Bernadette Peters Witch |
|
Chip Zien Baker |
|
Joanna Gleason Baker's Wife |
|
Tom Aldredge Narrator/Mysterious Man |
|
Robert Westenberg Cinderella's Prince/Wolf |
|
Kim Crosby Cinderella |
|
Danielle Ferland Little Red Riding Hood |
|
Ben Wright Jack |
|
Barbara Bryne Jack's Mother |
|
Chuck Wagner Rapunzel's Prince |
|
Pamela Winslow Rapunzel |
|
Merle Louise Cinderella's Mother/Grandmother/Giant |
|
Philip Hoffman Steward |
|
Kay McClelland Florinda |
|
Lauren Mitchell Lucinda |
|
Joy Franz Cinderella's Stepmother |
|
Edmund Lyndeck Cinderella's Father |
|
Cindy Robinson Snow White |
|
Maureen Davis Sleeping Beauty |
Production | Joanna Merlin | Casting |
Sound | Jonathan Tunick | Orchestrator |
Sound | Stephen Sondheim | Songs |
Writing | Stephen Sondheim | Musical |
Directing | James Lapine | Director |
Writing | James Lapine | Musical |
Directing | James Lapine | Stage Director |
Production | Michael Brandman | Executive Producer |
Sound | Paul Gemignani | Music Director |
Sound | Paul Gemignani | Conductor |
Editing | Girish Bhargava | Editor |
Costume & Make-Up | Ann Hould-Ward | Costume Design |
Costume & Make-Up | Frances Kolar | Makeup Artist |
Lighting | Richard Nelson | Lighting Design |
Costume & Make-Up | Nancy Schaefer | Wardrobe Supervisor |
Production | Iris Merlis | Producer |
Directing | Susan Markowitz | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Kevin Haney | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | Michael Laudati | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Stephen G. Bishop | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Rosemary Zurlo | Makeup Artist |
Camera | Bill Akerlund | Camera Operator |
Camera | Alain Onesto | Camera Operator |
Camera | Ron Washburn | Camera Operator |
Sound | Mike Shoskes | Sound |
Camera | Hector Ramirez | Camera Operator |
Camera | Jake Ostroff | Camera Operator |
Production | Wendy Cornell | Associate Producer |
Camera | Michael Lieberman | Camera Operator |
Crew | Janis Klein | Post Production Supervisor |
Lighting | Danny Franks | Lighting Design |
Sound | John Alberts | Sound Post Supervisor |
Editing | Bill Stephan | Online Editor |
Camera | John Feher | Camera Operator |
Editing | Laura Young | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Michael Wasula | Hairstylist |
Art | Tony Straiges | Set Designer |
Art | Tony Straiges | Title Illustration |
Crew | Lar Lubovitch | Choreographer |
Costume & Make-Up | Phyllis Della Illien | Hair Designer |
Production | Mal Albaum | Production Consultant |
Costume & Make-Up | Michael Heller | Hairstylist |
Sound | Alan Stieb | Sound |
Sound | James Brousseau | Sound |
Production | Debi Guidice | Production Coordinator |