De Satans Chefer 2 (2014)
Vennerne Nick, Dale og Kurt er godt trætte af deres liv som lønslaver. De beslutter sig for at blive selvstændige, men deres erhvervseventyr går skævt fra starten, da en lidt for smart investor tager røven på dem. Den desperate iværksættertrio får nu den idé at kidnappe investorens voksne søn og kræve løsepenge for ham, så de kan tilbagevinde kontrollen over deres nye firma.
Director:
Sean Anders
Writers:
Sean Anders, John Morris.
Jason Bateman Nick Hendricks |
|
Jason Sudeikis Kurt Buckman |
|
Charlie Day Dale Arbus |
|
Jennifer Aniston Julia Harris |
|
Kevin Spacey Dave Harken |
|
Jamie Foxx Motherfucker Jones |
|
Chris Pine Rex Hanson |
|
Christoph Waltz Bert Hanson |
|
Jonathan Banks Detective Hatcher |
|
Lindsay Sloane Stacy Arbus |
|
Keegan-Michael Key Mike |
|
Kelly Stables Rachel |
|
Jerry Lambert Skip |
|
Sam Richardson Producer |
|
Brianne Howey Candy |
|
Lidia Porto Lupe |
|
Jaye Razor Ray |
|
Lennon Parham Roz |
|
Rob Huebel Pinkberry Executive |
|
Andy Buckley Surveillance Audio Agent |
|
Keeley Hazell Rex's Assistant |
|
Sabrina Sky Tiffany |
|
Brendan Hunt Sex Addiction Group Member |
|
Bill Blair Auction Bidder (uncredited) |
|
Nicole Domecus Dream Bikini Girl (uncredited) |
|
Cassandra Starr Fantasy Pool Girl (uncredited) |
|
Tatum Miranda Dream Girl (uncredited) |
|
Will Forte Derelict (uncredited) |
Production | Chris Bender | Producer |
Sound | Michael Payne | Sound Effects Editor |
Directing | Todd Hallowell | Second Unit Director |
Art | Christa Munro | Art Direction |
Sound | Elmo Weber | Supervising Sound Editor |
Sound | Elmo Weber | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Carol Ramsey | Costume Design |
Production | Diana Pokorny | Executive Producer |
Production | Diana Pokorny | Unit Production Manager |
Camera | Julio Macat | Director of Photography |
Art | Jan Pascale | Set Decoration |
Editing | Brad Wilhite | Additional Editor |
Camera | Mitchell Amundsen | Second Unit Director of Photography |
Sound | Todd Bozung | Supervising Music Editor |
Production | Brett Ratner | Producer |
Production | Toby Emmerich | Executive Producer |
Camera | Robert Presley | Camera Operator |
Camera | Robert Presley | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Deborah La Mia Denaver | Makeup Department Head |
Sound | Dave Jordan | Music Supervisor |
Crew | Jay Vinitsky | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Mary L. Mastro | Key Hair Stylist |
Production | Jay Stern | Producer |
Sound | Christopher Lennertz | Original Music Composer |
Crew | Joe Bucaro III | Stunts |
Writing | John Francis Daley | Story |
Art | Clayton Hartley | Production Design |
Production | Richard Brener | Executive Producer |
Crew | Tierre Turner | Stunts |
Crew | Casey O'Neill | Stunt Driver |
Writing | Sean Anders | Screenplay |
Directing | Sean Anders | Director |
Writing | Sean Anders | Story |
Crew | Zack Duhame | Stunts |
Writing | John Morris | Screenplay |
Production | John Morris | Producer |
Writing | John Morris | Story |
Editing | Eric Kissack | Editor |
Crew | Mike Escamilla | Utility Stunts |
Production | Rachel Tenner | Casting |
Crew | Logan Holladay | Stunt Driver |
Sound | Andrew DeCristofaro | Supervising Sound Editor |
Production | John Rickard | Producer |
Crew | Casey Adams | Stunt Double |
Writing | Michael Markowitz | Characters |
Writing | Jonathan Goldstein | Story |
Sound | David Williams | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Jo Kissack Folsom | Assistant Costume Designer |
Sound | Kevin Becker | Utility Sound |
Art | Harry E. Otto | Assistant Art Director |
Directing | Mary Ellen Woods | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Joyce Kogut | Costume Supervisor |
Sound | Donald Flick | Foley Editor |
Art | Lorrie Campbell | Set Designer |
Crew | Thomas Robinson Harper | Stunt Coordinator |
Sound | Nancy Nugent | ADR Supervisor |
Costume & Make-Up | Corey Bronson | Set Costumer |
Crew | James Waitkus | Transportation Captain |
Lighting | Bob E. Krattiger | Chief Lighting Technician |
