
Production Mandy Marion Extras Casting Assistant
Production Charles Irving Beale Extras Casting Assistant
Sound Jeffrey Gates ADR Recordist
Sound Ron Ayers Boom Operator
Sound Sam François Sound Assistant
Crew Lisa Berry Animal Wrangler
Crew Danny Todd Armorer
Production David Buehrle Production Coordinator
Production Kristen Schreck Production Secretary
Directing Stephen W. Moore Second Assistant Director

Similar Movies