Sound | Gregg Barbanell | Foley Artist |
Art | Brent Rice | Leadman |
Visual Effects | Dan Levitan | Visual Effects Supervisor |
Production | Michael Disco | Executive Producer |
Sound | Brad Sherman | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Tammy Sandler | Unit Publicist |
Production | Michelle Morrissey | Production Supervisor |
Sound | Michelle Pazer | Dialogue Editor |
Visual Effects | Ron Barr | VFX Artist |
Crew | Cecilia Cardwell | Studio Teacher |
Editing | Adam Ohl | Digital Intermediate Producer |
Editing | Erik Kaufmann | Digital Intermediate Editor |
Sound | Terry Wilson | Music Editor |
Costume & Make-Up | Peter Tothpal | Hair Department Head |
Camera | Christopher TJ McGuire | Camera Operator |
Costume & Make-Up | LaLette Littlejohn | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Deidra Dixon | Hairstylist |
Sound | David Esparza | Sound Effects Editor |
Lighting | Dennis J. Lootens | Rigging Gaffer |
Sound | Russell Farmarco | Dialogue Editor |
Camera | John Johnson | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Jamie Kelman | Key Makeup Artist |
Art | Mychael Bates | Property Master |
Crew | Gregory J. Barnett | Stunts |
Sound | Cameron Steenhagen | Supervising Dialogue Editor |
Visual Effects | Bruce Jones | Visual Effects Supervisor |
Directing | Jane Goldsmith | Script Supervisor |
Art | Nicole Balzarini | Art Department Coordinator |
Camera | Tony Rivetti | First Assistant Camera |
Production | Steven Mnuchin | Executive Producer |
Sound | Benjamin Rauscher | Foley Editor |
Crew | Eddie Braun | Stunts |
Crew | Mike Majesky | Stunts |
Crew | Dickey Beer | Stunt Driver |
Crew | Daniel Stevens | Stunt Double |
Production | Samuel J. Brown | Executive Producer |
Sound | Jojo Villanueva | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Jamelle Flowers | Set Costumer |
Visual Effects | Jeremy Hays | Special Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Chris McMillan | Hairstylist |
Sound | Joe Lemola | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Mary Castor | Makeup Artist |
Camera | Fred L. McLane | First Assistant Camera |
Camera | Joseph Ruiz | Dolly Grip |
Sound | Robert Sharman | Production Sound Mixer |
Production | Diana Adams | Production Accountant |
Crew | Nick Mestrundrea | Craft Service |
Costume & Make-Up | Craig Anthony | Costumer |
Lighting | Rick Maddux | Assistant Chief Lighting Technician |
Sound | Kevin Hyde | Boom Operator |
Sound | Matthew P. Hanson | Assistant Sound Editor |
Production | Kerri Smeltzer | Production Office Coordinator |
Crew | David Castillo | Stunts |
Art | Andrew P. Flores | Standby Painter |
Editing | Ray Neapolitan | Assistant Editor |
Crew | Holland Diaz | Stunt Double |
Directing | Jonathan McGarry | First Assistant Director |
Crew | Kevin Arnold | Stunts |
Crew | Steven Butcher | Picture Car Coordinator |
Visual Effects | Jacob Eaton | Visual Effects Coordinator |
Sound | Darrin Mann | Foley Mixer |
Production | John Cheng | Executive Producer |
Crew | Jeffrey G. Barnett | Stunts |
Costume & Make-Up | Annie Laoparadonchai | Costumer |
Crew | Annie Ellis | Stunts |
Camera | Jajaira Corria | Camera Loader |
Production | Gerard Averill | Location Manager |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Crew | Riley Harper | Stunt Double |
Camera | Roger Wall | Second Assistant Camera |
Sound | Margaret Gardner | Music Coordinator |
Camera | Rodney Sandoval | Second Assistant Camera |
Editing | Maxine Gervais | Digital Intermediate Colorist |
Costume & Make-Up | Robin Siegel | Makeup Artist |
Camera | John Warner | Key Grip |
Directing | Tommy Martin | Second Assistant Director |
Crew | Louie Franco | Stunt Driver |
Crew | Richard C. Taylor | Stunts |
Crew | Chris Brewster | Stunts |
Directing | Shea Vargé | Second Second Assistant Director |
Art | Harrison Hartley | Graphic Designer |
Camera | Glade Quinn | Dolly Grip |
Crew | Russell Overstreet | Transportation Co-Captain |
Camera | Gregson Bays Gabrio | Digital Imaging Technician |